περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από panamach »

t3 syncro tool έγραψε: Το λαμπάκι βεβαίως και ανάβει, εκτός και άν είναι καμμένο- χαλασμένο. Όταν γυρίζεις κλειδί και δίνεις ρεύμα πρέπει να αναβοσβήνει για μερικά δευτερόλεπτα. Στο κάνει αυτό? .
Ανάβει το λαμπάκι οταν γυρνάω το κλειδί για 5-6 δευτερόλεπτα.


.
T3syncrocamper έγραψε:
-Το βεντιλατέρ του ψυγείου δουλεύει;
-Απότι ξέρω υπάρχουν δύο μεγέθη ψυγείων. Μήπως φοράς μικρό;


Το βεντιλατέρ δουλεύει .
Πώς μπορώ να ξέρω ποιό ψυγείο έχει το αυτοκίνητό μου ?
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από BUS1988 »

Στο δικό μου ο δείκτης είναι σταθερά στην κάτω άκρη του led.
Σε παρατεταμένες ανηφόρες ανεβαίνει μέχρι την πάνω άκρη του led και σταματάει εκεί.
Σιγουρέψου ότι δουλεύουν και οι δύο σκάλες του βεντιλατέρ σου.
Βοηθάει πάααααρα πολύ να βάλεις χειροκίνητο διακόπτη για το βεντιλατέρ (εγώ το έκανα κατευθείαν στη δεύτερη σκάλα) και ΠΡΙΝ την ανηφόρα να το βάλεις να δουλέψει.
Στην Ρουμανία στον Transalpina (από το όνομα και μόνο φανταστείτε τις ανηφόρες που έχει) με καμμένη την αντίσταση για την πρώτη σκάλα με το μάτι μονίμως στο δείκτη και το διακόπτη που λέγαμε η βελόνα δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από τη μέση του led.
Βέβαια εγώ φοράω 1900 mtdi που σαφέστατα υπερθερμαίνεται λιγότερο από τον 1600 td, παρόλα αυτά το τρικάκι με τον χειροκίνητο διακόπτη δουλεύει...
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από magiolino »

BUS1988 έγραψε: Το τρικάκι με τον χειροκίνητο διακόπτη δουλεύει...
Όντως δουλεύει και μάλιστα όπως είπες Θέμη πρίν τη ανηφόρα το ανάβω κι εγώ για να μην ανεβάσει πολύ θερμοκρασία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από panamach »

Όπως έγραψα πιο πάνω, το βεντιλατέρ δουλεύει. Δε ξέρω όμως να ξεχωρίσω τις σκάλες .
Απο που παίρνει εντολή η 2η σκάλα του βεντιλατέρ ? Πότε δουλεύει ?
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από panamach »

sotyanif έγραψε:Μήπως να κοιτάξεις το ψυγείο ,αν είναι βουλωμένο,όπως σου λέει και ο Μπάμπης πιο πάνω;
Επίσης ,κάτι χοντρά γκρί χαρτόνια,δεξια-αριστερά κάθετα στα άκρα του ψυγείου,που ρίχνουν το ρεύμα αέρα πάνω στο ψυγείο ,υπάρχουν;Γιατί όταν το έκανα έλεγχο,δεν ήταν στον τόπο τους,βρισκόντουσαν πεσμένα στον πάτο στο πιάτο,εκεί που είναι η ρεζέρβα!
Σωτήρη...αν όταν είδες εσύ το αυτοκίνητο τα χαρτόνια ήταν σκόρπια στη βάση
της ρεζέρβας......το ένα κομμάτι έμεινε στα Χανιά...το άλλο θα είναι στην Ηγουμενίτσα...
το άλλο στην Πάτρα και το άλλο στην Μεθώνη. :P
Πάντως στο γκαράζ μου , δεν έπεσε κανένα.
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από sotyanif »

panamach έγραψε:
sotyanif έγραψε:Μήπως να κοιτάξεις το ψυγείο ,αν είναι βουλωμένο,όπως σου λέει και ο Μπάμπης πιο πάνω;
Επίσης ,κάτι χοντρά γκρί χαρτόνια,δεξια-αριστερά κάθετα στα άκρα του ψυγείου,που ρίχνουν το ρεύμα αέρα πάνω στο ψυγείο ,υπάρχουν;Γιατί όταν το έκανα έλεγχο,δεν ήταν στον τόπο τους,βρισκόντουσαν πεσμένα στον πάτο στο πιάτο,εκεί που είναι η ρεζέρβα!
Σωτήρη...αν όταν είδες εσύ το αυτοκίνητο τα χαρτόνια ήταν σκόρπια στη βάση
της ρεζέρβας......το ένα κομμάτι έμεινε στα Χανιά...το άλλο θα είναι στην Ηγουμενίτσα...
το άλλο στην Πάτρα και το άλλο στην Μεθώνη. :P
Πάντως στο γκαράζ μου , δεν έπεσε κανένα.
Εγω πάντως,τα δύο-αριστερό και δεξιό-τα έβαλα στον τόπο τους,τα σφήνωσα,όπως θα έπρεπε να είναι :?
Εσεις στο συνεργείο,τα τσεκάρατε; :roll:
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από BUS1988 »

panamach έγραψε:Όπως έγραψα πιο πάνω, το βεντιλατέρ δουλεύει. Δε ξέρω όμως να ξεχωρίσω τις σκάλες .
Απο που παίρνει εντολή η 2η σκάλα του βεντιλατέρ ? Πότε δουλεύει ?
Εάν ακούγεται πάρα πολύ έντονα είναι η δεύτερη σκάλα. Εάν όχι, δουλεύει και η πρώτη.
Εάν βραχυκυκλώσεις (ανά δύο) τις επαφές που είναι πάνω στο ψυγείο θα δεις εάν δουλεύουν και οι δύο ή μόνο η μία.
Στη φωτό που ανέβασες πάντως ο δείκτης είναι πάρα πολύ ψηλά.
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πάντως η θέση του δείκτη θερμοκρασίας δεν είναι και πολύ ... σταθερή. Έχω δει διάφορες συζητήσεις σε Άγγλους, Αμερικάνους, Γερμανούς, που αλλουνού του ανεβαίνει περισσότερο, αλλουνού λιγότερο... (κι ας πάει ο νους σας και στο κακό :) )
Επίσης έχω δει διαφορές και μεταξύ βενζίνης και πετρελαίου: στη βενζίνη (που είναι το δικό μου) πορεία συνεχής με 120km/h, ανεβάζει τη βελόνα πάνω ακριβώς στο ledάκι. Με 100km/h η βελόνα είναι κάτω. Στο diesel φαίνεται ότι η ταχύτητα (πολλές στροφές μηχανής - μεγάλη ροή αέρα στο ψυγείο) επηρεάζει αρκετά δροσιστικά. Οι ανηφόρες ίσως είναι πιο προβληματικές.
T3syncrocamper έγραψε:...
-Η θερμοκρασία ανεβαίνει γρήγορα όταν πας ανηφόρα με λίγες στροφές (γυρίζει αργά η αντλία και αργεί να κυκλοφορήσει το νερό)
Εδώ μάλλον θα διαφωνήσω: Ανέβαινα ανηφόρα off road με G και 3800RPM και το μηχάνημα σχεδόν έβρασε! Άναψε 2η σκάλα βεντιλατέρ και ένοιωσα ότι απογειώνεται... τέτοιος θόρυβος! Θέλω να πω ότι η ταχύτητα ροής του νερού είναι ίδια και στη μηχανή (που ζεσταίνεται) και στο ψυγείο (που κρυώνει). Επομένως όσο γρήγορα κρυώνει, τόσο γρήγορα ζεσταίνεται. Το θέμα είναι να έχεις καλό και καθαρό ψυγείο.

Σίγουρα, τέλος, παίζει ρόλο και το καλιμπράρισμα της βελόνας. Οι 95°C μπορεί να είναι πριν, πάνω ή πιο πάνω απ' το ledάκι.

Άρα, όπως είπαν και οι φίλοι, και γράφτηκε και σε άλλο post, μην ανησυχείς πολύ. Τσεκάρισε να δουλεύουν οι δύο σκάλες του βεντιλατέρ, τσεκάρισε το θερμοστάτη σου, δες αν μπορείς και την πραγματική θερμοκρασία του νερού και καααλά ταξίδιααα :)

και να μη λέμε και πολλά γιατί καραδοκούν οι αερόψυκτοι :lol:
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από panamach »

Εγώ πάντως ακούω το βεντιλατέρ σε ανηφόρα , μόνο οταν ο δείκτης περάσει πάνω απο το led.
Δουλεύει καμμιά 10 αριά δευτερόλεπτα σα αεροπλάνο και μετά σταματάει.
Μικρή σκάλα στο βεντιλατέρ....δεν ακούω.
Σε ευθείες είναι μπάμ πάνω στο led .

Ή το αμάξι μου θέλει ηλεκτρολόγο ...ή εγώ ω.ρ.λ.. :roll:
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: περι θερμοκρασίας σε 1.6 TD

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

syncro16gr έγραψε:Σίγουρα, τέλος, παίζει ρόλο και το καλιμπράρισμα της βελόνας. Οι 95°C μπορεί να είναι πριν, πάνω ή πιο πάνω απ' το ledάκι.
Αυτό τώρα που το λές Θανάση μου έχει τύχει παλιότερα.
Πρίν κάποια χρόνια, έβαλα πάνω, ένα άλλο ταμπλό να δώ άν δουλεύουν όλα τα όργανα-ταχύμετρο-στροφόμετρο.
Ήταν απο DJ κινητήρα, σάν το δικό μου. Αφού έκανα τα πρώτα test και όλα ήταν καλά, λέω άς το αφήσω κανα μήνα πάνω να δώ άν θα βγάλει κανένα προβληματάκι.
Όλα έδειχναν μια χαρά με την θερμοκρασία (βελόνα στο κέντρο, πάνω στο λαμπάκι) στις κοντινές αποστάσεις που πήγαινα. Φθινόπωρο κι όλας πιό χαμηλές θερμοκρασίες.
Έλα μου ντέ που φεύγω για ταξιδάκι στον Βόλο και στην Εθνική αρχίζει να μου ανεβαίνει η βελόνα συνέχεια πάνω απο την μέση (περίπου εκεί που δείχνει η φωτό στο Post).
Τρελάθηκα. Λέω ξαφνικά βούλωσε τίποτα? Ένα ταξίδι δράμα. Να προσέχω συνέχεια την θερμοκρασία. Βεντιλατέρ όμως δέν άκουγα συχνά. Όλα Νορμάλ ήταν. Όπως παλιά.
Και ξαφνικά μου κόβει, σταματάω στην άκρη, πετάω το ταμπλό έξω, βάζω το παλιό, που ευτυχώς το είχα μαζί μου, και αρχίζω πάλι το ταξίδι. Η βελόνα λοιπόν σε πληροφορώ ούτε που κουνήθηκε απο την μέση σε όλο το ταξίδι, και το ζόριζα επίτηδες στις ανηφόρες.
Συμπέρασμα. Το σύστημα ψύξης ήταν μια χαρά. Η βελόνα απλά δούλευε πιό ψηλά, αντί για το κέντρο (πάνω στο λαμπάκι).

- Φίλε μου, άν το αυτοκίνητο κάνει θόρυβο σάν αεριοθούμενο για 10-15 δευτερόλεπτα και σταματάει, τότε σου δουλεύει μόνο η δεύτερη σκάλα στο Βεντιλατέρ. Δέν τρέχει και τίποτε απλά είναι πολύ έντονος και σπαστικός θόρυβος. Φτιάξτο να δουλεύει ήρεμα στην πρώτη.
- Επίσης κοίτα το ψυγείο σου άν φοράς το μεγάλο, απλά να ξέρεις για το μέλλον (μέτρα διαστάσεις και πήγαινε σε αυτούς με τα ψυγεία. θα σου πούν)
- Βάλε διακοπτάκι να το ανάβεις ΚΑΙ εσύ όποτε θέλεις το βεντιλατέρ. (Κάποια μέρα θα σου χρειαστεί. Άκου με)
- Ρώτα και τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που του δούλευε η βελόνα της θερμακρασίας. Μπορεί να είναι καλιμπραρισμένη έτσι η βελόνα.
- Άμα κερδίσεις χρήματα, ή άν σου περισσεύουν και δέν ξέρεις τι να τα κάνεις, (χαχαχα) ρίξε και ένα ψυγείο καινούργιο πάνω, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μαζί με θερμαστάτη.
- ποτέ μα ποτέ δέν θα βάζεις νεράκι απεσταγμένο μέσα......μόνο παραφλού........και το καλύτερο, κάποια στιγμή, βγάλε όλα τα νερά και βάλε το κόκκινο παραφλού της VW (το αγοράζεις εκεί που πουλάνε ανταλλακτικά VW) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”