Θέρμανση WEBASTO DBW46-BBW46

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Θέρμανση WEBASTO DBW46-BBW46

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

DBW46 πετρελαίου και BBW46 βενζίνης
Και οι δύο παίρνουν καύσιμο από το ρεζερβουάρ και ζεσταίνουν το νερό της μηχανής και μέσω του (ή των αν έχεις και πίσω) καλοριφέρ ζεσταίνουν και την καμπίνα (όπως τα λέει και ο BUS1988).
Εξαρτήματά τους είναι ο καυστήρας (βρίσκεται πίσω από το πίσω δεξί φανάρι), ο εγκέφαλος (βρίσκεται πίσω από το πίσω αριστερό φανάρι), η αντλία καυσίμου (βρίσκεται μπροστά από την πίσω αριστερή ρόδα), το κοντρόλ (βρίσκεται στο ταμπλώ αριστερά κάτω), ο κυκλοφορητής νερού (βρίσκεται βιδωμένος πάνω στον καυστήρα), διάφορα ρελαί (βρίσκονται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού-για κάποια μοντέλα μόνο) και κάποια μοντέλα έχουν και μια ηλεκτροβάνα στο κολάρο του καλοριφέρ (για να ζεσταίνει πρώτα το νερό και μετά να ανήγει το καλοριφέρ), και μια ασφάλεια πίσω στη μηχανή σένα κουτάκι δίπλα στο κουτί με τις καλωδιώσεις.
(Τα ξέρω γιατί παιδεύτηκα πάρα πολύ με το δικό μου-Πήρα κι άλλα δύο για να έχω τελικά ένα).
Τελικά έβαλα και ένα TRUMA 1800 και σώθηκα.

Ρεύμα για την αντλία καυσίμου, ρεύμα για τον κυκλοφορητή νερού, ρεύμα για το βεντιλατέρ αέρα του καυστήρα, ρεύμα για τα βεντιλατέρ των καλοριφέρ... γιαυτό σου δίνει μόνο τρία 40λεπτα λειτουργίας, γιατί θα μείνεις από μπαταρία (υπόψη ότι είναι εργοστασιακά και τα συνδέουν και στην πρώτη μπαταρία). Είναι αλήθεια ότι ζεσταίνει πολύ-πέρα ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όταν έχεις πρόβλημα με τις προθερμάνσεις.
Μπορείς να το συνδέσεις σε δεύτερη μπαταρία, την ρίχνει όμως γρήγορα (δεν λειτουργεί όταν πέσει η μπαταρία κάτω από 11V-αν θυμάμαι καλά)(ένα τέστ για το άν φταίει η μπαταρία είναι να βάλεις μπρός το αυτοκίνητο κρύο-για να δίνει ρεύμα και μετά να βάλεις μπρός το webastο να δεις αν θα πάρει)(προσοχή όχι ζεστό το αυτοκίνητο γιατί αν είναι ζεστό το νερό δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής)
Tο σύνηθες πρόβλημά του είναι ότι δεν κατεβάζει καύσιμο (βασικά λόγω πεσμένης μπαταρίας) ή να έχει φύγει το βίσμα του καλωδίου της προθέρμανση ή να τάπαιξε ο εγκέφαλος ή ή
Όταν το βάζεις μπρός από το κοντόλ παίρνει πρώτα μπρός ο κυκλοφοτητής νερού, μετά από 10΄΄ ακούγονται τα τακ τακ της αντλίας καυσίμου, μετά σκάει βγάζονται κάτι ντουμάνια (πρόβλημα για τους γειτόνους-πρέπει να υπολογίζεις τον άνεμο να μου σου βάζει μέσα τα καυσαέρια) και ξεκινάει ταυτόχρονα και το βεντιλατέρ αέρα του καυστήρα. Μόλιςζεστάνει το νερό ανοίγει τα βεντιλατέρ των καλοριφέρ....και πράγματι σκάς (δεν έχει θερμοστάτη χώρου αλλά έχει θερμοστάτη νερού και όταν ανέβει η θερμοκρασία του νερού πάνω από τους 80βαθμούς σβήνει και ξαναανάβει μετά)
Το έβγαλα όλο έξω και το καθάρισα (είναι απλό σύστημα)... Ο καυστήρα διαλύεται (με προσοχή μόνο να μην καταστρέψεις ένα βαμβακάκι και μιά σίτα που έχει για να γίνεται καλή καύση-είναι τα μόνα που συνήθως αλλάζουν-τα πουλάν στο η-μπέυ)....
Τί να πώ ρε παιδιά...Παιδεύτηκα μήνες και πλήρωσα και πολλά λεφτά σε μαστόρους...
Τέτοια φοράνε οι νταλίκες (24V όμως) και τα σέρβις τους τα έχουν όσοι κάνουν νταλίκες...
Τα μάνουαλ που προτείνει ο Σωτήρης έχω κι εγώ...
Ένα άλλο πρόβλημα που έχεις είναι ότι μπροεί να σου σπάσει κολάρο του και να μείνεις από νερά σε όλο το αυτοκίντητο...
Θέλει σκέψη αν θα πρέπει να ασχοληθείς μαζί του (αυτά χρειάζονται για τις βόρειες χώρες)
Born to ruuuunnn!!!!
spyros
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2011 11:08 am
Τοποθεσία: βολος κατω λεχωνια προς καρναγιο

Re: Θέρμανση WEBASTO DBW46-BBW46

Δημοσίευση από spyros »

κι εγω truma 1800 εχω για θερμανση ,τελειο!
FREE CAMPER
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Θέρμανση WEBASTO DBW46-BBW46

Δημοσίευση από sotyanif »

Ωραίος ,Δημήτρη,πές τα όλα ;)

Εγώ είχα βρεί ,μόνο τις οδηγίες χειρισμού,εδώ : http://www.scribd.com/doc/25990223/Webasto-manual
και εδώ : http://www.telusplanet.net/public/gary2 ... /bbw46.pdf
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”