T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από syncroagr »

το εχω απορια εδω και καιρο γινεται να γινει υδραυλικο αν ναι ποσο αν οχι γιατι?
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από syncroagr »

http://ultimate-engineering.co.uk/powersteering.html βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω απο τιμες συμφερει?
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από BUS1988 »

Γίνεται, χρειάζεσαι κρεμαργιέρα, αντλία και δοχείο υδραυλικού, καθώς και σωληνώσεις.Προσπάθησε να βρείς μεταχειρισμένα (από Ελλάδα ή από εξωτερικό) σε καλή τιμή αν σε ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από syncroagr »

οχι οτι αν ηταν φθηνα θα λεγαμε οχι αρα μια βολτα στα site δεν ειναι κακη.αυτα ειναι μονο που χρειαζομαι??ειναι απο το ιδιο αυτοκινητο η γινεται και απο αλλα ?
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ότι λέει ο Θέμης + 1) την σύνδεση (άξονα) απο την υδραυλική κρεμαγιέρα στην πυξίδα (ατέρμονα). Η σύνδεση (καρέ) στην πυξίδα είναι ίδια, αλλά αλλάζει στην μεριά της κρεμαγιέρας ανάλογα άν είναι υδραυλική ή απλή.
Επίσης είναι πιό κοντός ο άξονας γύρω στους 3 πόντους στα Syncro, λόγω μπροστινού συστήματος. Δηλαδή άν βρείς άξονα απο 2WD θα πρέπει να τον κόψεις 3 πόντους (άν θυμάμαι καλά) και να τον κολλήσεις με "προσοχή" για να μήν αγοράσεις κανα χωράφι σε καμιά στροφή. :)
2) Εγώ άλλαξα και το μονό βολάν του ιμάντα, σε τριπλό γιατί άντε και την έβαλες την αντλία πάνω. Πώς θα γυρίζει? Δέν θέλει δεύτερο ιμάντα? Βέβαια εγώ έχω τον 112 (DJ) Κινητήρα. Εσύ πρέπει να έχεις πετρέλαιο άν θυμάμαι καλά, οπότε μπορεί να μήν χρειάζεται. Θα σου πούν τα παιδιά που έχουν πετρέλαιο.

Οι σωληνώσεις είναι το πιό φθηνό κομμάτι της όλης ιστορίας. Τα είχα δεί στα 130-150 Ευρά στο εξωτερικό. Και μήν σκεφτείς να τις φτιάξεις εδώ. Τουλάχιστον διπλάσια τιμή θα σου πάρουν και υπάρχει περίπτωση να μήν είναι σωστή η διατομή τους και να σου "μουγκρίζει" η κρεμαγιέρα.
Τα υπόλοιπα κομμάτια είναι φωτιά και λαύρα.

Αυτά απο μένα που δέν είχε πάνω μαμίσια και έχω κάνει μετατροπή.

Καλό ψάξιμο και καλή τύχη.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από syncroagr »

Μονο τα πραγματα τι ποσο μιλαμε πανω κατω?
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από BUS1988 »

Εγώ τις σωληνώσεις τις έκανα εδώ όταν έκανα την μετατροπή του μοτέρ, μια που οι δικές του ήταν σάπιες.
Μετά από 3-4 χρόνια κανένα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι βέβαια πόσο μου πήρανε :roll:
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

BUS1988 έγραψε:Εγώ τις σωληνώσεις τις έκανα εδώ όταν έκανα την μετατροπή του μοτέρ, μια που οι δικές του ήταν σάπιες.
Μετά από 3-4 χρόνια κανένα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι βέβαια πόσο μου πήρανε :roll:
Εμένα Θέμη μου "μουγκρίζει" ελαφρώς. Το 2022 που θα έχουμε λεφτά θα παραγγείλω απο έξω καινούργιες να τις αλλάξω. Υπομονή.
Να προσθέσω βέβαια οτι μιλάω για τιμές Αθήνας. Πρίν απο 6 μήνες έφτιαξα ένα μαρκούτσι 30 πόντους για το Jeep του Σωτήρη και μου πήραν 60 Ευρώ. Φαντάσου τι θα μου έλεγαν για τις σωληνώσεις στο VW, σκέφτηκα απο μέσα μου όταν άκουσα την τιμή. :x
Δημήτρη δέν υπάρχουν στάνταρ τιμές. Ότι πετύχεις. Φαντάσου οτι το τελευταίο Syncro που είχα βάλει στην αγγελία για "Δότης", αυτός που το πήρε το πούλησε αμέσως το υδραυλικό ένα χιλιάρικο. Το αυτοκίνητο είχε 1.200 άν θυμάσαι. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από syncroagr »

Η καλυτερη δηλαδη επιλογη ειναι να παρω ολοκληρο δοτη μιας και θελουμε να βαλουμε μλποκε να παρω και το υδραυλικο τιμονι γιατι αλλιως κανενα 800αρι αν καταλαβα καλα θα μας παει σκετο το τιμονι σωστα?
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: T3 Syncro Υδραυλικο Τιμονι

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Υπάρχει και η λύση του να βάλεις το κιτ ηλεκτρικού τιμονιού που προσαρμόζεται απόλυτα στα τρανσπόρτερ. Δεν ξέρω τιμή αλλά το εισάγει και το περνάει μέλος του κλαμπ μας, από την Αγγλία. Όποιος ενδιφέρεται ας στείλει πμ να του δώσω τηλ.
Born to ruuuunnn!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ”