πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Απάντηση
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

Καλησπέρα και πάλι,

Με την αγορά του σύνκρο δεν διαπίστωσα κάτι σοβαρό εκτός του ότι έπαιρνε μπρος με λίγο γκάζι μέχρι να ζεσταθεί και να κρατήσει ρελαντί. Το δούλεψα κάποιες μέρες στην Αθήνα, του έκανα και σερβις όλα φαινόντουσαν καλά...
ξεκίνησα ένα ταξίδι (200χλμ), ανοίγοντας γκάζι στην Αττική οδό κάπου στα 100χλμ/αω το όχημα αγκομαχούσε(δηλαδή κλοτσούσε και έβγαζε τρελά καυσαέρια και άκαυστη βενζίνη) για κάποια δεύτερα και μετά επανερχόταν στο φυσιολογικό.. . Για να μην πολυλογώ έφτασα στον προορισμό μου με μεγάλη αργοπορία και ειδικά στις ανηφόρες πήγαινα σαν κότα.
Αυτό που πάθαινε ήτανε σε διαστήματα, δλδ επιτάχυνε κανονικά και κάποια στιγμή ζοριζότανε (κλοτσούσε για μερικά δευτερόλεπτα) ωσπου επανερχόταν στα κανονικά!! Επίσης η μηχανή όταν κλοτσούσε ήθελε να σβήσει..αν δλδ άφηνα τελειως γκάζι έσβηνε!!(μετά ξανάπαιρνε κανονικά)

Ξεκίνησα το ψάξιμο στα συνεργεία λοιπόν της περιοχής..ένας έλεγε ο Λ, ο άλλος ταδε και ταδε

Τελικά κατέληξα σε έναν ηλεκτρολόγο που κράτησε το όχημα 3 μέρες για το ψάξει..
Την 4η μέρα το παίρνω το δοκιμάζω κατευθείαν παίρνει μπρος, ρελαντι όλα εντάξει! μου λεει δες και την κατανάλωση γιατι πριν έκαιγε πάρα πολύ.

Τον ρωταω τι αλλαξες; μου λεει τπτ η καλωδιωση ειχε προβλημα κτλπ, ωραια του λεω ποσα τοσα του τα δινω ασυζητιτη απο χαρα και φευγω!(δεν ηταν και λιγα)

Το αμάξι φαινότανε εντάξει μέχρι στιγμής! μετά απο 1-2 μερες τσουπ κάπου μου σβήνει στο δρόμο!!περίεργο δεν πηρε με την 1η πισω ουτε την 2η,3η,αλλά πήρε. την ιδια μέρα ευτυχώς μένω(εν κινηση) μπροστά από το σπιτι μου, έσβησε και δεν ξαναπήρε ένα ολόκληρο ΣΚ...(κατι που δεν το ειχε παθει σε ολο αυτο το διαστημα που το ειχα περίπου 2 μήνες). τον φώναξα επιτόπου τπτ

το παω το αφηνω με ρυμουλκα,την άλλη μέρα μου λεει ο εγκέφαλος εχει πρόβλημα!
Τι προβλημα αφου πριν δεν ειχε; Ε να μου λεει το βγαλε τωρα; .. αυτος εβαλε κατευθειαν τον δικο του να τεσταρει αν παίρνει γιατι με το δικο μου δεν επαιρνε με τιποτα και πηρε. Στα καπακια βαζει και τον δικο μου και παιρνει κανονικα..
Τελος πάντων μου αφήνει τον δικο του εγκέφαλο να το τεστάρω με αυτόν..μεχρι τωρα!
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Εμένα μου μυρίζει Luft 95%.
Το άλλαξες?
Το καθάρισες?
Είναι το μαύρο κουτί δεξιά που έχει μέσα το φίλτρο αέρα.
Αυτός είναι και μετρητής μάζας αέρα. Γι'αυτό έχει τα καλώδια πάνω πάνω.
Άν δέν μετράει σωστά, δέν δίνει σωστές πληροφορίες στον εγκέφαλο και κάνει τέτοια προβλήματα.
Δέν παίρνει μπροστά ή παίρνει και σβήνει ή κλωστάει ή δέν έχει δύναμη ο κινητήρας. Μόλις πατάς το γκάζι απότομα πάει να σβήσει, δέν έχει ροπή να ανέβει ανηφόρες και τέτοια κουλά. Το ενδιαφέρον βέβαια είναι οτι το κάνει όποτε του έρθει. Δέν χαλάει μιά και έξω να τελειώνει το άτιμο.
Ή έχει χαλάσει ή θέλει καθάρισμα. Πιάνει μάκα και σκόνη απο τον αέρα.
Πρέπει να καθαρίζετε κάθε φορά που αλλάζεις το φίλτρο αέρα.
Τι κινητήρα έχεις. DJ ή MV τον καταλυτικό?
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

καταλυτικό σίγουρα! απ τα μασημένα λεγόμενα του μάστορα κατάλαβα ότι υπήρχαν γυμνά καλώδια..
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Μακάρι να έλυσες το πρόβλημα, αλλά δέν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος μετά απο 10+ χρόνια εμπειρίας σε αυτούς τους κινητήρες.
Και για να στο μαλακώσω θα σου πώ οτι και εγώ τότε που δέν τους ήξερα, έδωσα πολλά χρήματα σε μαστόρια για να μάθω. Δυστυχώς έτσι γίνετε.
Το καλό όμως με εσένα είναι οτι έχεις κάποιους να εκθέσεις το πρόβλημα σου, και με την εμπειρία τους, να εστιάσεις καλύτερα σε πιά πράγματα πρέπει να κοιτάξεις.
Την επόμενη φορά πές μας το πρόβλημά πρίν, να σε βοηθήσουμε.

Για τον κινητήρα ρωτάω, γιατί άλλο εγκέφαλο έχει ο DJ και άλλον φοράει ο MV.
Δύο διαφορετικά συστήματα ψεκασμού. Digijet (DJ) και Digifant (MV). Με τον δεύτερο να υπερτερεί στα σημεία.
Και μήν σου φανεί περίεργο οτι μερικά μαστόρια ακόμα και σήμερα δέν το ξέρουν αυτό.
Θεωρούν οτι όλες οι injection είναι ίδιες.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου φίλε μου.

Το θέμα είναι ότι ο ηλεκτρολόγος το έλυσε αλλά χάλασε κάτι άλλο.

Από τα εγχειρίδια διάβασα ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούν test light για να τσεκάρουν voltage ή throttle switch λειτουργία γιατί μπορεί να κάνουν ζημιά στο κύκλωμα του εγκέφαλου!(αμφιβάλω αν το ήξερε αν και του έδωσα τα αγγλικά εγχειρίδια). Οπότε το θέμα μου είναι τι να του πώ τώρα για τον εγκέφαλο που έστω και με το πρόβλημα πριν έπαιρνε πάντα μπροστά ενώ μετά το συνεργείο μου έμεινε εντελώς..

Τώρα έχω και τους 2 εγκέφαλους (ECU)
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Τουλάχιστον να ησυχάσεις.
Ενημέρωσέ μας άν πάει καλά ο ασθενής, και άν πέτυχε η εγχείρηση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
htsopelas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 13 Μαρ 2013 10:26 am
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από htsopelas »

μπερδεμα το πραγμα...
htsopelas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 13 Μαρ 2013 10:26 am
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με τα Ηλετρολογικά(Διορθώθηκε εν μερει)

Δημοσίευση από htsopelas »

τελικα τι εγινε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”