Σωλήνες νερού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από stavros syncro »

Έχω μια διαρροή στην ένωση του ενός πλαστικού σωλήνα νερού με τον λαστιχένιο (κάτω ακριβώς από τον λεβιέ ταχυτήτων). Διαπιστώσαμε ότι έχει σπάσει μέσα μια μούφα (σύνδεσμος που έχει). Τι πρέπει να κάνω? Να βάλω καινούργιους (αρκετά ακριβοί), να κόψω ποιο κάτω και να κάνω και άλλη μια ένωση?
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Νομίζω Σταύρο ότι τον να κόψεις και να βάλεις μια τσόντα ίσως είναι η καλύτερη και φθηνότερη λύση. Αρκεί η τσόντα να αντέχει θερμοκρασία και τα χημικά του αντιψυκτικού. Ίσως σιλικόνης; Αλλά θα θέλει μάλλον και ένα μεταλλικό σωλήνα σύνδεσμο γιατί μόνος του ο σωλήνας ο παλιός χωρίς το εσωτερικό μεταλλικό δαχτυλίδι ίσως να μην αντέχει σφυκτήρα....
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από syncro16gr »

Το θέμα των σωλήνων νερού είναι αρκετά σοβαρό!

Είναι οι πλαστικοί σωλήνες που έρχονται από πίσω και συνδέονται με τα λαστιχένια κολλάρα προς το ψυγείο.
Παθαίνει οξείδωση η χάλκινη προσθήκη στο μέσα μέρος τους και ξαφνικά, εκεί που δεν το περιμένεις, "ξεκουμπώνει"από το κολλάρο... και μένεις χωρίς σταγόνα!

Σταύρο, κοίτα για αρχή κάτι μάλλον φτηνό ή ακόμα και πατεντιάρικο σ' ένα καλό μάστορα:
http://www.gowesty.com/library_article.php?id=113.
Μου φαίνεται ότι είναι καλή λύση, αν οι πλαστικοί σωλήνες σου δεν έχουν ξεχειλώσει πολύ.

Η δική μου λύση, όταν μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα, ήταν οι ανοξείδωτοι σωλήνες, που κουμπώνουν χωρίς προσθήκες στα κολλάρα. Αν ψάξεις στο δίκτυο, κοστίζουν κανένα 200ρι. Ακριβούτσικοι, αλλά... για ΠΑΝΤΑ!! ;)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από syncro16gr »

T3syncrocamper έγραψε:... γιατί μόνος του ο σωλήνας ο παλιός χωρίς το εσωτερικό μεταλλικό δαχτυλίδι ίσως να μην αντέχει σφυκτήρα....
Υποχρεωτική η μεταλλική προσθήκη. Πλαστικό με λαστιχένιο ΔΕΝ σφίγγει ποτέ.
Πριν καμιά βδομάδα είχα σταγονίτσες (στις ενώσεις των ανοξείδωτων με τα κολλάρα), μπήκα από κάτω και οι βίδες στους σφιγγτήρες πήραν από μισή έως δύο στροφές! Θέλουν καλό καργάρισμα :!:
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από stavros syncro »

syncro16gr έγραψε:Το θέμα των σωλήνων νερού είναι αρκετά σοβαρό!

Είναι οι πλαστικοί σωλήνες που έρχονται από πίσω και συνδέονται με τα λαστιχένια κολλάρα προς το ψυγείο.
Παθαίνει οξείδωση η χάλκινη προσθήκη στο μέσα μέρος τους και ξαφνικά, εκεί που δεν το περιμένεις, "ξεκουμπώνει"από το κολλάρο... και μένεις χωρίς σταγόνα!

Σταύρο, κοίτα για αρχή κάτι μάλλον φτηνό ή ακόμα και πατεντιάρικο σ' ένα καλό μάστορα:
http://www.gowesty.com/library_article.php?id=113.
Μου φαίνεται ότι είναι καλή λύση, αν οι πλαστικοί σωλήνες σου δεν έχουν ξεχειλώσει πολύ.

Η δική μου λύση, όταν μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα, ήταν οι ανοξείδωτοι σωλήνες, που κουμπώνουν χωρίς προσθήκες στα κολλάρα. Αν ψάξεις στο δίκτυο, κοστίζουν κανένα 200ρι. Ακριβούτσικοι, αλλά... για ΠΑΝΤΑ!! ;)
Το ίδιο μου είπε και ο Χριστόφορος...μπορεί να κρατήσει δύο χρόνια ή μπορεί ξαφνικά να μείνεις χωρίς σταγόνα.... Απότι κατάλαβα πάω για ανοξείδωτους να τελειώνω με αυτό το θέμα....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Σωλήνες νερού

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πάντως το σετάκι που προτείνει η GoWesty μου φαίνεται καλό. Ή ΔΕΝ υπήρχε πριν 4 χρόνια, όταν είχα εγώ το πρόβλημα ή δεν το είχα προσέξει. Αλλιώς αυτό θα έκανα ;)
Αν, κατά τα λοιπά, οι πλαστικοί σωλήνες είναι εντάξει - δεν έχουν τσακίσματα, ρωγμές, χτυπήματα κτλ., τότε προχώρα το.

Ειδικά για τα syncro είναι πολύ απλά τα πράγματα:
4 μπρούτζινα συστολικά από 1-¾” σε 1-½” και οι αντίστοιχοι σφιγγτήρες. Αυτός λέει 4 με βίδα των 1-½” και 4 με ελατήριο των 1-¾”. Δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά μεταξύ τους... ένιγουέι...

Αφού το κάνεις, γράφεις και τις οδηγίες και έχουμε όλοι το πλήρες σετ :lol:
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”