ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Psyncro »

Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή ABL Engine 1.9 TD ευκαιρία που βγήκε από μετατροπή ενός φίλου με γενική επισκευή σε μηχανή και σε πόμπα πετρελαίου .

Τι απόψεις έχουμε περί αυτής της μετατροπής ? :?: :?:
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Jimmu »

Γεια σου Στέλιο.Επειδή κι εγώ ψάχνομαι για μοτέρ,πολύ θα μ'ενδιέφερε να μάθω απόψεις γενικότερα περί επιλογών μετάβασης προερχόμενος από μοτέρ JX.Με μια γρήγορη έρευνα στο net φαίνεται πως πολλοί ακολούθησαν το δρόμο που λες για το ABL.Σε μια κουβέντα που είχα κάνει με το Φόρη μου είπε πως αυτός χρησιμοποιεί AEF(τα φορούσε το skoda το pickup 1.9D) τουρμπισμένα από τον ίδιο μοτέρ.H κεφαλή και στα 2 (ΑBL & AEF) είναι ίδια και μου φαίνεται πως πλην του turbo ολόκληρα τα μοτέρ είναι ίδια.(Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος..)Συνεπώς θεωρώ το ABL καλή επιλογή.Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον για γνώμες.Για πείτε....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από BUS1988 »

Μακριά. Θα πηγαίνει το βανάκι αρκετά χειρότερα από τον JX. Έχει την ίδια ιπποδύναμη με τον JX αλλά είναι αρκετά πιο αργόστροφο σαν μοτέρ. Αυτό το μοτέρ φορούσε το Τ4 του Κώστα (του Γερμανού) που πήγαμε μαζί στην Τουρκία, οπότε έχω ιδία άποψη.
Ο Κώστας ήθελε να το πουλήσει στην Ελλάδα για να μην αναγκαστεί να γυρίσει με αυτό το μοτέρ στη Γερμανία με 50 στις ανηφόρες.
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Jimmu »

Kαλησπέρα Θέμη.Όντως τα specs είναι απογοητευτικά και όντως η ιπποδύναμη είναι ίδια με του JX.Η ροπή λογικά θα είναι μεγαλύτερη.Εσύ τι προτείνεις σαν καλή αλλαγή?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από BUS1988 »

1.9 Tdi 1z.
Απλό, δοκιμασμένο, αξιόπιστο
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Psyncro »

Αυτο καταλαβαινω και γω συμφωνα με τα specs,οποτε βλεπω να μην εχει νοημα,μιας και ο JX θα ειναι πιο δυνατος στο τελος...

Η δοκιμασμενη λυση συμφωνω ειναι αυτη που λεει και ο Θεμης,αλλα πηγαινοντας σε μια τετοια μετατροπη,θα πρεπει να βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη για να παρεις σωστο αποτελεσμα και με διαρκεια...

Η αλλη λυση,πιο οικονομικη για τους JX ειναι η γνωςτη βελτιωση του turbo ,intercooler,ψυγειο λαδιου,μιας και αυτο θα επρεπε να ειχε κανει απο την αρχη ο κατασκευαστης..

Δυσκολη επιλογη σε δυσκολες εποχες....

Σε 1,9 αρα η επιλογη 1Ζ,ΑΑΖ φαινεται πιο αξιοπιστη λυση απο ολες τις πλευρες..
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Psyncro »

Εγω λεω να ψησουμε τον Νικολοπουλο να μας τα κανει ηλεκτρικα ολα....να τελιωνουμε....το ειδαμε και αυτο...Τ3 ηλεκτροκινητο...
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Jimmu »

Θέμη εσύ έχεις το 1Ζ?Για πλήρη μετατροπή σε tdi στον Tom Laureyns στο Βέλγιο θέλει 3500euro...Φαντάζομαι ότι υπάρχουν φτηνότερες λύσεις και πιο κοντά...αν και εκεί έχεις 2 χρόνια εγγύηση-απεριόριστα χιλιόμετρα, πράγμα το οποίο από μόνο του λέει κάτι.
Για το ΑΑΖ τώρα δεν ξέρω.Είναι παλίο και όχι ουσιατικά δυνατότερο από το JX.Έχει 75 ίππους έναντι των 69 του JX.Γνώμη μου είναι πως για να κινηθεί αξιοπρεπώς ένα T3 και δη ένα Syncro χρειάζεσαι 90+ ίππους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Jimmu »

Psyncro έγραψε:Εγω λεω να ψησουμε τον Νικολοπουλο να μας τα κανει ηλεκτρικα ολα....να τελιωνουμε....το ειδαμε και αυτο...Τ3 ηλεκτροκινητο...
Καλά αυτό έχει ποοοοοολύ μέλλον......Προς το παρών προσπαθώ να τον ψήσω να "κουμπώσουμε " κάτι πιο δυνατό από το AEF που μου πρότεινε (αν και με το AEF μοτερ τουρμπισμένο ο Νικολόπουλος λέει σίγoυρα πάνω από 85 άλογα..)και να το κάνουμε syncro.....Γι αυτό παιδιά σας παρακαλώ,αναβάλετε τα σχέδια που έχετε για ηλεκτρικά, να τελειώσω φέτος κι εγώ ο έρμος... :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ABL Engine 1.9 TD (VW T4)

Δημοσίευση από Psyncro »

Ακριβως,αναλογα με το σκαφος του αυτοκινητου πρατεις και το αναλογο boost,θα συμφωνησω και στο 90+

αλλα ξαναλεω,

δυσκολες επιλογες σε δυσκολες εποχες...

δεν χρειαζεται να πας εξω για την μετατροπη σου,εχεις το γιατρο Χριστοφορο!!!Ξερει αυτος!
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”