Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Άβαταρ μέλους
Giorgos Sks
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014 11:08 pm

Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από Giorgos Sks »

Παιδιά θέλω να αλλάξω όλα τα σινεμπλόκ το οχήματος (2wd), με ένα σετ σινεμπλόκ πολυουρεθάνης.... έχω δει σε διάφορα site του εξωτερικού ότι υπάρχουν και για πισωκίνητα transporter...Έχει κανείς εμπειρία?? άποψη??
2wd Adventure Camper
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από kozagio »

Ναι τα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης είναι πολύ καλά, θα ξεχάσεις να τα ξαναλλαξεις αλλά..... Χρειάζεται πραγματικά να βάλεις τέτοια . Το κόστος είναι πολύ μεγάλο . Πόσο χρησιμοποιεις το αυτοκίνητό σου; Σε τι δρόμους; Πως το χρησιμοποιείς ; Νορμάλ η σκληρά; Και τέλος πόσα χρόνια θα το έχεις ακόμα. Εγώ προσωπικά το έχω από το 1984 . Δεν έχω αλλάξει ποτέ σινεμπλόκ και στο τελευταίο ΚΤΕΟ η μέτρηση έδειξε ότι βρίσκονται στο 80%. Η ερώτηση είναι αξίζει;
T3syncro 991
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Τετ 08 Απρ 2015 3:27 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από T3syncro 991 »

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα Kozagio.Μια καλη βελτιωση ειναι να βαλεις μια τετραδα αμορτισερ Bilstein τα Β6 .Υπ οψιν τελευταια η Bilstein κατασκευασε και πιο σκληρα (30%) μπροστινα Β6 ,απο τα νορμαλ Β6
Άβαταρ μέλους
Giorgos Sks
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014 11:08 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από Giorgos Sks »

kozagio έγραψε:Ναι τα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης είναι πολύ καλά, θα ξεχάσεις να τα ξαναλλαξεις αλλά..... Χρειάζεται πραγματικά να βάλεις τέτοια . Το κόστος είναι πολύ μεγάλο . Πόσο χρησιμοποιεις το αυτοκίνητό σου; Σε τι δρόμους; Πως το χρησιμοποιείς ; Νορμάλ η σκληρά; Και τέλος πόσα χρόνια θα το έχεις ακόμα. Εγώ προσωπικά το έχω από το 1984 . Δεν έχω αλλάξει ποτέ σινεμπλόκ και στο τελευταίο ΚΤΕΟ η μέτρηση έδειξε ότι βρίσκονται στο 80%. Η ερώτηση είναι αξίζει;
Το αυτοκίνητο φοράει μόνιμα λάστιχα mud 80/20, αμορτισέρ Monroe Van Magnum και κινείται τις περισσότερες φορές σε χωμάτινους δρομους! Τα σινεμπλόκ που φοράω τα εχει ήδη διαλυσει!! Για το λογο αυτό έλεγα μηπως είναι καλυτερα να βάλω πολυουρεθάνης! Όσο για το αυτοκίνητο, σκοπεύω να το κρατήσω αρκετάααα χρόνια ακόμη!! (αν δεν το δυαλησουν οι χωματόδρομοι και τα βουνά!!! :-D :-D :-D )
2wd Adventure Camper
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από kozagio »

Οκ τότε θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι βάζοντας σκληρά σινεμπλόκ ναι μεν αποκτά καλύτερη αίσθηση στο τιμόνι αλλά δέχονται μεγαλύτερες καταπονήσεις τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη (πείροι, βίδες, ψαλίδια) γιατι μην ξεχνάς ότι το λαστιχένιο σινεμπλόκ πέρνει πολύ μεγάλο μέρος των καθετων δυνάμεων που δέχονται τα ψαλίδια . Σε εξαιρετικές περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί και καταστροφή της φωλιάς σινεμπλόκ (πολύ ακραίο , σε συνκρο κυνηγού που δεν κυκλοφορεί καθόλου σε δρόμο).
Άβαταρ μέλους
Giorgos Sks
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014 11:08 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από Giorgos Sks »

kozagio έγραψε:Οκ τότε θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι βάζοντας σκληρά σινεμπλόκ ναι μεν αποκτά καλύτερη αίσθηση στο τιμόνι αλλά δέχονται μεγαλύτερες καταπονήσεις τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη (πείροι, βίδες, ψαλίδια) γιατι μην ξεχνάς ότι το λαστιχένιο σινεμπλόκ πέρνει πολύ μεγάλο μέρος των καθετων δυνάμεων που δέχονται τα ψαλίδια . Σε εξαιρετικές περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί και καταστροφή της φωλιάς σινεμπλόκ (πολύ ακραίο , σε συνκρο κυνηγού που δεν κυκλοφορεί καθόλου σε δρόμο).
Ευχαριστώ για την απάντηση.. Η απορρόφηση των κραδασμων από το λαστιχένιο σινεμπλόκ είναι ένας σημαντικός παράγοντας, τον οποίον πρέπει να λαβω υπ' οψη μου κι το καταλαβαίνω..... Σε χωμάτινους δρόμους όμως (χωρίς μεγάλη ταχύτητα) φθείρονται πιο εύκολα τα λαστιχένια δεδομένου ότι φοράω χωμάτινα(άρα σκληρά) λάστιχα... τώρα ότι μπορεί να εμφανισθεί σε άλλο σημείο το πρόβλημα με τα πολυουρεθάνης, δεν θα διαφωνήσω με αυτό ...θέλει σκέψη....
2wd Adventure Camper
T3syncro 991
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Τετ 08 Απρ 2015 3:27 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από T3syncro 991 »

https://streetandcircuit.gr/antistrepti ... 04047.html Ψαξτο με προσοχη τι θα παραγγειλεις και απο που.Καλη επιτυχια στην αναβαθμιση!!!
Άβαταρ μέλους
Giorgos Sks
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014 11:08 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από Giorgos Sks »

T3syncro 991 έγραψε:https://streetandcircuit.gr/antistrepti ... 04047.html Ψαξτο με προσοχη τι θα παραγγειλεις και απο που.Καλη επιτυχια στην αναβαθμιση!!!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον «Τ3syncro 991», θα το μελετήσω αρκετά πριν το κάνω, διότι το ξέρω ότι κάτι θα χάσω και κάτι θα πάρω από το αυτοκίνητο με αυτή την αλλαγή και σίγουρα δεν είναι κάτι που το αλλάζεις κάθε μέρα!! Τα έχω δει σε αρκετά site το σετ αυτό με τα σινεμπλόκ... θα με κερδίσει ως αγοραστή ο πιο φθηνός!!!!! χαχαχα
2wd Adventure Camper
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από syncro16gr »

Οι τελευταίοι διάλογοι για το διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης, μετακινήθηκαν εδώ, γιατί ήταν εκτός θέματος.

Παρακαλούνται ΟΛΟΙ να κάνουν μια σχετική αναζήτηση, πριν κάνουν τις δημοσιεύσεις τους σε θέματα με διαφορετικό περιεχόμενο.

Με εκτίμηση,
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
T3syncro 991
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Τετ 08 Απρ 2015 3:27 pm

Re: Σινεμπλοκ πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από T3syncro 991 »

Για οποιον επιλεξει να τοποθετησει συνεμπλοκ πολυουρεθανης Powerflex στα πισω ψαλιδια του Τ3 θα εφιστουσα την προσοχη του γιατι υπαρχουν 2 ειδων .Τα πρωτα που κατασκευαστηκαν για το Τ3 η εσωτερικη τρυπα τους ηταν λεια .Επειδη τα συνεμπλοκ του Τ3 ειναι ιδια με το εσωτερικο συνεμπλοκ του πισω ψαλιδιου του Τ4 ,αυτα που κατασκευαστηκαν για το Τ4 εχουν ραβδωσεις στο εσωτερικο τους (σε σχημα μπακλαβα ) για να συγκρατουν ενα ειδικο γρασσο που βαζουν για να λιπαινονται για παντα .Θα πρεπει να παρουν αυτα που εχουν τις ραβδωσεις .Στο λινκ παρακατω υπαρχουν 2 φωτογραφιες .Αν μεγενθυνεται την δεξια φωτογραφια ,θα δειτε αυτο που αναλυω παραπανω . http://t3technique.com/suspension-bushi ... g-set.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ”