Επισκευή visco

jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα δοκιμάσω το τεστ, ίσως να το γυρίσω και σε βίντεο.

Νομίζω η πρόταση σας για επισκευή του στο Αγρίνιο με καλύπτει δεδομένου ότι έχω και άλλα σημαντικά προβλήματα να λύσω και αυτό έρχεται σε 2η μοίρα.


Παρατήρηση χωρίς να γνωρίζω καλά την 4Χ4 κίνηση, σε ανηφορικό γλιστερό τερραίν ξεκινάει από στάση οπότε υποθέτω βοηθάνε οι μπροστινοί τροχοί αλλά δεν είναι ικανοί να προσπελάσουν εμπόδιο με μεγαλύτερο ποσοστό ροπής μπροστά απ' ότι πίσω..
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

jimVWsyncro έγραψε:Νομίζω η πρόταση σας για επισκευή του στο Αγρίνιο με καλύπτει δεδομένου ότι έχω και άλλα σημαντικά προβλήματα να λύσω και αυτό έρχεται σε 2η μοίρα.
Άν έχεις και άλλα προβλήματα πήγαινε στον Χριστόφορο στο Αγρίνιο, άστο εκεί, και θα το πάρεις άλλο εργαλείο.
Είναι ψείρας, οικονομικός, γνώστης και παθιασμένος με τα Syncro.
Προσωπικά άν είχα άλλο αυτοκίνητο για να μετακινούμε θα του το άφηνα κανα μήνα εκεί, να μου το κάνει αγνώριστο.
jimVWsyncro έγραψε:Παρατήρηση χωρίς να γνωρίζω καλά την 4Χ4 κίνηση, σε ανηφορικό γλιστερό τερραίν ξεκινάει από στάση οπότε υποθέτω βοηθάνε οι μπροστινοί τροχοί αλλά δεν είναι ικανοί να προσπελάσουν εμπόδιο με μεγαλύτερο ποσοστό ροπής μπροστά απ' ότι πίσω..
Μακάρι να μήν έχει τίποτα το Visco και να δουλεύει σωστά. Άς μήν το δένουμε οτι δέν δουλεύει.
Απλά με αυτό το Test δέν μπορείς να είσαι σίγουρος Δημήτρη.
Το βάρος στα Τ3 είναι πίσω, λόγω κινητήρα, και οι πίσω τροχοί έχουν πολύ καλή πρόσφυση λόγω βάρους. Παλιά που ήμουν με το 2WD, και φορούσα πάντα 50-50 λάστιχα, ακολουθούσα εύκολα τα Syncro στις Off Road διαδρομές. Μόνο όταν δυσκόλευαν τα πράγματα πολύ δέν μπορούσα πλέον να ακολουθήσω.
Μόνο άν πάς σε ανηφόρα με κλίση 60% και χώμα θα δείς άν ανεβαίνει.
Μακάρι να ήσουν κοντά, να πηγαίναμε μιά βόλτα μαζί και θα βλέπαμε άν δουλεύει σωστά ή όχι. Πάντως του Σταύρου δουλεύει. Το δοκιμάσαμε καλά στην Ζαρούχλα. Έ Σταύρο Πάτρα? :lol: :lol:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από stavros syncro »

Ετσι φάνηκε Μπάμπη ότι δουλεύει ;) ;) ...Καλό θα ήταν Δημήτρη να βρεθούμε κάποια στιγμή να το δούμε και εμείς να δούμε τι κάνει το αυτοκίνητο..και από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να πας να το αφήσεις στον Χριστόφορο στο αγρίνιο να του ρίξει μια ματιά...σίγουρα θα το πάρεις άλλο αυτοκίνητο...θα το σηκώσει και θα δει τι ακριβώς θέλει το syncro σου και τι πρέπει να κάνεις... Ετσι για να ξέρεις, το δικό του το έλυσε όλο, έμεινε κουφάρι, το έβαψε παντού και μετά το ξαναέδεσε...ξέρει τα πάντα για τα syncro...έχει δύο syncro...μπορείς να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη...το δικό του είναι 112 και ξέρει τα πάντα... Σκέψου το και βλέπουμε τι θα κάνουμε...
Syncro 16'' 1.8T
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

Χριστόφορος δαγκωτό!!
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

jimVWsyncro έγραψε: οι μπροστά ρόδες ΔΕΝ σπινιάρουν και πατάνε κανονικά στο έδαφος

επίσης σε συνεργείο το σηκώσαμε και όντως μεταδίδει την κίνηση στους μπροστά τροχούς, ακόμα και στο ρελαντί γύριζε η μια ρόδα(ενδεχομένως να έχει κολλήσει κάποιο φρένο πίσω;;)

Τρία ερωτήματα:

1)Πόσο γκάζι δίνεις και δεν κινείται το αυτοκίνητο; Μήπως περιμένεις στο ρελαντί να το κινήσουν οι εμπρός τροχοί;

2)Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει το αυτοκίνητο;

3)Κυκλοφόρησε ποτέ με διαφορετικής διαμέτρου τροχούς εμπρός-πίσω, αριστερά-δεξιά;


Ρισκάρω, πιθανολoγόντας, κάποιες επιλογές:



1)Nαι

2)Όχι πάνω από 300.000

3)'Οχι


Αν αυτές είναι οι απαντήσεις, το VISCO σου δεν έχει τίποτα!

Είναι θέμα χειρισμού!

Για δες εδώ πως περιγράφεται, (ιδίως στο #4), και τι εννοώ:

(H ροπή εμπρός έρχεται σταδιακά, συμμετρικά, έτσι το αυτοκίνητο έχει εκπληκτική συμπεριφορά στον δρόμο και εξαιρετική εκτός, η μετάδοση εμπρός δεν ζορίζεται ποτέ και έτσι δεν σπάει ποτέ, αλλά όταν κολλάει θέλει γκάζι για να σπινάρει πίσω και να ενεργοποιηθεί το visco.):

Εικόνα
The Syncro Heresy
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα!
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
babis@
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ 07 Ιαν 2019 4:13 pm

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από babis@ »

Έχουμε τηλέφωνο του Χριστόφορου από το Αγρίνιο που αναφέρεται πιο πάνω;
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από BUS1988 »

26410 061591
Άβαταρ μέλους
babis@
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ 07 Ιαν 2019 4:13 pm

Re: Επισκευή visco

Δημοσίευση από babis@ »

Ευχαριστω σε παρα πολυ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”