φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από spine253 »

Κατά την αναζήτηση ενός χερουλιού για τη συρόμενη πόρτα, θέλοντας να αλλάξω εκείνη τη πατέντα που είχα φτιάξει πριν χρόνια (viewtopic.php?f=30&t=1224), καθώς βρέθηκα στην πανελλαδική συνάντηση στη Λευκάδα είχε εισακουστεί το μήνυμα και συνάντησα τον Σωτήρη με το χερούλι το μακρύ, τον Θωμά με το κοντό και γίνανε οι ανταλλαγές κι ευχαριστώ πολύ και τους δυο κι έμεινε ο Θωμάς αχέρουλος κι αγέρωχος.. :-D

Εντωμεταξύ, ξαναβλέποντας την παλιά μου ανάρτηση, συνειδητοποίησα ότι το ίδιο χερούλι μου το είχε ξαναπροσφέρει από τότε ο Σωτήρης! Και προτίμησα στο βιλαμπάχο να τρίβω! Α ρε ταλαιπορωμαζοχισμό που τραβάω..

Με τα πολλά λοιπόν, και μετά τον πρόλογο, ξεκίνησα την τοποθέτηση του χερουλιού. Αλλά θα ήταν μία απλή υπόθεση; Όχι. Είπαμε, τη ταλαιπώρια τη ζητάμε.

Οι δυο δουλειές που έγιναν και που θα παρουσιάσω παρακάτω ήταν η προσαρμογή της κλειδαριάς στο κλειδί μου και το στερέωμα του τετράγωνου πύρου σύμπλεξης, ο οποίος είχε έναν εμφανή τζόγο.

Όταν έχουμε το σωστό κλειδί, ξεκινάμε την αφαίρεση της κλειδαριάς, τοποθετώντας το κλειδί μέσα της ώστε να "μαζευτούν" τα μεταλλικά στοιχεία στη θέση τους. Στην προκειμένη το κλειδί μου έμπαινε ως κάποιο σημείο και το έβαλα ως εκεί. Έπειτα με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι ξεβιδώνουμε τη μικρή ακέφαλη βίδα (κόκκινο βελάκι), ελπίζοντας ότι δε θα έχει κολλήσει στη θέση της. Πολύ σημαντική η επιλογή του κατάλληλου μεγέθους μύτης κατσαβιδιού. Όταν το βρήκα το κατάλληλο μέγεθος ξεβίδωσε.
1.jpg
Και νάτος έξω ο μύλος της κλειδαριάς και με το κλειδί εκτός θέσης τα πινάκια προεξέχουν πάνω και κάτω από τον μύλο.
2.jpg
Για να δουλέψει σωστά η κλειδαριά, πρέπει όταν τοποθετούμε το κλειδί, να μη προεξέχει κανένα πινάκι. Τα πινάκια βγαίνουν αρκετά εύκολα από τη θέση τους, αν τα τραβήξουμε προς το έξω (με το κλειδί εκτός θέσης). Πειραματίστηκα αλλάζοντας θέσεις σε κάποια από τα πινάκια, μέχρι να βρω έναν συνδυασμό που θα μέναν όλα κρυμμένα όταν τοποθετούσα το κλειδί. Ένα πινάκι με το ελατήριο του δε κατάφερα να το ταιριάξω κάπου, οπότε έμεινε εκτός.
4.jpg
Με τον κατάλληλο συνδυασμό πλέον και το κλειδί εντός του μύλου, τον ξανατοποθετώ μέσα στη θέση του στο χερούλι.
5.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από spine253 »

Ο μύλος με το κλειδί πλέον στη θέση του. Έχουμε σφίξει και τη μικρή βιδούλα που βγάλαμε στην αρχή.
6.jpg
Και το κλειδί γυρίζει, και σπρώχνει το πιράκι που με τη σειρά του θα ενεργοποιήσει τον μηχανισμό κλειδώματος ξεκλειδώματος της πόρτας, όταν πλέον μπει στη θέση του.
7.jpg
Ωραία ως εδώ. Πάμε τώρα να στερεώσουμε τον τετράγωνο πίρο που μπλοκάρει μέσα στη κλειδαριά και γυρνάει μαζί με το χερούλι όταν, τοποθετημένο πια στη πόρτα, το κατεβάζουμε.

Πιεσμένο σε μιά μέγγενη λοιπόν, του κάνω μια διαπερατή μικρή τρυπούλα.
8.jpg
Έπειτα σφηνώνω μέσα ένα πιράκι. Στη προκειμένη βρήκα ένα σπασμένο τρυπανάκι που σφήνωνε καλά. Και κόβω το κομμάτι που περισσεύει.
9.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από spine253 »

Το γυρνάω ενενήντα μοίρες, κάνω ακόμα μία τρύπα και βάζω και από εδώ έναν πίρο.
10.jpg
Δε φαντάζομαι ότι θα αντέξει στη μηχανική καταπόνηση, αλλά έτσι για να παστώσει το γλυκό, βάζω και λίγη εποξική μετάλλων.
11.jpg
Και πλέον μπορώ να κλειδώνω και να ξεκλειδώνω αυτόνομα και τη συρόμενη :!:
Πολυτέλεια!

Κάποια στιγμή θα το βάψω και με το αμμόχρυσο χρώμα που έχω βαμμένα και τα υπόλοιπα χερούλια, αλλά μάλλον θα πρέπει πρώτα να φτιάξω το μοτέρ κλιματιστικού που έχω στο αυτοσχέδιο κονφλέρ μου :-D . Είπαμε τη ζούμε τη ταλαιπώρια! :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από Jimmu »

Ωραίος, με κατατοπιστικότατες φωτό και περιγραφή. Cheers!!! :)
spine253 έγραψε: Παρ 23 Αύγ 2019 8:02 pm ..κι έμεινε ο Θωμάς αχέρουλος κι αγέρωχος.. :-D

Mη στεναχωριέσαι γιατί κι εγώ βολεύτηκα με μπροστινό φανάρι από το Σωτήρη. οπότε everybody Happy που λέμε και στο χωριό... ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimmu την Κυρ 25 Αύγ 2019 3:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από sotyanif »

Mη στεναχωριέσαι γιατί κι εγώ βολεύτηκα με μπροστινό φανάρι από το ;) Σωτήρη. οπότε everybody Happy που λέμε και στο χωριό... ;)
[/quote]

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό!
Η αλλιώς..... το ένα χέρι νίβει τ'άλλο και τα δυό το πρόσωπο!
Η όπως λέει ο Δημήτρης ο δάσκαλος ,"ένας για όλους και όλοι για έναν " ;)
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από Jimmu »

sotyanif έγραψε: Σάβ 24 Αύγ 2019 3:59 pm
Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό!
Η αλλιώς..... το ένα χέρι νίβει τ'άλλο και τα δυό το πρόσωπο!
Η όπως λέει ο Δημήτρης ο δάσκαλος ,"ένας για όλους και όλοι για έναν " ;)
Έτσι ακριβώς!
Άσχετο με το θέμα αλλά να σου ζήσουν Σωτήρη(μου έδειξε η Κων/να φωτό από το γάμο)!!! ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: φωτοιστορία ενός χερουλιού συρόμενης

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ωραίος!!!!
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ”