ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗ Τ3 1981

Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗ Τ3 1981

Δημοσίευση από BUS1988 »

elgreco έγραψε:O κωδικος του κιβωτιου ειναι ΑVK. Η εργοστασιακη μηχανη ηταν 1.6 TD και τωρα φοραει 1.9 TD. Πρεπει να 'παιξω' με τα γραναζια του κιβωτιου; Η αληθεια ειναι οτι τωρα 1η, 2η και 3η μπαινουν βρουμ βρουμ βρουμ και η 4η....πρρρρρ. Μεσα στη πολη, σπανια τη βαζω
Εξαρτάται....
Το σαζμάν σου είναι ίδιο με το δικό μου (AHF) με μόνη διαφορά ότι εσύ έχεις λίγο πιο μακρυα 2α (1,882 αντί για 2,065).
Η σχέση των διαφορικών σου είναι 5,43.
Πάμε τώρα....
Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις?
Τα πάντα είναι συνάρτηση διαφόρων παραγόντων.
Εάν το πρόβλημα σου είναι ότι "κρεμάει" στην τέταρτη (0,78) μπορείς να βάλεις 4η από βενζίνα (0,82), μειώνοντας βέβαια έτσι την ταχύτητα ταξιδίου σου.
Εφόσον βέβαια θεωρείς ότι το δικό σου κρεμάει στην 4η, εάν οδηγήσεις το δικό μου θα σου πέσει το σαγόνι, μια που για να βάλεις από 3η 4η πρώτα κάνεις ένα φραπέ, μετά μπουμπουνίζεις την 3η και μετά αφού μπεί η 4η χαλαρώνεις και πίνεις με την ησυχία σου τον φραπέ σου μέχρι να ανεβάσει πάλι στροφές και να αρχίζει να τραβάει....
Αυτό είναι το αντίτιμο του να μπορώ να ταξιδεύω με 110 πραγματικά και λίγες στροφές στο μοτέρ χωρίς να μακρύνω τις G, 1η και 2η.
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗ Τ3 1981

Δημοσίευση από elgreco »

Μου φαινεται οτι πρεπει να πεταχτω ενα ταξιδακι στο Βορρα γιατι μεσα απο το forum δεν γινεται δουλεια. Μολις σημερα ειδα την απαντηση σου. Για να το κανονισω.....
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΕΡΟΨΥΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗ Τ3 1981

Δημοσίευση από BUS1988 »

Μην ανυσυχείς Δημήτρη!
Η συνάντηση πλησιάζει, οπότε εκεί θα έχεις την ευκαιρία να εκφράσεις τις απορίες σου παρουσία όλων 8-)
Εάν πάλι θέλεις να ανέβεις στη Θεσσαλονίκη καλώς να ορίσεις, ενα τηλ. πρώτα και συνενοούμαστε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”