αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

παρακληση, οταν ολοκληρωνεται η συναλλαγη το θεμα να κλειδωνεται
T3syncro 991
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Τετ 08 Απρ 2015 3:27 pm

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από T3syncro 991 »

spine 253 ,με π.μ εστειλα το τηλ. μου .
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από spine253 »

Έφτασε το λοιπόν το βεντιλατέρ. Και φαίνεται όντως η διαφορά στο μοτέρ. Υπάρχει διαφορά και στη φτερωτή και επιπλέον είναι διαφορετική και η μεταλλική ποδιά που το κρατάει.
two_T3_ventilators.jpg
Το αριστερά, που είναι το μοτέρ που παρέλαβα, σύμφωνα με τα δεδομένα που έχω δει έχει ισχύ 450W, ενώ το δεξιά 300W. Σε διάφορα σάιτ πώλησης ανταλακτικών για Τ3 του εξωτερικού, προτείνουν το μεγάλο βεντιλατέρ για πισοκούνητα από το '86 ως το '91 με κλιματισμό ή για syncro 2.1.
Ο κωδικός αριθμός του αριστερά είναι 251959455M , όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενη ανάρτηση, ενώ ο κωδικός του μικρότερου είναι 251959455G.
Παίρνοντας στα χέρια μου το 450άρι βλέπω ότι έχει διαφορετική συνδεσμολογία από το 300άρι που έχει μία τριπολική φίσα. Το 450άρι έχει πάνω δύο βίδες για τερματικά. Αυτό κατευθείαν μου δημιούργησε το ερώτημα του πώς δουλεύουν οι διαφορετικές σκάλες σε αυτό, και απάντηση βρήκα σε κάποιες αναρτήσεις του γνωστού μας samba.

https://www.thesamba.com/vw/forum/viewt ... p?t=689403
https://www.thesamba.com/vw/forum/viewt ... start=380

Δεν πρόκειται για μια απλή plug'n'play αλλαγή λοιπόν. Θα πρέπει να φτιαχτεί και ηλεκτρικό κύκλωμα που να περιέχει άλλα δυο ρελέ, μια 50άρα ασφάλεια και την αντίσταση που είναι υπεύθυνη για την αλλαγή των στροφών του βεντιλατέρ (part number: 701959263D).

Προς το παρόν ανέβασα το καινούριο βεντιλατέρ στη θέση του, μετά από κάτι ακροβατικές μανούβρες κάτω από το αμάξι, και θα το συνδέσω πρόχειρα για μια δοκιμή, με το υπάρχον κύκλωμα. Επίσης έχω ξεκινήσει να φτιάχνω και τις μπάφλες με τα πατρόν από http://www.andrewvanis.com/Vanagon/radiator_baffles/, τα οποία αποδυκνύονται αρκετά καλά. Προσθέτω βέβαια και μερικές δικές μου προεξοχές σε σημεία που με βολεύουν.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από sotyanif »

Ωραίος ;)
Σε παρακολουθούμε Χρήστο .....
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Γιατί η αλλαγή στην συνδεσμολογία? Είχε μία σκάλα το δικό σου?
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από spine253 »

Το 251959455G είχε δύο σκάλες και φεύγει από το σώμα του μία φίσα με τρεις επαφές.
Το 251959455Μ απ' όσο διάβασα έχει τρεις σκάλες και έχει πάνω στο σώμα του δύο επαφές.
Ίσως το G έχει μέσα δύο περιέλξεις για ν αλλάζει την ταχύτητα του ενώ το Μ να έχει μία (υποθέτω). Πάντως σίγουρα το Μ χρειάζεται την αντίσταση που έστειλε στον τελευταίο σύνδεσμο ο Δημήτρης για να δουλέψει τις τρεις σκάλες του. Επίσης διάβασα ότι χρειάζεται και ξεχωριστό ρελέ για να ξεκινήσει η κάθε σκάλα. Για την τρίτη σκάλα, σε μια φωτογραφία στο samba, είδα ότι το ρελέ είναι 70Α. Στις άλλες δύο νομίζω είναι 50Α. Πάντως σίγουρα χαμηλότερο.

Προς το παρόν το σύνδεσα χωρίς την αντίσταση ή άλλα ρελέ. Οπότε λογικά θα ανοίγει μόνο στη μεγάλη σκάλα. Με μια δοκιμή που έκανα με τον εξωτερικό διακόπτη πήρε μπρος χωρίς να κάψει καμιά ασφάλεια. Μακάρι να μη κάψει και κανένα καλώδιο για όσο θέλω να κάνω τη δοκιμή μου, να δω αν ρίχνει περισσότερο τη θερμοκρασία.

Συνεχίζω με τις μπάφλες και θα το πάω μια μικρή βόλτα.

(Σωτήρη κάπου καθόμασταν στη Λευκάδα, στην παραλία μπροστά από το κάμπινκ νομίζω, με κάποιον ακόμα από Σ, και κάποιος είχε παρατηρήσει ότι πολλά Σ είχαμε μαζευτεί. Για θυμήσου.. ;) )
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Εγώ 2 σκάλες ξέρω οτι υπάρχουν.
Στην πρώτη (χαμηλή σκάλα) το ρεύμα πενάει μέσα απο την αντίσταση, ενώ στην δεύτερη (υψηλή) δίνει κατευθείαν ρεύμα απο το μεγάλο ρελέ των 70Amp με 50άρα ασφάλεια. Έτσι την ξέρω την συνδεσμολογία. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Και ο διακόπτης θερμοκρασίας που είναι πάνω στο ψυγείο, και δίνει εντολή στο βεντιλατέρ να ανάψει, έχει 2 σκάλες. Η μία ανοίγει στους 87 βαθμούς και η άλλη στους 93.
Εσύ πάνω στο ψυγείο έχεις τον διακόπτη με τις 2 σκάλες? Υπάρχει και με 1 σκάλα. Για αυτό ρωτάω.

Για 2 σκάλες.....3 επαφές-καλώδια
V3.jpg
Για μία σκάλα.....2 επαφές-καλώδια
V2.jpg
Επίσης να σου πώ οτι στην δεύτερη (υψηλή) σκάλα το βεντιλατέρ το έχω ακούσει να δουλεύει μόνο μιά φορά στα 25 χρόνια που έχω υδροψυκτα Τ3 και για 20-30 δευτερόλεπτα μόνο. Ο δε θόρυβος που έκανε....ήταν τόσο δυνατός που νόμιζα οτι έχω ελικόπτερο απο πάνω μου. :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από BUS1988 »

3 σκάλες έχουν αυτά που έχουν air condition σαν το δικό μου Μπάμπη
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από sotyanif »

BUS1988 έγραψε: Τρί 23 Ιούλ 2019 10:49 pm 3 σκάλες έχουν αυτά που έχουν air condition σαν το δικό μου Μπάμπη
Έτσι, εργοστασιακός κλιματισμός...
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: αναζήτηση βεντιλατέρ από βενζίνοκίνητο 2.1

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Δέν το ήξερα παιδιά....δεν είχα ποτέ A/C.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΩΛΗΣΗ-ΖΗΤΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ & ΑΞΕΣΟΥΑΡ”