ταχυτητες προβλημα

panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από panagiotis patra »

Δεν μπορω να βαλω την πρωτη ευκολα.Για να την πετυχω πρεπει να πατησω λιγο το μοχλο προς την οπισθεν.Το σασμαν μετα δουλευει κανονικα.Εχω αλλαξει το πλαστικο που ενωνει την μπιλια της βεργας με το ποτηρι του σασμαν και εχω ρυθμησει το μοχλο των ταχητητων στη βαση του οσο περνει.Εχει διορθοθει λιγο αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα.Πιστευω οτι κατι κατι συμβαινει στη διαδρομη και οχι στο σασμαν.Εσεις τι λετε?
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Έχω ανάλογο πρόβλημα τώρα τελευταία. Δεν ρύθμισα τίποτε, απλά πισάρισα μόνο μέσα στις φυσούνες, αλλά πάλι το ίδιο. Σκέφτομαι ότι επειδή το πρόβλημα είναι μόνο στην πρώτη, δηλαδή όταν είμαι σταματημένος (γιατί άμα ξεκινήσω όλα πάνε καλά), μήπως φταίει ο συμπλέκτης, ότι δεν απομονώνει καλά. Ας ακούσουμε από κοινού τις απόψεις άλλων.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από stavros syncro »

Θα ρωτήσω τον Χριστόφορο και θα σας ενημερώσω....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από stavros syncro »

Παναγιώτη ρώτησα τον πατέρα του Χριστόφορου και μου είπε ότι υπάρχουν δύο εκδοχές

1) Θέλει ρύθμισμα/ελεγχο ο λεβγιές των ταχυτήτων (δλδ η μπίλια πίσω και το σύστημα μπροστά) γιατί μπορεί να μην την οδηγεί στην θέση της κανονικά οπότε και να μην μπαίνει

2) Εχει φθαρεί μέσα στο σασμάν το συχρονιζέ με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει. Εκεί είναι που είχαν πρόβλημα όλα τα Τ3 στα συγχρονιζέ πρώτης και δευτέρας. Σε αυτή την περίπτωση μου είπε ότι συνήθως μπορεί να την κλοτσάει κιόλας δλδ να σου την πετάει την ώρα που είναι κουμπωμένη και προχωράς αλλά όχι πάντα. Εγώ και ο Θέμης έχουμε βάλει συγχρονιζέ από weddle industries γιαυτό το λόγο ακριβώς.

Για εμένα ξεκίνα με τον λεβγιέ (όπως και έκανες) να σιγουρευτείς όμως και μετά δυστυχώς άνοιγμα σασμάν....γιατί εάν σπάσει αυτό δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να σου κάνει μιας και μπορεί να πέσει ανάμεσα στα γρανάζια και να δημιουργήσει πρόβλημα
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Βρέ παιδιά......τις ταχύτητες πρέπει να τις μεταχειρίζεσαι σάν τις γυναίκες. Απαλά..... :lol: :lol: :lol:
Μπορεί να είναι και η μπίλια πίσω Παναγιώτη. Ρίξε μιά ματιά.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από panagiotis patra »

αν ειναι σασμαν την γ..... , θελω να πιστευω οτι ειναι ο λεβιες ή μπιλια.κανοντας της δυο κινησης που προειπα διορθωσα και την δευτερα τελείος αλλα και την πρωτη κατα μεγαλο βαθμο.ομως στη πρωτη θελω λιγο ακομα για να μην τη βαζω πατητη
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Εγώ τελικά το πήγα στον μάστορα. Έφτεγε ο συμπλέκτης, ήθελε εξαέρωση και λίγο μάζεμα. Είναι όμως και φαγωμένα κάποια εξαρτήματα του άξονα των ταχυτήτων και κάτω από το λεβιέ, και θέλουν αλλαγή (και δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικά στην Ελλάδα πιά-έτσι μου είπε-θα ψάξω). Αυτό έχει σαν συνέπεια να μπερδεύεσαι λίγο και αντί να βάλεις πρώτη να βάζεις όπισθεν ή τρίτη, δηλαδή δεν υπάρχει ασ πούμε διαχωριστική γραμμή μεταξύ τους.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Μάλλον Δημήτρη εννοείς "πλαστικά" μέσα στο κουτί του λεβιέ.(κάτω απο τα πόδια μας)
Υπάρχουν όλα στο εξωτερικό και δέν είναι ακριβά.
Μέχρι και σετάκι για 25% πιό κοντές αλλαγές υπάρχει.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από panagiotis patra »

φευγω για μαστορα και βλεπουμε :oops:
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: ταχυτητες προβλημα

Δημοσίευση από sotyanif »

[quote="t3 syncro tool"]Μάλλον Δημήτρη εννοείς "πλαστικά" μέσα στο κουτί του λεβιέ.(κάτω απο τα πόδια μας)
Υπάρχουν όλα στο εξωτερικό και δέν είναι ακριβά.

http://www.holman-engineering.co.uk/aut ... item.php?8

http://www.gowesty.com/ec_view_details. ... parent_id=



Μέχρι και σετάκι για 25% πιό κοντές αλλαγές υπάρχει.
Μπάμπη ,αυτό το σετάκι ,ποιός το έχει;
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”