Μηχανή ή Scooter???

Orestis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 04 Ιαν 2015 10:04 am

Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από Orestis »

Υπάρχει τρόπος παιδιά να μεταφερθεί παπί ή ένα μικρό scooter σε Τ3?? Εννοώ camper βέβαια κι όχι φορτηγάκι. Kάποια σχάρα που μπαίνει πίσω <η θα σηκωθεί στους πίσω τροχούς και θα γίνω Lone Ranger>? κάποια πατέντα που έκανε κάποιος? ή θα το ρίξω στο πετάλι και θα πεθάνω στο λαχάνιασμα <αν και χρειάζεται εδώ που τα λέμε> υπάρχει κάποια λύση που γνωρίζει κάποιος? :P
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από BUS1988 »

Πολλοί το έχουν κάνει, από έτοιμες λύσεις μέχρι ιδιοκατασκευές.
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.syncro-bernd-jaeger.de/ENGLI ... taten.html

και εδώ:

http://forum.club8090.co.uk/viewtopic.php?f=42&t=103206

για να πάρεις μια ιδέα.
Orestis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 04 Ιαν 2015 10:04 am

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από Orestis »

BUS1988 έγραψε:Πολλοί το έχουν κάνει, από έτοιμες λύσεις μέχρι ιδιοκατασκευές.
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.syncro-bernd-jaeger.de/ENGLI ... taten.html

και εδώ:

http://forum.club8090.co.uk/viewtopic.php?f=42&t=103206

για να πάρεις μια ιδέα.
Άψογος
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από magiolino »

Όταν πήρα το Τ2 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε σαν την δεύτερη ιδιοκατασκευή και μου την έδινε αλλα εγω δεν τη έπαιρνα....τώρα χτυπάω το κεφάλι μου αλλα δεν υπάρχει πια :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Ορέστη εγώ φοράω ένα σύστημα (ίσως νάναι και βεσφάλια) πάρα πολύ γερό (έχω κουβαλήσει κυψέλες, κινητήρες, ντουλάπες, ποδήλατα-μηχανάκι δεν έχω βάλει αλλά μπαίνει). Δεν έχω εύκαιρες φωτό για να ανεβάσω. Μπορείς να το δείς όποτε θες.
Πάντως ένα παπάκι ή σκούτερ χωράει και σε ένα κάμπερ μέσα, για να το πάς κάπου, όχι βέβαια να πάς ταξίδι με την οικογένεια έτσι.
Born to ruuuunnn!!!!
Orestis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 04 Ιαν 2015 10:04 am

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από Orestis »

T3syncrocamper έγραψε:Ορέστη εγώ φοράω ένα σύστημα (ίσως νάναι και βεσφάλια) πάρα πολύ γερό (έχω κουβαλήσει κυψέλες, κινητήρες, ντουλάπες, ποδήλατα-μηχανάκι δεν έχω βάλει αλλά μπαίνει). Δεν έχω εύκαιρες φωτό για να ανεβάσω. Μπορείς να το δείς όποτε θες.
Πάντως ένα παπάκι ή σκούτερ χωράει και σε ένα κάμπερ μέσα, για να το πάς κάπου, όχι βέβαια να πάς ταξίδι με την οικογένεια έτσι.
Μιλάω για ταξίδι και όχι για μεταφορά φίλε μου. Δηλαδή να πηγαίνεις κάπου να κατεβάζεις το μηχανάκι και να οργώνεις όλη τη γύρω περιοχή σαν άρχοντας. Έχω δει αρκετά πράγματα αλλά η απορία μου είναι πίσω η μηχανή, πίσω το μηχανάκι, όλο το βάρος πίσω μήπως θα παλεύω με το τιμόνι και θα στρίβω κι αυτό θα πηγαίνει ευθεία? Υπολογίζουμε μέσο όρο ένα παπάκι ή ένα σκούτερ ζυγίζει 100 με 150 κιλά είναι βαρύ το αναθεματισμένο. Δεν έχω πρόβλημα με το ποδήλατο αλλά για φαντάσου να έχεις κάτσει κάπου για τίποτα γκράπες στην Ιταλία και μετά να χρειάζεται να κάνεις πετάλι για να φτάσεις στο βαν. Την κάτσαμε τη βάρκα :lol: :lol: :lol:
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Εχω δει Τ2 με σχαρα πισω να κουβαλαει vespa, μια χαρα πηγαινε, το σκεφτομαι κι εγω :roll:
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Το τρανσπόρτερ Ορέστη είναι φορτηγό (το σύνκρο κάμπερ 2τόνους), δεν επηρεάζεται τόσο πολύ από ένα παπάκι φορτωμένο πίσω (όπως λέει και HV είναι από τα πιο ζηγιασμένα αμάξια στον κόσμο). Βέβαια ελαφραίνει λίγο το τιμόνι, αλλά αν δεν κάνεις υπερβολές στο οδήγημα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα όσον αφορά τις γκράπες, με το ποδήλατο είσαι νόμιμος όσες και να πιείς ;)
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Όπ!!!! δούλεψε η μνήμη μου :o
Για δες το εδώ: http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=28&t=96
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Μηχανή ή Scooter???

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Υπάρχουν έτοιμες κατασκευές όπως σου έχουν δώσει τα link τα παιδιά....αλλα μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου μια σχάρα όπως ο Δημήτρης (Τ3syncrocamper) και το άλλο link που σου έδωσαν τα παιδιά πάλι.
Απο θέμα βάρους πίσω μην αγχώνεσαι με το τιμόνι. Μπορεί να είναι η μηχανή πίσω αλλα το αυτοκίνητο είναι πολύ ζυγισμένο.
Επίσης σκέψου οτι δέν θα πηγαίνει μόνο του στον δρόμο το αυτοκίνητο ε? Θα υπάρχει οδηγός και συνοδηγός τουλάχιστον. Άρα?? Να τα 150 κιλάκια (min) μπροστά. Ωπππππ.......Ισορροπήσαμε ;) ;)


Υπάρχει και αυτή η λύση όμως :lol: :lol: :lol:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”