Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από Jimmu »

Ψάχνω για λάστιχα 4 εποχών για ζάντες 15" με φάρδος 7" και offset 24,5 για syncro.H χρήση που προορίζονται είναι 70% άσφαλτο και 30% χώμα.Τι διάσταση θα προτείνατε αρχικά και τι μάρκα, αν έχετε καλή εμπειρία με κάποια συγκεκριμένα?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από BUS1988 »

215/80/15 είναι μια καλή διάσταση για 7άρα ζάντα.
Τα φορούσα στο τζιπάκι μου σε General Grabber AT3 σαν λάστιχο για ταξίδια (με αυτά πήγα στη Σαχάρα, μια χαρά ήτανε και στην άσφαλτο και στην άμμο).
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από Jimmu »

Ευχαριστώ Θέμη.Είχα κατά νου σα διάσταση 215/75/15 αφού μου είπαν πως με 80αρι προφίλ γίνομαι πιο "χωμάτινος".Όχι λες,ε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από BUS1988 »

Θα μπορούσε να είναι 215/75/15.
Πρότεινα 80άρι προφίλ γιατί χάνεις ύψος από την διάσταση που είναι 15 και όχι 16 ίντσες, οπότε σκέφτηκα να κερδίσεις λίγο σε προφίλ ελαστικού, και ναι, είναι πιο χωμάτινο, αλλά και το syncro χωμάτινο προσανατολισμό έχει!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από syncro16gr »

Προσωπικά είμαι οπαδός των εργοστασιακών διαστάσεων.

Το δικό μου syncro16" φοράει τα Bridgestone Dueler A/T D694. Τα είχα επιλέξει μετά από αρκετό ψάξιμο τότε, όταν έφερα το αμάξι από Γερμανία. Από τότε τα έχω αλλάξει 3 φορές, πάντα με τα ίδια. Δεν ξέρω πολλούς να έχουν επιλέξει τα ίδια λάστιχα τόσες φορές!

Έχουν διαστάσεις 205/82/16 (ζάντες 5.5Jx16), με δείκτη φορτίου 110 (=1060kg) και ταχύτητας S (=180km/h).

Είναι θεωρητικά 50/50, στην πράξη εξαιρετικά στην άσφαλτο (υγρή ή στεγνή) και πηγαίνουν άνετα στο χώμα, χιόνι, πάγο, λάσπη. Σ' αυτό βέβαια βοηθάνε τα μπλοκέ (μπρος-πίσω) του αυτοκινήτου... Πολύ σημαντικό, είναι εξαιρετικά αθόρυβα (στα 75dB), σε σχέση με τα χωμάτινα που σου πιάνεται το κεφάλι απ' το θόρυβο...

Το κακό είναι ότι πλέον σταμάτησε αυτό το μοντέλο και τη θέση τους πήραν τα Dueler A/T 001. Nα δούμε, όταν έρθει ο καιρός τους, με τι θα τα αντικαταστήσω...
:roll:
Τέλος πάντων, θα σου τα πρότεινα.
Αν θες κοίτα και στο Tire Rack, έχει καλές κριτικές.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Jimmu
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Κυρ 24 Σεπ 2017 1:26 am

Re: Λάστιχα 4 εποχών (γνώμες- προτάσεις)

Δημοσίευση από Jimmu »

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!Είδα και αυτό το ποστ (https://vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=24 ... %82#p23691" onclick="window.open(this.href);return false;) που γράφει κάποια πράγματα, τα οποία θεωρώ πως έχουν βάση έστω κι αν σε κάποιο σημείο αγγίζουν την υπερβολή.Κρατάω το ότι τα λάστιχα εργοστασιακών διαστάσεων είναι πολύ "λίγα" για το Τ3 ειδικά όσον αφορά τα αρχικά μοντέλα και δη τα syncro με τροχούς 14". Εδώ:http://syncro.org/vw-syncro-upgrades/wheels-tires/ υπάρχουν επίσης πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με το μέγεθος ζάντας-ελαστικού για το syncro.
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί αρκετά αλλά δεδομένου του ότι έχω ακόμη χρόνο μέχρι την τοποθέτηση των νέων ζαντών και καινούργιων ελαστικών στο αυτοκίνητο θα το ψάξω ακόμη κι άλλο, οπότε προτάσεις-γνώμες-απόψεις επι του θέματος είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες... ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”