Αναγομωμένα λάστιχα?

Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Χαιρετώ όλη την παρέα.
Φοράω λάστιχα 225/75R16 BFGoodrich AT. Μετά από 6 χρόνια και πολλά χλμ φθάρηκαν. Πάνε προς το τέλος του κύκλου τους. Δεν έχω παράπονο, εξαιρετικά λάστιχα.
Άρχισα να ψάχνομαι για καινούρια. Προς ώρας αποκλείω τα Goodrich λόγω υψηλού κόστους.
Στο ψάξιμο βρήκα μια άγνωστη μάρκα, λέγεται Marix, ανήκει στον όμιλο του εργοστασίου Maragoni στη Ιταλία. Παράγει αναγομωμένα ελαστικά.
Λαστιχάς στην Πάτρα που έχει ετοιμοπαράδοτη τετράδα στο νούμερό μου. Μου τα δίνει φορεμένα στο αμάξι και ζυγοσταθμισμένα συνολικά 260 ευρώ με φπα.
Θέλω τη γνώμη σας για τα αναγομωμένα. Δεν έτυχε να έχω γνώση ή πείρα. Έχω ακούσει για θέματα στη ζυγοστάθμιση, αλλά στα ιχ που τρέχουν. Εγώ μέχρι 90 πάω.
Τι γίνεται με βροχή, κράτημα, φρενάρισμα.
Στην εικόνα το εν λόγω λάστιχο. Marix Panther AT 225/75R16 105Q
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από kozagio »

Σίγουρα ένα λάστιχο καινούριο είναι καλύτερο . Σήμερα η τεχνολογία της αναγομωσης έχει προοδεύσει. Η εμπειρία μου είναι από μεγάλα αυτοκίνητα. Πιο συγκεκριμένα η Michelin όταν πουλάει ένα λάστιχο 295/80/R22.5 σου λέει ότι είναι για δύο ζωές. Όταν το λάστιχο φαγωθεί και είναι μικρότερο από 10 χρόνια τότε το επιστρέφεις και σου δίνει με ένα μικρό αντίτιμο λαστιχα αναγομωσης που τα ονομάζει Michelin remix . Αυτά δεν υστερούν κάπου σε σχέση με τα καινούργια αλλά το μόνο που έχει παρατηρηθεί είναι ότι το καλοκαίρι υποφέρει λίγο το πέλμα ( φεύγουν μικρά κομμάτια). Υποθέτω ότι και το εργοστάσιο που αναφέρεις στο ίδιο μήκος κύματος θα λειτουργεί.
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από BUS1988 »

Όπως είπε και ο Γιώργος τα καινούρια είναι σίγουρα καλύτερα, αλλά έχουν πολλαπλάσιο κόστος.
Φορούσα Marangoni στο τζιπάκι μου για αρκετά χιλιόμετρα, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Στο δικό μου έβαλα Continental Crosscontact 205/80/16 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Βέβαια τα πήρα από Βουλγαρία 350 ευρώ η τετράδα, χωρίς τοποθέτηση.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις τα αναγόμωσης, το πέλμα από ότι βλέπω είναι ίδιο με τα BF Goodrich.
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Γιώργο, Θέμη ευχαριστώ για την απόκριση. Μάλλον στα αναγομωμένα καταλήγω, κι όσο βγάλουν. Σίγουρα τα πρωτότυπα είναι καλύτερα, αλλά, αυτά που θα βάλω, τα καινούργια, θα είναι καλύτερα από τα φθαρμένα που φοράω τώρα. Έχω διαβάσει για το θέμα της αποδόμησης κομματιών, αυτό συμβαίνει σε χρήση με μεγάλα φορτία, μεγάλες πιέσεις, ώρες συνεχούς οδήγησης και θερινή ζέστη. Επίσης, σε ιχ πχ σε μακρύ ταξίδι σε αυτοκινητόδρομο με πολλά χλμ. Όμως, το αυτοκίνητό μου είναι αργό, πάω μέχρι 90 (130 τελική σκασμένο), σπάνια κάνει μακρά δρομολόγια σε αυτ/δρομο και συνήθως ξεφόρτωτο.
Επίσης, 260 ευρώ λες πάει στα κομμάτια, ότι και νάναι θα τα βγάλουν τα λεφτά τους. Έχουνε πέλμα σαν BFGoodrich. Μάλλον το αντέγραψαν. Αυτό είναι θετικό. Το πέλμα αυτό συμπεριφέρεται καλά σε ποικίλες συνθήκες.
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Και γώ που φόραγα αναγομωμένα στο τζιπάκι, ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.
Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις. Σίγουρα θα στα βγάλουν τα λεφτά τους.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από syncro16gr »

:!:

Εσείς με τα αναγομωμένα ελαστικά, να ξέρετε ότι εμείς εδώ (στην Εγνατία Οδό) δεχόμαστε συχνά παράπονα οδηγών που πέφτουν πάνω σε κομμάτια ελαστικών και παθαίνουν ζημιές.

Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να υπάρχει αυτοκίνητο περιπολίας πίσω από κάθε φορτηγό ή άλλο όχημα που φοράει τέτοια λάστιχα και να μαζεύει ό,τι πετάγεται στο δρόμο!

Πάνω απ' όλα, βέβαια, το σημαντικότατο θέμα της ασφάλειας, για να έχουμε ασφαλή χιλιόμετρα, όπως εύχονται όλοι σε κάθε ευκαιρία.

Προσοχή, λοιπόν, σε τέτοια επιλογή. Σίγουρα είναι φτηνότερη λύση από τα καινούργια λάστιχα, αλλά χρειάζεται καλή στάθμιση προτού αποφασίσουμε και εξαρτάται απόλυτα από τη χρήση του οχήματος.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από stauros772000 »

εβαλα αναγομωμενα για μισο χρονο σε τ4 βαν που δεν πατησε σε χωμα ουτε φορτωθηκε πανω απο 300 κιλα και να πηγαινε και με 140 το πολυ.δεν θυμαμαι μαρκα,μαλλον ελληνικα,καπου στα 90ς.........νωριτερα απο τον μισο χρονο,αρχισα να εχω κραδασμους,και δωστου ζυγοσταθμιση τα μπροστα,παρε και ευθυγραμιση,αλλαγη ημιαξονιων και οι κραδασμοι εκει.ωσπου κατατυχη σε ελεγχο πιεσεων των ελαστικων,βλεπω οτι το ενα πισω δεν ειναι στρογγυλο ....κατι δεν μου αρεσει στο σχημα......επιστροφη στην βαση,εξαγωγη τροχου στον παγκο,και παρατηρηση........δεν ειναι στρογγυλο το λαστιχο αλλα ελαφρως οβαλ.βγαζω και το δευτερο πισω ,και αυτο εβγαλε βυζι.τηλεφωνα στον εμπορα,καλυτερη τιμη σε καινουρια επωνυμα και τελειωσε για μενα το θεμα των αναγομωμενων,οτι εγγυηση και να μου δωσουν.........απο την στιγμη που βρισκεις καινουρια κινεζικα ή αγνωστες μαρκες,σε καλες τιμες,δεν υπαρχει λογος να πας σε αναγομωση,κατ'εμε.......
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Παίδες, σεβαστές, λογικές και συνυπολογιζόμενες οι απόψεις κι εμπειρίες σας. Όπως λέει ο Θανάσης, όλοι έχουμε δει ή τριπλάρει στο δρόμο χοντρά κομμάτια ελαστικών από τα φορτηγά. Το έχω και τούτο κατά νου. Όμως, βάλε ένα όχημα με 20.000 κιλά πάνω του, που κάνει πολλές χιλιάδες χλμ και ταξιδεύει συνεχώς με 90χλμ. Δεν δουλεύει έτσι το δικό μου αυτοκίνητο σε καμιά περίπτωση. Δε θα 'θελα να συμβάλλω κι εγώ σε αυτό που κατακρίνω.
Ο Σταύρος 772000 έχει πικρά πείρα από πιθανώς ελληνικά αναγομωμένα, πίσω στα 90ς. Πάνε χρόνια. Τα πράγματα εξελίσσονται. Αν ήταν κι ελληνικά, ποιος ξέρει τι μαιμουδοδουλειές έκαναν κάποιοι. Είδα ότι τα εν λόγω ελαστικά της Marangoni έχουν τη σχετική πιστοποίηση της ΕΕ και το σχετικό TUV. Επίσης είναι απαλλαγμένα από πετροχημικές προσθήκες, τοξικές για το περιβάλλον και για τούτο παίρνουν και την οικολογική πιστοποίηση. Φτάνουν όλα αυτά? Εμένα όχι. Δεν υπάρχει βιάση. Θα το ψάξω περαιτέρω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από syncroagr »

Γιάννη στο ίδιο σχέδιο όπως είπες και πριν έχουν βγάλει αρκετές μάρκες.. Οχι αναγομωμενα βέβαια..
Αυτό πως σου φαίνεται ας πούμε? https://www.car.gr/parts/view/8582767/ η αυτό
https://www.car.gr/parts/view/8794108/
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Αναγομωμένα λάστιχα?

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Επανέρχομαι. Αν ξεχάσουμε την ιδέα των αναγομωμένων, πάμε σε πρωτότυπα. Να μια επιλογή σε 205/80Ρ16.
Θέμη μάλλον αυτά έχεις. Δεν βγαίνουν σε 225/75. Θέλει κανείς γύρω στα 400 ευρώ η τετράδα.
Περίπου στα ίδια λεφτά είναι και τα 225/75R 16 Goodyear Wrangler AT-S. με ενίσχυση Kevlar.
Τι λέτε για αυτά?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ”