syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Δόθηκε ένα ερέθισμα από το Θέμη στη συνάντηση στο Σπαρμό, σχετικά με την ανόρθωση του syncro. Επ΄αυτού έχω δει διάφορες προτάσεις. Προσωπικά, εφάρμοσα μια οικονομική. Ενώ είχα ήδη αλλάξει τα παλαιά μου αμορτισέρ που είχαν φθαρεί αρκετά - τα πίσω εντελώς - με νέα τετράδα Old Man Emu, ακολούθως έβαλα ένα σετ των 199 ευρώ από τον Busschmiede με δυο πιο σκληρά και μακρύτερα ελατήρια εμπρός και δίσκους υπερύψωσης πίσω. Δινουν το σετ αυτό για 4-5 cm υπερύψωση. Το τελικό αποτέλεσμα στο βαν ήταν να σκληρύνει αισθητά, να χάσει λίγο άνεση, όμως με την έλευση του χρόνου (από Νοέμβρη 2011) δουλεύει τώρα πιο μαλακά. Έστρωσε. Επίσης, ένοιωσα ασφάλεια στο στρίψιμο και τους πλάγιους ανέμους. Στο χωματόδρομο και τις λακούβες νοιώθει κανείς εντονότερα τις ανωμαλίες του υποστρώματος.
Η συμπεριφορά ήταν καλύτερη και πιο άνετη, χωρίς κοπάνημα, όταν φόρτωσα μια μέρα 500 κιλά ξύλα. Φαντάσου Θέμη ότι εσύ έτσι κυκλοφορείς με το camper, με αντίστοιχο φορτίο.
Υπάρχουν και άλλες λύσεις στην αγορά.
- Τα Old Man Emu αμορτισέρ σε συνδυασμό με Seikel ελατήρια. Δε χαλάνε ποτέ, δίνουν 4 cm ύψος, είναι κατάλληλα για βαριά camper. Βλέπω να τα φοράνε αρκετοί Γερμανοί σε διηπειρωτικά ταξίδια ταλαιπωρίας, ερήμους κλπ. Τα προτείνει ο Bernd Jaeger και τα πουλάει 489 + 698 ευρώ.
- Τα Trailmaster, με 4 cm υπερύψωση στην έκδοση για 2,4 ton και άνω, σετ ελατήρια και αμορτισέρ με κόστος γύρω στο χιλιάρικο.
- Ένα ακριβό σετ στα 2.400 ευρώ από τον Busman, με δυνατότητα επιλογής από το χρήστη της θέσης υπερύψωσης.
Υπάρχουν κι άλλες επιλογές, καλοδεχούμενες οι απόψεις σας.
Τέλος, έχω στο 7θέσιο επιβατηγό πεσμένα αμορτισέρ. Θέλουν άλλαγμα. Σκέφτομαι να επιλέξω τα Trailmaster αμορτισέρ και ελατήρια, αυτά που δίνουν 4cm ύψος. Ένα χιλιάρικο δηλαδή (γι αυτό δεν τα άλλαξα ακόμα). Βγαίνουν σε δυο τύπους. Τον σκληρότερο που πρότεινα παραπάνω και τα μαλακά σαν τα μανίσια. Επιλέγω για τη χρήση που κάνω/βάρος που έχω τα μαλακά.
Τι λέτε
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

Εγώ έχω βάλει τα Trailmaster με προσθήκες που μου έδωσαν περίπου 5εκ ύψος και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την λειτουργία τους...μάλιστα τώρα που ελάφρυνα το αυτοκίνητο (μετά από την εξαγωγή της οροφής και τα νέα ντουλάπια) κατά 250κιλά, συνεχίζουν να δουλεύουν πολύ ωραία...Τα OldManEmu τα φοράει ο φίλος μου ο Olaf από την Γερμανία και δεν είναι ευχαριστημένος...το αυτοκίνητο είναι πολύ σκληρό και κοπανάει (κατά τα λεγόμενά του). Το έχει μετανιώσει, ειδικά για τα ελατήρια. Εγώ προτείνω το σετάκι με τα Trailmaster με προσθήκες ή εάν γίνεται (οικονομικά) να μπουν τα προοδευτικά trailmaster ελατήρια. Τώρα για όσους δεν έχει αγγίξει η κρίση ( :lol: :lol: ) το σετάκι της GFK αυτά δηλαδή που έχει και ο Busman είναι ότι καλύτερο.
Επίσης (θέμη) μπορείς να βάλεις προσθήκες στα ελατήρια ώστε να κρατήσεις την άνεση (αν και τα ελατήρια θα συμπιεστούν και θα σκληρήνουν λίγο) και επίσης να βάλεις και προσθήκες στα αμορτισέρ για να κρατήσεις την διαδρομή για να μην τερματίζουν ανάποδα με το παραμικρό. Οι προσθήκες αυτές είναι πάρα πολύ εύκολο να κατασκευαστούν στο τόρνο (για τα μπροστινά) και σε έναν απλό σιδερά για τα πίσω. Βέβαια εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι τουλάχιστον πίσω να μπούνε τα trailmaster μιας και τα πίσω αμοστισέρ είναι πολύ σημαντικά στα T3 και μπροστά προσθήκες στο πάνω μέρος. Αυτή τη λύση μου είχε προτείνει ο Busman πριν από 3 χρόνια όταν του έστειλα mail μετά από ένα τσιφτετέλι που μου έκανε το syncro μου περνώντας από την γέφυρα ρίου αντιρίου. Μετά από αυτό, το αυτοκίνητο έσφιξε και τέρμα το πρόβλημα με τους πλάγιους ανέμους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Εγώ χθές στις 3 το πρωϊ, και ενώ είχα κάνει log in, κάθησα και έγραψα 45 λεπτά κείμενο και ανέλυσα το θέμα.
Όταν πάτησα υποβολή για να το αναρτήσω μου έβγαλε παράθυρο οτι δέν ήμουν συνδεδεμμένος !!!!! και έπρεπε να συνδεθώ. Φυσικά έχασα όλο το κείμενο. Κόντεψα να σπάσω το λαπιτόπι. :evil: :evil: :evil:

Δέν γράφω λοιπόν πολλά τώρα.
Η ΟΜΕ είναι σχεδιασμένη για βαριά οχήματα. Δέν σπάει δέν χαλάει. Όποιος έχει βαρύ Τ3 του την συνιστώ. Αλλιώς trailmaster comfort. Εμένα κοπάναγε αρκετά. Τώρα μετά ένα χρόνο και, είναι καλύτερη. Φορτωμένος ακόμα καλύτερη. Άν είχα μπικικίνια θα την άλλαζα.

Άν έχεις μπικικίνια προχωράς και σε ελατήρια για σήκωμα αλλιώς και με προσθήκες κάνεις πολύ καλή δουλειά και πολύ φθηνά. Το σετ SEIKEL με ΟΜΕ είναι πολύ καλό για βαριά οχήματα όντως. Αλλιώς Traialmaster και ξεμπέρδεψες. Δοκιμασμένα πράγματα.

Αυτά. Καλησπέρα.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Βλέπω σχετική σύγκλιση απόψεων. Ενδιαφέρον.
Πιστεύω ότι πρέπει να αποσαφηνιστεί ο τρόπος που λειτουργεί το σετ αναρτήσεων ΟΜΕ/seikel σε σύγκριση με το πιο σκληρό σετ της Traillmaster (προοδευτικά ελατήρια και αμορτισέρ), με στόχο την εφαρμογή τους σε βαριά camper.
Σταύρο, ο φίλος από Γερμανία μπορεί να είχε ελαφρύ αυτοκίνητο. Αργούν κιόλας να στρώσουν αυτά τα τερατώδους αντοχής εξαρτήματα και μαθημένος στη μαλακωσιά, του κακοφάνηκε στην αρχή.
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Απο το site της ΟΜΕ στην Αυστραλία.

"Nitrocharger Shock Absorbers

Nitrocharger 4x4 shock absorbers were specifically designed with Australia’s unique driving conditions in mind, where vehicles are often heavily loaded, fitted with accessories and driven on harsh, Outback roads for prolonged periods."
;)

Είπαμε. "Made Tough in Australia"

Στο Teranno που έχω, όταν της έβαλα, το πίσω μέρος κοπάναγε. Μόνο στα καλοκαιρινά ταξίδια που ήμουν τύγκα στα πράγματα ήταν εντάξει. Βέβαια μετά απο 2 χρόνια μαλάκωσαν, εγώ ξέχασα οτι ήταν σκληρά στην αρχή και σάν βλάκας την πάτησα και έβαλα πάλι ΟΜΕ στο Syncro.
Βέβαια για να πώ και την αλήθεια όλα τα site που είχα διαβάσει έλεγαν οτι η ΟΜΕ είναι οτι καλύτερο για τα Τ3. Μετά ανακάλυψα οτι είναι πολύ καλή για βαριά οχήματα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως, και ξέχασα να το αναφέρω, είναι οτι δέν υπάρχουν στον κατάλογο της ΟΜΕ αμορτισέρ για Τ3 ούτε για Τ4 απο παλιά που έψαχνα και εγώ. Μονο Amarok και Touareg υπάρχουν.
Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως αυτά που βάζουνε είναι απο άλλα μοντέλα αυτοκινήτων που ταιριάζουν οι διαστάσεις και ο σχεδιασμός της ανάρτησης.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από elgreco »

Το δικο μου set up ειναι αυτο:

A) http://www.vw-t3-bus-shop.de/eng/shock- ... -3-cm.html

B) OLD MAN EMU
http://www.gowesty.com/ec_view_details. ... parent_id=

C) http://www.brickwerks.co.uk/shop?page=s ... ory_id=173

και οσο φοραγα τις 14'' αλουμινενιες ζαντες της VW, ολα ησαν μια χαρα. Μολις αλλαξα σε 15'' σιδερενιες της Mercedes, ολα χτυπανε. Ελπιζω στο meeting της Ζαρουχλας να βρεθει καποια λυση.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

elgreco έγραψε:και οσο φοραγα τις 14'' αλουμινενιες ζαντες της VW, ολα ησαν μια χαρα. Μολις αλλαξα σε 15'' σιδερενιες της Mercedes, ολα χτυπανε. Ελπιζω στο meeting της Ζαρουχλας να βρεθει καποια λυση.
Μήπως βαράνε τα MUD λάστιχα Δημήτρη?
To μόνο που έκανες με τις 15" ζάντες και τα λάστιχα ήταν να αλλάξεις τις κλίσεις των μπιλιοφόρων. Μήπως βαράνε αυτοί? Θα το κάνουμε μιά βόλτα να το δούμε.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από elgreco »

Τριζει το συμπαν στις δεξιες, κλειστες, κατηφορικες στροφες.......αρχικα και ισως τερματιζει και η αναρτηση.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από elgreco »

t3 syncro tool έγραψε:
elgreco έγραψε:και οσο φοραγα τις 14'' αλουμινενιες ζαντες της VW, ολα ησαν μια χαρα. Μολις αλλαξα σε 15'' σιδερενιες της Mercedes, ολα χτυπανε. Ελπιζω στο meeting της Ζαρουχλας να βρεθει καποια λυση.
Μήπως βαράνε τα MUD λάστιχα Δημήτρη?
To μόνο που έκανες με τις 15" ζάντες και τα λάστιχα ήταν να αλλάξεις τις κλίσεις των μπιλιοφόρων. Μήπως βαράνε αυτοί? Θα το κάνουμε μιά βόλτα να το δούμε.
Θα ελεγα οτι οι κλισεις των μπιλιοφορων βελτιωθηκαν με τις 15αρες ζαντες. Μπορει ομως και να σφαλλω...
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από nikos vanagon »

mx 6 αμορτισερ βγαινουν σε διαφορα μεγεθη και εχουν και 9 σκαλες με βιδακι
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”