μαμφο?????

Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Ας πώ κι εγώ την εμπειρία μου, γιατί βρήκα μια κλούβα πριν κάποιους μήνες και το έψαξα.
Ναι, μπορεί ο ιδιώτης (και συνταξιούχος ;) Σωτήρη) να έχει μία κλούβα μέχρι 2,5τ μικτό βάρος αλλά με άδεια μικτής χρήσης και θέσεις όσες η επαγγελματική άδεια (και τέλη σαν ΙΧ). Επειδή όμως αυτό που βρήκα ήταν επαγγελματικό, έπρεπε να γίνει μια διαδικασία στο τελωνείο, να χαρακτηριστεί μικτής χρήσης (με κάποιο ποσό που βγαίνει με ένα τύπο που σχετίζεται με την παλαιότητα). Αν εισάγεις από το εξωτερικό τότε χαρακτηρίζεται κατά την εισαγωγή (;) μικτής χρήσης και τα πράγματα είναι μάλλον πιο απλά. Αυτά έμαθα και επειδή μούτειχαν κάτι στραβές, το παράτησα και δεν το προχώρησα (το μετανιώνω γιατί ήταν ένα πολύ καλό αμάξι-Τ3 1700td και πουλιόταν φθηνά).Έμαθα ότι για να επιτραπεί αυτό, πίεσαν οι μοτοκροσάδες, που θέλαν κλούβες για να μεταφέρουν τα "ξερά" τους.
Το θέμα αξίζει να ψαχτεί για όσους δεν μπορούν να έχουν επαγγελματικά και δεν τους φτάνουν να έχουν επιβατικά ή κάμπερ ;)
Born to ruuuunnn!!!!
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από tomy »

Οι τσιγγάνοι πάντως βγάζουν τα φορτηγάκια ΙΧΦ με ένδειξη στην άδεια ''για την συγκομιδη παλαιων μετάλλων''
Ουτε εταιρεία έχουν, ουτε καν φορολογικη δήλωση κανουν.
Το λέω γιατί μάλλον υπαρχουν πολλά παραθυράκια στους νόμους.
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από stauros772000 »

sotyanif έγραψε:
stauros772000 έγραψε:το κερδος θα ηταν,αν το γνωριζα,να μην εγγραφομουν αγροτης ,μονο και μονο για να εχω το βανακι.......διοτι καλο και χρυσο το ιχ,αλλα παντα οταν ανοιγα το ποργκαμπαζ,ετρωγα ενα τεταρτο της ωρας για να κανω διαρυθμιση και να χωρεσω και ενα μπαγκαζι ακομη.......
το κακο θα ειναι αλλο,το βανακι που εβγαλα σαν αγροτικο και ειναι διλιτρο,εχει τελη 120 ευρω νομιζω.σαν μαμφο ,ποσα τελη θα εχει?600?θα μου πεις ,του χαριζαν τον γαιδαρο και τον κοιτουσε στα δοντια.......
Αυτό σκέφτηκες φίλε μου ;
και όχι πόσο θα το πλήρωνες-σαν κόστος αγοράς-σαν ι.χ. δίλιτρο ;;; :?
Αυτό παίζει και στα ΦΕΚ,όταν λένε ...δασμολογική κλάση..τάδε... η τάδε... :(
αυτο σκεφτηκα,διοτι αυτο σκεφτεται και ο καθε πρωην ελ.επ που εκλεισε το μαγαζι και εχει ενα βαν να καθεται και πρεπει να πληρωσει μια μεταφορικη για να κουβαλησει ενα επιπλο ή οτιδηποτε λιγο μεγαλυτερο σε ογκο.και κατα 99%,αυτος που ειναι να αγορασει καμπερ ή βαν επιβατικο,εχει το χρημα για να το κανει,δεν ψαχνει παραθυρια.αν ψαχνει παραθυρια,τοτε δεν πρεπει να το προχωρησει.οπως με τα σπιτια στην ελλαδα......ολοι ηθελαν ενα κεραμιδι,και η πλειοψηφια το καταφερε,με δανεια και λαμογιες η πλειοψηφια της πλειοψηφιας ,αλλα δεν ηταν ολοι για να εχουν ιδιοκτητο σπιτι-διαμερισμα.πως να το κανουμε?δεν ηταν ολοι για ιδιοκτητο.....και τωρα κλαιγονται που τα κατασχεουν.......
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από Jimmu »

Νέα από το μέτωπο!Όντως ισχύει η έκδοση άδειας Φ.Ι.Χ. σε οποιονδήποτε το επιθυμεί, αρκεί να καταβάλει τη διαφορά η οποία προκύπτει από το κόστος εκτελωνισμού του αυτοκινήτου κατά την εισαγωγή ως επαγγελματικό σε ένα αντίστοιχο ΙΧ. Δλδ, αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπανε, το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει δασμολογική κλάση από 8703 σε 8704.Το αυτοκίνητο στο εξής θα πληρώνει τέλη σαν ΙΧ βάσει κυβισμού.Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο μπορεί να συμφέρει αυτό και κατά πόσο τελικά συνιστά την απόκτηση βαν ή φορτηγού "ελεύθερη" σε όλους... :cry:

Υ.Γ. Τους τσιγγάνους καλύτερα ας μη τους παίρνουμε σα παράδειγμα σε ότι αφορά το τι έχουν και κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό που κυκλοφορούν...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από sotyanif »

Jimmu έγραψε:Νέα από το μέτωπο!Όντως ισχύει η έκδοση άδειας Φ.Ι.Χ. σε οποιονδήποτε το επιθυμεί, αρκεί να καταβάλει τη διαφορά η οποία προκύπτει από το κόστος εκτελωνισμού του αυτοκινήτου κατά την εισαγωγή ως επαγγελματικό σε ένα αντίστοιχο ΙΧ. Δλδ, αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπανε, το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει δασμολογική κλάση από 8703 σε 8704.Το αυτοκίνητο στο εξής θα πληρώνει τέλη σαν ΙΧ βάσει κυβισμού.Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο μπορεί να συμφέρει αυτό και κατά πόσο τελικά συνιστά την απόκτηση βαν ή φορτηγού "ελεύθερη" σε όλους... :cry:

Υ.Γ. Τους τσιγγάνους καλύτερα ας μη τους παίρνουμε σα παράδειγμα σε ότι αφορά το τι έχουν και κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό που κυκλοφορούν...
Ευχαριστούμε Θωμά, για την διευκρινιστική πληροφορία.....
Αυτό ξέρω και εγώ από παλιά......τουλάχιστον μια δεκαετία τώρα ;) ,
Τελικά......τίποτα δεν άλλαξε, όσο Ευρώπη και να είμαστε, εδώ είναι τόπος ιδιαίτερος,μοναδικός ,μέχρι να ανακαλύψουμε την Αμερική. :shock: ....έχουμε καιρό μπροστά μας ακόμα :lol: :lol:
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από Jimmu »

Μιας και τώρα θίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα...Καλό είναι να είναι ξεκάθαρο το τι ισχύει. :) ;)
Εικόνα
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από stauros772000 »

sotyanif έγραψε:
Jimmu έγραψε:Νέα από το μέτωπο!Όντως ισχύει η έκδοση άδειας Φ.Ι.Χ. σε οποιονδήποτε το επιθυμεί, αρκεί να καταβάλει τη διαφορά η οποία προκύπτει από το κόστος εκτελωνισμού του αυτοκινήτου κατά την εισαγωγή ως επαγγελματικό σε ένα αντίστοιχο ΙΧ. Δλδ, αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπανε, το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει δασμολογική κλάση από 8703 σε 8704.Το αυτοκίνητο στο εξής θα πληρώνει τέλη σαν ΙΧ βάσει κυβισμού.Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο μπορεί να συμφέρει αυτό και κατά πόσο τελικά συνιστά την απόκτηση βαν ή φορτηγού "ελεύθερη" σε όλους... :cry:

Υ.Γ. Τους τσιγγάνους καλύτερα ας μη τους παίρνουμε σα παράδειγμα σε ότι αφορά το τι έχουν και κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό που κυκλοφορούν...
Ευχαριστούμε Θωμά, για την διευκρινιστική πληροφορία.....
Αυτό ξέρω και εγώ από παλιά......τουλάχιστον μια δεκαετία τώρα ;) ,
Τελικά......τίποτα δεν άλλαξε, όσο Ευρώπη και να είμαστε, εδώ είναι τόπος ιδιαίτερος,μοναδικός ,μέχρι να ανακαλύψουμε την Αμερική. :shock: ....έχουμε καιρό μπροστά μας ακόμα :lol: :lol:
τι εννοεις "απο παλια,τουλαχιστον μια δεκαετια τωρα"? βανακι δεν μπορουσε να κυκλοφορησει ενας ιδιωτης,μονο mini bus.το 91 οταν αγοραζα το τ4 με 4 μυρια,για το μινι μπας θελανε 10-12 μυρια.......αλλα βανακι δεν εβγαζες οσα χρηματα και να εχωνες,αν δεν ειχες επαγγελμα που να το δικαιολογει.
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από sotyanif »

stauros772000 έγραψε:
sotyanif έγραψε:
Jimmu έγραψε:Νέα από το μέτωπο!Όντως ισχύει η έκδοση άδειας Φ.Ι.Χ. σε οποιονδήποτε το επιθυμεί, αρκεί να καταβάλει τη διαφορά η οποία προκύπτει από το κόστος εκτελωνισμού του αυτοκινήτου κατά την εισαγωγή ως επαγγελματικό σε ένα αντίστοιχο ΙΧ. Δλδ, αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπανε, το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει δασμολογική κλάση από 8703 σε 8704.Το αυτοκίνητο στο εξής θα πληρώνει τέλη σαν ΙΧ βάσει κυβισμού.Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο μπορεί να συμφέρει αυτό και κατά πόσο τελικά συνιστά την απόκτηση βαν ή φορτηγού "ελεύθερη" σε όλους... :cry:

Υ.Γ. Τους τσιγγάνους καλύτερα ας μη τους παίρνουμε σα παράδειγμα σε ότι αφορά το τι έχουν και κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό που κυκλοφορούν...
Ευχαριστούμε Θωμά, για την διευκρινιστική πληροφορία.....
Αυτό ξέρω και εγώ από παλιά......τουλάχιστον μια δεκαετία τώρα ;) ,
Τελικά......τίποτα δεν άλλαξε, όσο Ευρώπη και να είμαστε, εδώ είναι τόπος ιδιαίτερος,μοναδικός ,μέχρι να ανακαλύψουμε την Αμερική. :shock: ....έχουμε καιρό μπροστά μας ακόμα :lol: :lol:
τι εννοεις "απο παλια,τουλαχιστον μια δεκαετια τωρα"? βανακι δεν μπορουσε να κυκλοφορησει ενας ιδιωτης,μονο mini bus.το 91 οταν αγοραζα το τ4 με 4 μυρια,για το μινι μπας θελανε 10-12 μυρια.......αλλα βανακι δεν εβγαζες οσα χρηματα και να εχωνες,αν δεν ειχες επαγγελμα που να το δικαιολογει.
Σταύρο,αυτό που είναι με κόκκινο....εννοώ!
Βανάκι βεβαίως μπορούσε να κυκλοφορήσει ιδιώτης...αν πλήρωνε δασμούς Ι.Χ.(σύμφωνα με κυβικά)
το κράτος δεν το έννοιαζε αν θα έχει τζάμια η όχι....σαν ιδιώτης,αυτό το αποφάσιζες εσύ.
Τις φοροαπαλλαγές η διευκολήνσεις του αγροτικού η επαγγελματικού δεν μπορούσες να έχεις σαν ιδιώτης!!!!
Και τώρα δεν μπορείς...
ΜΑΜΦΟ πληρώνεις-ταξινομείς-κυκλοφορείς,σαν Ι.Χ.!
Διάβασε την προυπόθεση :να έχει δασμολογική κλάση.....(δεν ξαναψάχνω να βρώ το νούμερο,υπάρχει στο ΦΕΚ)
Μικτή χρήση σημαίνει διπλή ταξινόμηση,επιβατηγού και ''επαγγελματικού'' μαζί.....
Έτσι μου το εξήγησαν εδώ στην εφορία,γιαυτό δεν έμπλεξα με το τελωνείο(ευτυχώς) :?

Έχω Berlingo Multispace,(με τζάμια δηλαδή),Μικτής χρήσης,εδώ και μια δεκαετία.
Μάλιστα επειδή το πρώτο το έκανα σκράπ(ευτυχώς εγώ την έβγαλα μια χαρά),έπρεπε να ψάξω να βρώ,συγκεκριμένο κωδικό σασσά,αν ήθελα να ξαναβγάλω μικτή.....έπεσε πολύ ψάξιμο.
Βλέπεις ,δεν έχουν χαρακτιρηστεί ΟΛΑ τα Berlingo Multispace σαν επιτρεπτά για μικτή χρήση,μόνο 2 συγκεκριμένοι κωδικοί σασσί.
Μου είπαν απο το τοπικό τμήμα συγκοινωνιών,ότι αυτό είναι θέμα του εισαγωγέα,ποιόν τύπο δηλαδή θα πιστοποιήσει για την χώρα ,που να βγαίνει ΚΑΙ για μικτή χρήση!
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από syncro16gr »

Jimmu έγραψε:Νέα από το μέτωπο!Όντως ισχύει η έκδοση άδειας Φ.Ι.Χ. σε οποιονδήποτε το επιθυμεί, αρκεί να καταβάλει τη διαφορά η οποία προκύπτει από το κόστος εκτελωνισμού του αυτοκινήτου κατά την εισαγωγή ως επαγγελματικό σε ένα αντίστοιχο ΙΧ. Δλδ, αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είπανε, το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει δασμολογική κλάση από 8703 σε 8704.Το αυτοκίνητο στο εξής θα πληρώνει τέλη σαν ΙΧ βάσει κυβισμού...
Κάτσε ρε φίλε...
Θέλεις ΦΙΧ και το εκτελωνίζεις για ΙΧ, για να πληρώνεις μετά τέλη ΙΧ ενώ έχεις ΦΙΧ :!: :?:
Κάτι δεν κολλάει!

Μάλλον αυτός που σου τα είπε, κάτι έχει χάσει. Δεν είναι βέβαια ο μόνος, εδώ, όπως είπε κι ο Σωτήρης, χρειάζεται πολύς καιρός ακόμα για να ανακαλύψουμε τον τροχό... και η εξυπνάδα πάει σύννεφο!

Συμβουλή: Επειδή και γράμματα ξέρουμε και νούμερα, όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει μερικές φορές το ΦΕΚ και μάλλον θα καταλάβει κάτι περισσότερο απ' αυτούς που - υποτίθεται - είναι η δουλειά τους, κι ας τους βάλει τα γυαλιά, αν χρειάζεται.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: μαμφο?????

Δημοσίευση από Jimmu »

Μια χαρά κολλάει Θανάση.Για ιδιωτική-προσωπική χρήση (ΙΧ) το θέλεις το "φορτηγό" για ΙΧ θα πληρώνεις τέλη εφόσον σαν ΙΧ έχει πλέον εκτελωνιστεί το αυτοκίνητο και σαν τέτοιο βρίσκεται στη χώρα. Αυτός που μου τα 'πε εργάζεται σε κλιμάκιο του υπουργείου μεταφορών και δεν έχει λόγο πραγματικά να πει κάτι που δεν ισχύει κι εφόσον η κουβέντα έγινε καθαρά σε φιλικό και θεωρητικό επίπεδο...Τώρα αν αυτό που ισχύει είναι δίκαιο, αυτό είναι "άλλου παππά ευαγγέλιο"..Εξάλλου και τα τέλη που αποδίδουν τα ΙΧ είναι υπερβολικά άδικα στη μπανανία που ζούμε... ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”