T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Απάντηση
Multivan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 18 Οκτ 2017 9:06 am

T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από Multivan »

Καλημέρα σας , θέλω βοήθεια απο φίλο ο οποίος εχει γνώσεις στα Diesel .
Εχω εχω Τ3 syncro 1,6td 69ps κατασκευής 4/1988 θέλω να του περάσω μια 1,9tdi 110ps απο Passat κατασκευής 2000
Με τον εγκέφαλο μηχανής του 1,9 τι θα κάνω;
Εχουμε Αθήνα επιστήμονα μηχανικό κ λογικό ;
Το αυτοκίνητο με κόπο κ μεράκι το έφερα εκει που ήθελα, δεν εχω χρόνο για περιπέτειες με το μοτέρ. Οποιαδήποτε καλύτερη λύση σεβαστή κ δεκτή.
Ευχαριστώ για τον χρονο σας.
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Μπορείς να του βάλεις μηχανική τρόμπα πετρελαίου και να τελειώνεις μιά για πάντα με τα ηλεκτρονικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο βλάβες στα ηλεκτρονικά για πάντα.

Όταν λές "Με τον εγκέφαλο μηχανής του 1,9 τι θα κάνω?" τί εννοείς ακριβώς?

Δέν έχεις εγκέφαλο?
Θέλεις να φτιάξεις πλεξούδα καινούργια για το μηχανοστάσιο του Τ3?
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από kozagio »

Multivan έγραψε:Καλημέρα σας , θέλω βοήθεια απο φίλο ο οποίος εχει γνώσεις στα Diesel .
Εχω εχω Τ3 syncro 1,6td 69ps κατασκευής 4/1988 θέλω να του περάσω μια 1,9tdi 110ps απο Passat κατασκευής 2000
Με τον εγκέφαλο μηχανής του 1,9 τι θα κάνω;
Εχουμε Αθήνα επιστήμονα μηχανικό κ λογικό ;
Το αυτοκίνητο με κόπο κ μεράκι το έφερα εκει που ήθελα, δεν εχω χρόνο για περιπέτειες με το μοτέρ. Οποιαδήποτε καλύτερη λύση σεβαστή κ δεκτή.
Ευχαριστώ για τον χρονο σας.
Γενικά για την μετατροπή αν είσαι χριστιανός ορθόδοξος θα κάνεις το σταυρό σου... Αν είσαι μουσουλμάνος θα κάνεις προσευχή στον Αλλάχ κτλ....... Επειδή το θέμα είναι ανεξάντλητο δεν λύνεται με μηνύματα αυτά από κοντά
Multivan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 18 Οκτ 2017 9:06 am

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από Multivan »

[quote="t3 syncro tool"]Μπορείς να του βάλεις μηχανική τρόμπα πετρελαίου και να τελειώνεις μιά για πάντα με τα ηλεκτρονικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο βλάβες στα ηλεκτρονικά για πάντα.

Όταν λές "Με τον εγκέφαλο μηχανής του 1,9 τι θα κάνω?" τί εννοείς ακριβώς?

Δέν έχεις εγκέφαλο?
Θέλεις να φτιάξεις πλεξούδα καινούργια για το μηχανοστάσιο του Τ3?[/quote

Ελεγα να φτιάξω πλεξούδα και να κρατήσω τον εγκέφαλο του 1,9 ;;
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από kozagio »

Όλα γίνονται ! Το θέμα είναι το κόστος...
Multivan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 18 Οκτ 2017 9:06 am

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από Multivan »

t3 syncro tool έγραψε:Μπορείς να του βάλεις μηχανική τρόμπα πετρελαίου και να τελειώνεις μιά για πάντα με τα ηλεκτρονικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο βλάβες στα ηλεκτρονικά για πάντα.
Με μηχανική τρόμπα καταργώ τα ηλεκτρικά immobilized και θα δουλέψει σωστά το 1,9 tdi ?
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από kozagio »

Multivan έγραψε:
t3 syncro tool έγραψε:Μπορείς να του βάλεις μηχανική τρόμπα πετρελαίου και να τελειώνεις μιά για πάντα με τα ηλεκτρονικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο βλάβες στα ηλεκτρονικά για πάντα.
Με μηχανική τρόμπα καταργώ τα ηλεκτρικά immobilized και θα δουλέψει σωστά το 1,9 tdi ?
Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται ... Θα πρέπει να βρεις κάποιον να φτιάξει την μηχανική τρόμπα (κάποια παληκάρια στην Θεσσαλονίκη ξέρουν κάτι παραπάνω από μένα) Θέλεις άλλη τουρμπίνα από αυτή που έχει η tdi , θέλεις άλλη βάση μηχανής αριστερά , θέλεις άλλη μίζα ,και intercooler με βεντιλατερ συν ότι σωληνώσεις χρειαστούν για τον αέρα και αφού τελειώσεις με όλα αυτά θα σκέφτεσαι <καλύτερα να μην ζοριζω πολύ το σασμαν γιατί μπορεί και να σπάσει τίποτα.... μήπως να έφτιαχνα και αυτό;>:-D
Multivan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 18 Οκτ 2017 9:06 am

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από Multivan »

[/quote]
Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται ... Θα πρέπει να βρεις κάποιον να φτιάξει την μηχανική τρόμπα (κάποια παληκάρια στην Θεσσαλονίκη ξέρουν κάτι παραπάνω από μένα) Θέλεις άλλη τουρμπίνα από αυτή που έχει η tdi , θέλεις άλλη βάση μηχανής αριστερά , θέλεις άλλη μίζα ,και intercooler με βεντιλατερ συν ότι σωληνώσεις χρειαστούν για τον αέρα και αφού τελειώσεις με όλα αυτά θα σκέφτεσαι <καλύτερα να μην ζοριζω πολύ το σασμαν γιατί μπορεί και να σπάσει τίποτα.... μήπως να έφτιαχνα και αυτό;>:-D[/
Ευχαριστώ.
Το σασμαν του Syncro ειναι απο τα πιο αξιόπιστα λες να έχω προβλημα ; Εχουμε κάποια λύση για το σασμαν ;
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από BUS1988 »

Λοιπόν πάμε...
Το σασμάν του Τ3 είναι ο αδύναμος κρίκος, να το έχεις υπόψη σου.
Τα Tdi μοτέρ μπορούν εύκολα να αλέσουν τα δόντια από τα γρανάζια του σασμάν και να τα φτύσουν σε κουκούτσια.
Θέλει προσοχή στο δεξί πόδι, και ποτέ να μην αφήνεις το μοτέρ να κρεμάει σε ανηφόρες.
Επίσης βάζοντας Tdi κάτι πρέπει να κάνεις με τις σχέσεις, μια που το Tdi δεν ανεβάζει τις στροφές του 1,6 TD, οπότε θα είσαι πιο αργός σε ταχύτητα ταξιδιού από ότι είσαι τώρα (σίγουρα ποοολύ μεγαλύτερα λάχτιχα).
Να διαλέξεις μοτέρ vw και όχι audi ώστε να σου ταιριάξει η δεξιά βάση του μοτέρ από το 1,6.
Για την αριστερή βάση υπάρχουν λύσεις, η πιο απλή είναι να χρησιμοποιήσεις την πολλαπλή του 1,6 και την βάση του μοτέρ επίσης και να φτιάξεις αντάπτορα ώστε να μπορεί να βιδώσει το τούρμπο του Tdi.
Το τούρμπο αν είναι με westgate κάνει, αν είναι μεταβλητού χρονισμού μάλλον θα πρέπει να το αλλάξεις.
Με μηχανική αντλία θα έχεις απλότητα, με την ηλεκτρονική περισσότερη δύναμη και πιο εύρυθμη λειτουργία.
Όποτε θέλεις τα λέμε και τηλεφωνικά....
Multivan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 18 Οκτ 2017 9:06 am

Re: T3 1,6 diesel μετατροπή σε 1,9 diesel

Δημοσίευση από Multivan »

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”