μαμφο?????

stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

μαμφο?????

Δημοσίευση από stauros772000 »

σε αυτο το λινκ
http://www.odigostoupoliti.eu/adia-kikl ... 25-tonous/" onclick="window.open(this.href);return false;
καταλαβα οτι μπορει να βγαλει αδεια για βανακι ελληνας πολιτης ανεξαρτητου επαγγελματος,κλειστο βανακι μεγιστου βαρους μικτου 2.5 τοννους.καταλαβα καλα?
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από Jimmu »

Λόγο του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που ομολογουμένως παρουσιάζει το συγκεκριμένο θέμα που θέτεις φίλε Σταύρο,δεσμεύομαι προσωπικά να έχω απάντηση εντός της εβδομάδας, από κλιμάκιο του Υπουργείου μεταφορών.Μακάρι παναγία μου......Έτσι φαίνεται κι από εδώ:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... asAO-Hx9A3" onclick="window.open(this.href);return false;
Μπράβο που το ξέθαψες!
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει έγκυρα και μας πει νωρίτερα αν όντως ισχύει θα είναι πολύ ευχάριστο... :)
Εικόνα
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από dimitris_volos »

stauros772000 έγραψε:σε αυτο το λινκ
http://www.odigostoupoliti.eu/adia-kikl ... 25-tonous/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
καταλαβα οτι μπορει να βγαλει αδεια για βανακι ελληνας πολιτης ανεξαρτητου επαγγελματος,κλειστο βανακι μεγιστου βαρους μικτου 2.5 τοννους.καταλαβα καλα?
αυτό λεει, καλα καταλαβαίνεις, και μαλιστα οποιοσδηποτε διαμενει νομιμα στη χωρα, δε λεει αποκλειστικα Ελληνες πολιτες

και προφανως ισχυει, αφου εχει δημοσιευθεί το ΦΕΚ
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από Jimmu »

Αν ισχύει Δημήτρη γιατί "σκίζονται" τότε όλοι να πάρουν Ι.Χ. ή να βγάλουν αγροτικό ή επαγγελματικό προκειμένου να έχουν βαν?
Εικόνα
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από stauros772000 »

για να σιγουρευτω: δλδ πλεον μετα το 2015,μπορει να βγαλει ο οποιοσδηποτε αδεια για κλειστο βανακι εως 2.5 τονους για ιχ?ακομη και ανεργος?
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Jimmu έγραψε:Αν ισχύει Δημήτρη γιατί "σκίζονται" τότε όλοι να πάρουν Ι.Χ. ή να βγάλουν αγροτικό ή επαγγελματικό προκειμένου να έχουν βαν?
δεν εχω ιδεα, μηπως δεν εχει γινει γνωστο;
stauros772000 έγραψε:για να σιγουρευτω: δλδ πλεον μετα το 2015,μπορει να βγαλει ο οποιοσδηποτε αδεια για κλειστο βανακι εως 2.5 τονους για ιχ?ακομη και ανεργος?
δε βαζει εισοδηματικα κριτήρια

για να είμαι ξεκάθαρος, ερμηνευω το ΦΕΚ όπως το διαβαζω, δεν εχω καποια εμπειρια από το αντικειμενο
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πολύ ωραία ανακάλυψη από το φίλο stauros772000 :)

Σε συνδυασμό και με ένα παλιότερο ΦΕΚ, που αναφέρεται σε αυτό που λέτε, φαίνεται ότι μια πολύ καλή λύση είναι έκδοση άδειας μεικτής χρήσης...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ωραία όλα αυτά, αλλά πιό το κέρδος για να καταλάβω?

"Άρθρο 2
α. Τα οχήματα που ταξινομούνται με τις διατάξεις
της παρούσας είναι φορτηγά κλειστού τύπου, με ΜΑΜ−
ΦΟ μέχρι 2,5 τόνους, τα οποία μπορούν να ταξινομη−
θούν ως μικτής χρήσης σύμφωνα με τις διατάξεις της
61512/2900/2002 υπουργική απόφαση (ΦΕΚ Β΄ 1548) όπως
ισχύει."


Το Φεκ Β' 1548 : https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokin ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Για τα διπλοκάμπινα με νέα ταξινόμηση για μεταφορά προσωπικού, καταλαβαίνω εγώ οτι μιλάει.
Πράγμα που ήδη γνωρίζουμε.

Απλά με τον νέο Νόμο μπορείς με τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα να μεταφέρεις και την οικογένειά σου και όχι μόνο προσωπικό και εμπορεύματα
"β. Στην άδεια κυκλοφορίας αναγράφεται «ΧΡΗΣΗ ΙΔΙ−
ΩΤΙΚΗ» και στο πεδίο των παρατηρήσεων «Χορηγείται
για την κάλυψη των προσωπικών αναγκών του φυσικού
προσώπου στο όνομα του οποίου έχει εκδοθεί η άδεια».

Για ξαναδείτε το λίγο και το ξανασυζητάμε.....
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από stauros772000 »

το κερδος θα ηταν,αν το γνωριζα,να μην εγγραφομουν αγροτης ,μονο και μονο για να εχω το βανακι.......διοτι καλο και χρυσο το ιχ,αλλα παντα οταν ανοιγα το ποργκαμπαζ,ετρωγα ενα τεταρτο της ωρας για να κανω διαρυθμιση και να χωρεσω και ενα μπαγκαζι ακομη.......
το κακο θα ειναι αλλο,το βανακι που εβγαλα σαν αγροτικο και ειναι διλιτρο,εχει τελη 120 ευρω νομιζω.σαν μαμφο ,ποσα τελη θα εχει?600?θα μου πεις ,του χαριζαν τον γαιδαρο και τον κοιτουσε στα δοντια.......
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από sotyanif »

stauros772000 έγραψε:το κερδος θα ηταν,αν το γνωριζα,να μην εγγραφομουν αγροτης ,μονο και μονο για να εχω το βανακι.......διοτι καλο και χρυσο το ιχ,αλλα παντα οταν ανοιγα το ποργκαμπαζ,ετρωγα ενα τεταρτο της ωρας για να κανω διαρυθμιση και να χωρεσω και ενα μπαγκαζι ακομη.......
το κακο θα ειναι αλλο,το βανακι που εβγαλα σαν αγροτικο και ειναι διλιτρο,εχει τελη 120 ευρω νομιζω.σαν μαμφο ,ποσα τελη θα εχει?600?θα μου πεις ,του χαριζαν τον γαιδαρο και τον κοιτουσε στα δοντια.......
Αυτό σκέφτηκες φίλε μου ;
και όχι πόσο θα το πλήρωνες-σαν κόστος αγοράς-σαν ι.χ. δίλιτρο ;;; :?
Αυτό παίζει και στα ΦΕΚ,όταν λένε ...δασμολογική κλάση..τάδε... η τάδε... :(
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”