Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

Έχει πάνω ψυγείο 12/220/υγραέριο μάλλον όμως θα το αλλάξω με ένα καινούριο που έχω χωρίς υγραέριο.
Απο φωτισμό θα κοιτάξω κάτι με μικρή κατανάλωση αλλα με το κλασσικό κίτρινο φως και όχι λευκό.
Απο εκεί και πέρα έχει αυτόνομη θέρμανση αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα με τι δουλεύει.

Για να είμαι ειλικρινής ο άνθρωπος που το είχε μου είπε πως δουλεύει με βενζίνη απο το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου...ισχύει κατι τετοιο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από BUS1988 »

Ναι θα μπορούσε να είναι καυστήρας βενζίνης. Ανέβασε φωτό να τον δούμε και πες μας αν έχει ταμπελάκι πάνω του και τι λέει.
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

Καυστηρας της webasto είναι..σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες στην παρουσίαση.
Εικόνα
topaz

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 3:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

[quote="magiolino"]Απο φωτισμό θα κοιτάξω κάτι με μικρή κατανάλωση αλλα με το κλασσικό κίτρινο φως και όχι λευκό.quote]
Ρίξε μια ματιά στην smart cover που έχω πει παραπάνω για μπαταρία...έχει Led ταινίες σε χρώματα.....πλέον υπάρχουν και σε κλασικό χρώμα που βγάζει μια λάμπα πυράκτωσης (το κίτρινο)...

http://www.smart-cover.gr/product_info. ... cts_id=167

Και να σου δώσω και μια ιδέα εάν θέλεις...: εάν έχει το βανάκι κάποια συγκεκριμένα φωτιστικά που σου αρέσουν και θέλεις να τα κρατήσεις, κράτησε το περίβλημα, αφαίρεσε τις λάμπες και πρόσθεσε ledταινία ώστε να έχεις μηδενικές καταναλώσεις....τα Led μιλάμε για μηδενικές καταναλώσεις...εγώ τα είχα ανάψει όλα και το αμπερόμετρο έδειχνε 0,000000000000001 δλδ για τα επόμενα 30 χρόνια θα έχω φως...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

Λοιπόν ο παππούς που είχε το μου είπε πως έχει τραβηγμένη καλωδίωση έτοιμη για δεύτερη μπαταρία απο την άλλη μεριά.

Τι μπαταρία μπορώ να βάλω?

Εννοώ καποια κοινή μπαταρία αυτοκινήτου η κάτι άλλο?

Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι καταναλώσεις αλλα ας πόυμε για παράδειγμα οτι έχουμε ενα ψυγείο το φώς και οτιδήποτε που μπορεί να δουλέψει για λίγο (μουσικη ίσως και καποιο pc)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από BUS1988 »

Η δεύτερη μπαταρία πρέπει οπωσδήποτε να είναι βαθιάς εκφόρτισης (deep cycle battery), και όχι απλή (starter battery). Η διαφορά είναι ότι μπορεί να αντέξει πολλούς κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης χωρίς να καταστραφεί. Υπάρχουν από φθηνές (εγώ έχω Banner) έως ακριβές (π.χ. Optima ή οι Top Odyssey).
Επίσης θα χρειαστείς ένα ρελέ που δεν θα αφήνει την μπαταρία της μηχανής να εκφορτίζεται από τις καταναλώσεις του "σπιτιού" ή έναν έξυπνο διαχειριστή ενέργειας (battery to battery charger) - πολύ ακριβότερος βέβαια.
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από elgreco »

Να και μερικες μπαταριες βαθειας εκφορτισης Λιθιου, Δεν ξερω ομως αν υπαρχουν και ποσο κοστιζουν στην Ελλαδα:

http://www.jegs.com/p//Lithium-Pros-12- ... 7/10002/-1
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από elgreco »

Θα ειδατε βεβαια πόσο ζυγιζουν. Η πιο βαρια γυρω στα 7 Κιλά!!!
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

Θα χρειαστούμε δηλαδή εναν ηλεκτρολόγο...θα κοιτάξω στον μηχανικό μου τι έχει απο μπαταρίες μιας και απο οσο θυμάμαι εμπορεύεται τις banner και αν δεν έχει ήδη ρελέ θα περάσουμε ένα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”