Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

t3 syncro tool έγραψε:Καλό, αλλά μικρό σε Watt για την μπαταρία αυτοκινήτου.
Εκτός και άν δέν σε ενδιαφέρει ο χρόνος φόρτισης.
Σχετικό είναι αυτό...δεν γνωρίζω πολλά απο ηλεκτρολογικά.

Θέλω να έχω ρευμα μέσα στο αυτοκινητο για φως μουσική και γενικα για οτι άλλο μπορεί να χρειαστώ.
Τι μπαταρία να κοιτάξω?
Πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο πέρα απο τα αμπέρ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

Ρϊξε μια ματιά εδώ...τα λεει με πολύ απλό τρόπο...κοιτάς τις καταναλώσεις σου, κάνεις τις πράξεις σου και έχεις όλες τις απαντήσεις πολύ εύκολα...εγώ αυτό είχα κοιτάξει και έστησα το δεύτερο κύκλωμα για τις καταναλώσεις του camping...
http://www.camper-van-fun.com/build-you ... r.html#INV

Οικονομικές μπαταρίες από θεσαλλονίκη AGM βαθιάς εκφόρτισης δηλαδή μπορείς να την ξεφορτίζεις /φορτίζεις πολλές φορές...έχουν μεγάλη στην ουσία διάρκεια ζωής

http://www.smart-cover.gr/product_info. ... cts_id=313

Από τους ίδιους μπορείς να βρεις και πανελ αλλά και ρυθμιστή φόρτισης σε πολύ καλές τιμές. Σε αυτούς βρήκα 65W πάνελ σε χαμηλότερη τιμή από άλλους που έβρισκα το κλασικό μικρό των 50W..

Κατά την άποψή μου εάν έχεις χώρο πάνω στην οροφή (ή δεν έχεις πρόβλημα βάρους), βάλε μεγάλο πάνελ ΄85W και πάνω....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι ότι πρέπει να πάρεις και έναν καλό φορτιστή μπαταρίας να τον έχεις μόνιμα πάνω να φορτίζεις την μπαταρία σου καλά ώστε τα Volt να φτάνουν γύρω στα 13,7-8 που πρέπει να έχει μια AGM μπαταρία γιατί όπως με ενημέρωσαν από τον Ζαμπέτα που ρώτησα, η φόρτιση της μπαταρίας με πανελ συνέχεια δεν είναι και ότι καλύτερο...στην ουσία το πανελ σου κρατάει την μπαταρία σε καλή κατάσταση την ώρα που είσαι σε camping αλλά στην ουσία μια μπαταρία για να κρατήσει το max που λέει ο κατασκευαστής θέλει καλές πλήρεις φορτίσεις από φορτιστή... το διαπίστωσα και μόνος μου γιατί όταν ήταν να φύγω για κάποιο σκ, άφηνα το syncro έξω στον ήλιο για μερικές μέρες (3-4) και μου έδειχνε φόρτιση στον ψηφιακό ρυθμιστή 100% αλλά στην ουσία τα Volt δεν ήταν σωστά ώστε την δεύτερη μέρα το πρωί να μου υπολειτουργεί το ψυγείο (έχει μια ειδική ρύθμιση που δεν αφήνει να ξελυγώσει την μπαταρία- πάλι βάσει volts)... Εγώ θα ψαχτώ να βάλω και άλλο ένα πάνελ κάποια στιγμή ίσως 50W ώστε να καταβάζουν αρκετά στην μπαταρία γιατί κακά τα ψέματα δεν έχουμε συνέχεια ήλιο...για παράδειγμα μπορεί να σκιάζει κάποιο δέντρο ή βουνό ή μπορεί εσύ να θέλεις να το βάλεις στην σκιά ή να γυρίσει ο ήλιος κάποια στιγμή και να βαριέσαι να μετακινήσεις το αυτοκίνητο.. Μιλάω πάντα για το τι έχω δει στην πράξη που δυστυχώς διαφέρουν από την πραγματικότητα...
Syncro 16'' 1.8T
topaz

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 3:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

topaz έγραψε:Σταυρο μου, εδώ είναι που μπαίνει στην μέση το ρελέ.

Καθώς πηγαίνεις φορτίζονται και οι δυο μπαταρίες.

Τι panel έχεις βάλει?

Εάν είναι μονοκρυσταλλικό θα έχει πρόβλημα στην σκιά η στην συννεφιά.

Εγώ σκέφτομαι για Varta Marine στο ίδιο μέγεθος με την δικια σου και ένα poli στα 135W.

Δεν χρειάζεται η μπαταρία να είναι εκκινήσεως και ένα καλο tip of the day: οι παλιές μπαταρίες με το συμπλήρωμα υγρών είναι επίσης αξιόπιστες στο θέμα πολλαπλών φορτώσεων εκφορτώσεων.
Εγώ ήθελα ένα αυτόνομο σύστημα camping γιατί την είχα πατήσει στο παρελθόν και έσπρωχνα να βάλω μπροστά το syncro...λόγο λάθους? λόγο οτιδήποτε ? δεν είχα ψαχτεί και τόσο τότε, οπότε έκανα αυτόνομο σύστημα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...ούτως ή άλλως στο δρόμο ποτέ δεν είσαι σε σκιά οπότε πάλι φορτίζει από το πάνελ....μετά που έκανα την μετατροπή και έχω κινητήρα με εγκέφαλο ήθελα να έχω κανονικά την μπαταρία του πάνω μην γίνει καμιά στραβή....δεν ξέρω εάν σκέφτηκα σωστά ή όχι αλλά είμαι ήσυχος τώρα...

Το πανελ που έχω είναι πολυκρυσταλλικό 65W από την smart cover που ανάρτησα πριν με την μπαταρία... στις καλύτερές του έχω δει να κατεβάζει γύρω στα 2,5Α...

Πιστεύω ότι αυτό που πας να κάνεις με τo poli 135W θα είναι τέλειο μιας και θα έχεις το διπλάσιο πάνελ απ ότι εγώ...το θέμα είναι ότι είναι πολύ μεγάλο σε διαστάσεις και εμένα δεν έμπαινε κάτι τόσο μεγάλο...
Syncro 16'' 1.8T
topaz

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 3:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

[quote="topaz"]Έχεις δίκιο, καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρα ιδρωμένο, ειδικά καλοκαίρι.

2.5 είναι μια χαρά, έτσι?

Το setup με το ρελέ το είχανε και τα Westfalia τhς χρονολογίας μου, δυστυχώς το απομόνωσα προς το παρών για να βάλω ασφάλειες μπρός πίσω.

Όσο για το Panel δεν πιστεύω να το έχω πάνω στην σχάρα μόνιμα, θα προσπαθήσω να φτιάξω βάσεις και να κουμπώνει.

Κάποιοι σύνδεσμοι της GoWesty:

http://www.youtube.com/watch?v=Wh6XUjxB6d0

http://www.youtube.com/watch?v=jJA5eMyU9zU

Τη ψυγείο έχεις πάνω?

220/12V η και Γκάζι

--------------------------------------

Μια χαρά είναι τα 2,5Α....

Κ εγώ στην αρχή το είχα κινητό το πανελ με καλώδιο (ένα κοντό και ένα μακρύ) ώστε να μπορώ να έχω το syncro στη σκιά και να βάζω το πανελ στον ήλιο...όμως δεν είχα σκεφτεί ότι όταν ταξιδεύω δεν φορτίζει η μπαταρία μιας και δε την έχω συνδέσει με το δυναμό...οπότε το έβαλα μόνιμα πάνω και δεν ασχολούμαι καθόλου

Το ψυγείο μου είναι της Waeco ηλεκτρικό 38Lt 3Αmp. Όλες οι καταναλώσεις φωτισμού που έχω μέσα είναι led δηλαδή μηδέν και μετά έχω και την αντλία νερού πιεσοστατική που δουλεύει πολύ λίγο... Μια χαρά έχει δουλέψει το σύστημα...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από magiolino »

Για να καταλάβω γιατι κάπου σας έχασα.

Μπορώ να έχω μόνιμα ενα πάνελ στην οροφή συνδεμενο με την μπαταρία και παράλληλα να είναι και με τον δυναμό?

Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι να έχω μια μπαταρία ανεξάρτητα με ποιον τρόπο θα φορτίζει που θα είναι για τις ανάγκες του καμπινκ.
Η άλλη μπαταρία να μείνει όπως έχει και να μην έχει καμία άλλη χρήστη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από stavros syncro »

magiolino έγραψε:Για να καταλάβω γιατι κάπου σας έχασα.

Μπορώ να έχω μόνιμα ενα πάνελ στην οροφή συνδεμενο με την μπαταρία και παράλληλα να είναι και με τον δυναμό?

Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι να έχω μια μπαταρία ανεξάρτητα με ποιον τρόπο θα φορτίζει που θα είναι για τις ανάγκες του καμπινκ.
Η άλλη μπαταρία να μείνει όπως έχει και να μην έχει καμία άλλη χρήστη.
Αυτό ακριβώς έχω κάνει εγώ...δηλαδή ένα ανεξάρτητο κύκλωμα της 2ης μπαταρίας με το πανελ κλπ για τις ανάγκες του camping...από εκεί και πέρα φυσικά και γίνεται να τα κάνεις όλα αυτά ένα κύκλωμα...δεν είμαι ειδικός...θα μας πει ο topaz ;) ;) μου φαίνεται ότι μπορείς να το δεις και στα βιντεάκια από westy που ανέβασε ο topaz...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Φόρτιση δεύτερης μπαταρίας από δυναμό αυτοκινήτου

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ότι θέλεις μπορείς να κάνεις.
Καί αυτόνομη μπαταρία για το Camping, και όλες μαζί να φορτίζουν απο το δυναμό, και με ηλιακό πάνελ ενδιάμεσα και.....και......και......και.....Της Παναγιάς τα μάτια. Όσα λεφτά θέλεις να ρίξεις πάνω τόσα θα βάλεις.

Το πρώτο όμως που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τί καταναλώσεις Θα έχεις, και μετά θα καταλήξεις σε ποιά μέθοδο θα χρησιμοποιήσεις.
Θα αγοράσεις δηλαδή ψυγείο κτλ, κτλ, να δείς τί κατανάλωση έχει, θα δείς τί άλλες ανάγκες έχεις και σιγά σιγά θα βγάλεις το σύνολο των καταναλώσεων, για να δείς τί μπαταρία θα βάλεις πάνω να αντέχει το σύστημα.

Άν πάρεις για παράδειγμα, ψυγείο με 12/220/υγραέριο δέν θα έχεις μεγάλες καταναλώσεις γιατί στο Camping θα το γυρίζεις στο Γκάζι. Μόνο φωτάκια και άν θέλεις laptop, ΤV, και ράδιο. Οπότε με ένα μικρό σύστημα είσαι Ο.Κ.

Πάντως να ξέρεις οτι όσο πιό αυτόνομο είναι το σύστημα, και εναλλακτικές πηγές φόρτισης έχεις τόσο καλύτερα είναι. Γι' αυτό και στο Βιντεάκι της GoWesty (άν το είδες) έχουν τοποθετήση μέχρι και φορτιστή 220V στο σύστημα. Δέν έχεις ήλιο - δέν θέλεις να κάψεις βενζίνη - βάλε την μπαλαντέζα και φούλ οι μπαταρίες. ;)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”