Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

Καλησπερα σε ολους σας!
Ειμαι νεο μελος τoυ forum σας καθως επισης και στην αναζητηση ενος βαν. Οπως καταλαβαινετε εχω παρα πολλες αποριες (και οχι μονο στα βασικα) .
Μαζι με τον αντρα μου Μαριο εχουμε καταληξει οτι θελουμε να αποκτησουμε ενα VW βαν ωστε να μπορουμε να γυρισουμε τον κοσμο , που ειναι αλλωστε και το ονειρο μας.
Για αρχη θα ηθελα να σας ρωτησω αν πρεπει να ψαξουμε ενα "ετοιμο" η να παρουμε καποιο για να ανακατασκευη και διαμορφωση.Θα μου πείτε την ανακατασκευή δε τη γλιτώνω..αλλα είπα απο καπου να ξεκινησω :P
Επισης θα θελαμε να μας πειτε την γνωμη σας για το πιο καταλληλο βαση των αναγκων μας δεδομενου οτι εχουμε ενα αγορακι 2 ετων και 1 σκυλο !
Δεκτη καθε ειδους συμβουλη και γνωμη λογω της ασχετοσυνης μασ επι του θεματος !!! :lol:

Εαν ειναι λαθος το topic εδω πειτε μου να το μεταφερω.

Ευχαριστουμε πολυ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aggy την Πέμ 15 Σεπ 2016 4:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Απαντω κι ας μην εχω κατ'ουσια μια απαντηση.... :mrgreen:
Εμεις το πηραμε σχεδόν ετοιμο, το γδυσαμε, το ξαναντυσαμε κι ακομα δεν εχουμε τελειωσει 100% κι ας πανε 6-7 χρονια...
Αυτό εχει την προσωπικη πινελιά, αλλα με το ετοιμο γλυτώνεις χρονο και χρημα, ισως.

Τωρα περι μοντελου....ισχυει ότι με το ''περι ορεξεως''...
Με παιδι και σκυλο, παιζουμε με το Τ2 (ο δε σκυλος είναι γνωστη φατσα πλεον στα Βαλκανια :lol: )
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

Να σου πω την αλήθεια και εγω ενα T2 ή T3 σκεφτόμουν.Τα περισσότερα που έχω βρεί εχουν δυστυχως επαγγελματική άδεια.Αυτό μπορώ να το αλλάξω;
Επισης βρισκω με σκουριές..Φανταζομαι αυτό δεν πρεπει να με ενοχλεί γιατι με ενα τριψιμο βαψιμο θα είναι πάλι σα καινούργιο.Σωστά;
Εντωμεταξύ δεν ξερω καν τι πρεπει να κοιταζω κατα την αναζήτηση μου;χαρτια;μηχανή;
Αν σου είναι ευκολο Δημήτρη μπορεις να μου δώσεις καποιες πληροφορίες για να ξεκινήσω απο κάπου;
Το δικό σου το εχεις ανεβάσει εδω για να το δω!ποιας χρονολογιας ειναι;Ποσο περιπου κοστισε η αγορα του;
Εχω κι αλλες αποριες χιχι πχ όταν δηλώνεις ιστορικό το οχημα για εκτελωνισμό ,μετα μπορεις να ταξιδευεις ελευθερα ή πρεπει να είναι κάπου σταθερό;
Επίσης που τα φτιάχνετε;Υπάρχει συγκεκριμενο συνεργειο που ασχολείται με wv;Παραγγέλνετε απ εξω αξεσουαρ κλπ;
Συγνωμη αν σας φαινονται χαζες οι ερωτήσεις μου :p
Αυτα προς το παρόν.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Για να τα παρουμε ενα-ενα..
Δε γνωριζω πως γυριζει απο επαγγελματικο σε ΙΧ, καποιος με τετοιο οχημα θα μας διαφωτισει. Μπορω ομως να σου πω οτι μπορει να βγαλει πινακιδες ιστορικου, αλλα ως βανακι, οχι αυτοκινουμενος οικισκος
Η σκουρια διορθωνεται, θεμα κοστους ειναι.
Εννοειται οτι το πρωτο που κοιτας ειναι τα χαρτια! Και μηχανη να μην εχει, αγοραζεις μια ;)
Τωρα για εκτελωνισμο ως ιστορικο. Υπαρχει συζητηση εδω μεσα πανω σε αυτο το θεμα. Παλιοτερα ηταν αρκετα φθηνα (~300 ευρω) αλλα απ'οτι βλεπω εχει ανεβει η ταριφα.
Δες εδω http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=14&t=1218
Το ιστορικο κινειται απο και προς εκδηλωσεις και για συντηρηση. Παντως τα σαββατοκυριακα υπαρχει η ανοχη των Αρχων.
Για συνεργεια, ρωτωντας πας στην πολη.....βρισκεις καποιον που εχει ενα ιδιο, ρωτας που το παει, πας κι εσυ, κι αν εισαι ικανοποιημενη, ξαναπας! Αλλιως, απ'την αρχη :)
Ανταλλακτικα πλεον υπαρχουν αξιολογα και στην Ελλαδα, το εξωτερικο δεν ειναι μονοδρομος.

Ξεχασα κατι ?
:)

α, ειμαι μοντελο 1969, αν χαζεψεις τις φωτογραφιες μας, θα με δεις με μια σκηνη οροφης ;)
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

[Η σκουρια διορθωνεται, θεμα κοστους ειναι.
Εννοειται οτι το πρωτο που κοιτας ειναι τα χαρτια! Και μηχανη να μην εχει, αγοραζεις μια ;) ]

περιπου ποιο ειναι το κοστος μιας μηχανης?Μηπως εχετε καπου μαζεμενα στοιχεια για αυτα που αγοραζετε?για το κοστος εννοω...πανω κατω.



Eπίσης θα ηθελα να μου πείτε πως αλλιως εκτος απο το car.gr βρίσκω βανάκι?
Εβαλα και εγω μια αγγελια στο Πωληση-ζητηση.
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Καλώς ήρθατε και απο δώ Άγκυ.
Αν θέλετε να "γυρίσετε τον κόσμο" όπως έγραψες στο πρώτο post σου, δέν θα ήταν προτιμότερο να έχετε κρατικές πινακίδες και όχι ιστορικές??
(Ας μας εξηγήσει κάποιος που ασχολείται με το σπόρ των Ιστορικών πινακίδων)

- Αν πάς σε Τ2 τα θέματα μηχανής και συντήρησης είναι πιό οικονομικά (απλή κατασκευή-αερόψυκτο-μόνο τα απαραίτητα σε ηλεκτρικά), όμως μόνο σε βενζίνη κατασκευάστηκε οπότε θα έχεις πολλά έξοδα σε καύσιμα στα μεγάλα ταξίδια. (μια μηχανή ανακατασκευασμένη κοστίζει περίπου 1.000 Ευρόπουλα. Μεταχειρισμένες μπορεί να βρείς και με 500)
- Αν πάς σε Τ3 η γνώμη μου είναι να πάς σε πετρέλαιο που είναι πιό οικονομικό στα ταξίδια. Εκτός και αν βρείς βενζινοκίνητο και του βάλεις υγραέριο.
Κόστος ανακατασκευής (άν χρειαστεί σε αμάξωμα και κινητήρα) πολύ μεγαλύτερο απο το Τ2.

Βασικά όπως θα κατάλαβες όλα είναι ρευστά στο "σπόρ" μας. Κανόνες δέν υπάρχουν. Ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητές του και τί του αρέσει περισσότερο, φτάνει μέχρι εκεί που μπορεί.
Το βασικότερο θέμα είναι να αποφασίσεις πρώτα τί θέλεις, ποιές είναι οι οικονιμικές σου δυνατότητες, και μετά μπαίνεις στον χορό και χορεύεις.
Να ξέρεις οτι ποτέ μα ποτέ δέν σταματάς να εξοπλίζεις το βανάκι σου με καινούργια και λειτουργικά πράγματα, παρα μόνο όταν ξεμείνεις απο χρήματα. :lol: :lol: :lol:
Θα σου πρότεινα πρίν αποφασίσεις να έρθετε σε μιά συνάντησή μας, να μιλήσουμε απο κοντά, να δείτε τα βανάκια και μετά θα έχεις πιό ξεκάθαρη άποψη για το τί θέλεις. (παίζει βέβαια και η περίπτωση να μπερδευτείς περισσότερο.......αλλά ας είμαστε αισιόδοξοι. :lol: :lol: :lol: )
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

t3 syncro tool έγραψε:Καλώς ήρθατε και απο δώ Άγκυ.
Αν θέλετε να "γυρίσετε τον κόσμο" όπως έγραψες στο πρώτο post σου, δέν θα ήταν προτιμότερο να έχετε κρατικές πινακίδες και όχι ιστορικές??
(Ας μας εξηγήσει κάποιος που ασχολείται με το σπόρ των Ιστορικών πινακίδων)

- Αν πάς σε Τ2 τα θέματα μηχανής και συντήρησης είναι πιό οικονομικά (απλή κατασκευή-αερόψυκτο-μόνο τα απαραίτητα σε ηλεκτρικά), όμως μόνο σε βενζίνη κατασκευάστηκε οπότε θα έχεις πολλά έξοδα σε καύσιμα στα μεγάλα ταξίδια. (μια μηχανή ανακατασκευασμένη κοστίζει περίπου 1.000 Ευρόπουλα. Μεταχειρισμένες μπορεί να βρείς και με 500)
- Αν πάς σε Τ3 η γνώμη μου είναι να πάς σε πετρέλαιο που είναι πιό οικονομικό στα ταξίδια. Εκτός και αν βρείς βενζινοκίνητο και του βάλεις υγραέριο.
Κόστος ανακατασκευής (άν χρειαστεί σε αμάξωμα και κινητήρα) πολύ μεγαλύτερο απο το Τ2.

Βασικά όπως θα κατάλαβες όλα είναι ρευστά στο "σπόρ" μας. Κανόνες δέν υπάρχουν. Ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητές του και τί του αρέσει περισσότερο, φτάνει μέχρι εκεί που μπορεί.

Σιγουρα θα ερθουμε σε καποια συναντηση σας..το θεμα ειναι πως εγω ειμαι ανυπομονη και αν ερθω θα πρεπει να υποστει ο αντρας μου την πορωση και την καλοπροαιρετη τρελα που με πιανει ωσπου να γινει καποιο δικο μας χαχαχα
Το βασικότερο θέμα είναι να αποφασίσεις πρώτα τί θέλεις, ποιές είναι οι οικονιμικές σου δυνατότητες, και μετά μπαίνεις στον χορό και χορεύεις.
Να ξέρεις οτι ποτέ μα ποτέ δέν σταματάς να εξοπλίζεις το βανάκι σου με καινούργια και λειτουργικά πράγματα, παρα μόνο όταν ξεμείνεις απο χρήματα. :lol: :lol: :lol:
Θα σου πρότεινα πρίν αποφασίσεις να έρθετε σε μιά συνάντησή μας, να μιλήσουμε απο κοντά, να δείτε τα βανάκια και μετά θα έχεις πιό ξεκάθαρη άποψη για το τί θέλεις. (παίζει βέβαια και η περίπτωση να μπερδευτείς περισσότερο.......αλλά ας είμαστε αισιόδοξοι. :lol: :lol: :lol: )

Διαβαζα πριν ενα topic που ειχατε ανοιξει για τα ιστορικα και σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα ενα με ιστορικεσ πινακιδες...Η ερωτηση ηταν περισσοτερο απο περιεργεια και για να ενημερωθω.

Πάντως και εγω για Τ3 με βλεπω να πηγαινω.Ειναι πιο ''σκληρα'' με αντοχες σε σχεση με τα T2 που ειναι πραγματικα πανεμορφα χωρις να θελω να σνομπαρω τα T3 που κ αυτα ειναι τελεια.

Υπαρχει όμως ενα προβλημα...οσα εχω βρει εχουν επαγγελματικες αδειες...τι γινεται μ αυτο?
Θα υπηρχε πιθανοτητα να γυρισω την αδεια?Εχω βρει 2 πολυ ομορφα και μολις μπηκα να δω χαρακτηριστικα και ειδα επαγγελματικη αδεια δε φανταζεστε την απογοητευση μου.
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από dimitris_volos »

t3 syncro tool έγραψε:Καλώς ήρθατε και απο δώ Άγκυ.
Αν θέλετε να "γυρίσετε τον κόσμο" όπως έγραψες στο πρώτο post σου, δέν θα ήταν προτιμότερο να έχετε κρατικές πινακίδες και όχι ιστορικές??
(Ας μας εξηγήσει κάποιος που ασχολείται με το σπόρ των Ιστορικών πινακίδων)
......
Να εξηγησω πως παει το πραγμα......
Θα πρεπει να υπαρχει ενας προγραμματισμος ταξιδιου ωστε να μπορει η Λεσχη να συννενοηθει με την ασφαλιστικη για την πρασινη καρτα.
Γενικα, η εκδοση πρασινης καρτας στα ιστορικα εχει να κανει με τον σκοπο του ταξιδιου. Δεν γινεται να ειναι αναψυχης, πρεπει να υπαρχει προορισμος συγκεκριμενος, μια εκδηλωση πχ.
Βεβαια ο γυρος του κοσμου, ειναι μια εκδηλωση απο μονος του, αλλα θα πρεπει να υπαρχει προγραμμα
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Απο ΙΧ σε εππαγγελματικό γίνετε.
Το αντίθετο ακόμα και άν γίνετε δέν συμφέρει. Πρέπει να πληρώσει δασμούς το όχημα, που σάν εππαγγελματικό δέν έχει, οπότε τρέχα γύρευε.
Βέβαια επειδή όλα αλλάζουν, και φυσικά στην Ελλάδα ζούμε, καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις εναν μηχανολόγο εκεί στο υπουργείο μεταφορών απο έξω, για να είσαι σίγουρη 100%
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

dimitris_volos έγραψε:
t3 syncro tool έγραψε:Καλώς ήρθατε και απο δώ Άγκυ.
Αν θέλετε να "γυρίσετε τον κόσμο" όπως έγραψες στο πρώτο post σου, δέν θα ήταν προτιμότερο να έχετε κρατικές πινακίδες και όχι ιστορικές??
(Ας μας εξηγήσει κάποιος που ασχολείται με το σπόρ των Ιστορικών πινακίδων)
......
Να εξηγησω πως παει το πραγμα......
Θα πρεπει να υπαρχει ενας προγραμματισμος ταξιδιου ωστε να μπορει η Λεσχη να συννενοηθει με την ασφαλιστικη για την πρασινη καρτα.
Γενικα, η εκδοση πρασινης καρτας στα ιστορικα εχει να κανει με τον σκοπο του ταξιδιου. Δεν γινεται να ειναι αναψυχης, πρεπει να υπαρχει προορισμος συγκεκριμενος, μια εκδηλωση πχ.
Βεβαια ο γυρος του κοσμου, ειναι μια εκδηλωση απο μονος του, αλλα θα πρεπει να υπαρχει προγραμμα
Ωραια!Ευχαριστω πολυ για τη διευκρίνηση!!! :)
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΜΑΞΩΜΑ”