Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από magiolino »

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ το Δημήτρη (Τ3syncrocamper) για την βοήθεια του που πραγματικά με έβγαλε απο μια πολύ δύσκολη θέση και έκανε οτι περνούσε απο το χέρι του για να συνεχίσω τον προορισμό μου.

Το πρόβλημα ξεκίνησε την τρίτη οπου σταματησα να αγοράσω κάποια πράγματα που θα χρειαζόμασταν.

Βαζω μπροστά,πατάω συμπλέκτη,κουμπώνω τη οπισθεν και ακούω το γρανάζι...λέω μάλλον θα την έβαλα λίγο άτσαλα οπότε και συνέχισα μέχρι τον προορισμό μου οπου και εκεί μου κάνει το ίδιο πράγμα.

Ξαναδοκιμάζω να πατήσω συμπλέκτη και να βάλω όπισθεν και παλι τα ίδια.

Το βάζω στην θέση που ήθελα και συνεχίζω το διήμερο μου με ήσυχη την συνείδηση.

Πέμπτη μεσημεράκι ξεκινάμε με προορισμό να Jumbo-Ikea οπου και μας πήγε κανονικά χωρίς κάποιο άλλο θέμα αν και δεν χρειάστηκε να βάλω όπισθεν.

Ξεκινώντας για την επιστροφή έχουμε σχεδιάσει να σταματήσουμε κάπου έξω σε κανένα όμορφο μέρος με σκιά για να καθίσουμε να τσιπήσουμε κάτι να παίξουν και τα παιδιά σταματάμε στο φανάρι έξω απο την σχολή πολέμου.
Πρώτος στο φανάρι καμαρωτός μιας και μας βγάζανε φωτογραφίες οι διπλάνοι (να μην βγουμε και άσχημοι :lol: :lol: :lol: ) πατάω συμπλέκτη για να ξεκινήσω και μου κόβεται το χαμογελο... :(

Το πεντάλ έμεινε κάτω και κατάλαβα οτι κόπηκε η ντίζα (μαζί με το χαμόγελο) :lol:
Το αυτοκίνητο μου έδειχνε το πρόβλημα αλλα εγώ δεν ήθελα να το καταλάβω.

Απο πίσω μου η οδική άλλης εταιρίας απο αυτή που είμαι ασφαλισμένος...κατέβηκε ο άνθρωπος να το πάμε στην άκρη και απο εκεί και πέρα άρχισαν τα τηλεφωνήματα και τα κλασικά για να έρθουν να με μαζέψουν.

Χτυπάω και ένα τηλ το Δημήτρη και για καλή μου τύχη αν και ήταν στον δρόμο με την μηχανή το σήκωσε...αυτό θα πεί τύχη! Είχε σταματήσει στην άκρη για να μου τηλεφωνήσει την ίδια στιγμή που τον χρειάστηκα.

Μέχρι να φορτώσουμε την Μερώπη να την πάμε στον γιατρό ήρθε και ο Δημήτρης...
Εν τέλη μιας και δεν υπήρχε άλλη λύση εκείνη την στιγμή ξεκινλησαμε για τον Τερζή να μας περάσει την ντίζα και να συνεχίσουμε για την επιστροφή.

Εκεί είχαμε κάποια θεματάκια με το αν θα βρει ντίζα μιας και μου έλεγε οτι τελικά δεν έχει και δεν ήξερε που θα βρει και "πόσο" θα έχει.

Αποφάσισα να ξαναπάρω την οδική να με γυρίσει πίσω και ως δια μαγείας βρέθηκαν ντίζες :roll: :roll:

Τελειώσαμε ρώτησα τι χρωστάω και μου ζήτησε ενα 50αρικο...εκεί θέλω να σταθώ...για πείτε μου σαν γνώστες του αντικειμένου με έκλεψε πολύ,λίγο η ήταν νορμάλ η τιμή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από syncro16gr »

Καλά, το άλλο τυχαίο είναι ότι σήμερα το πρωί μιλούσα με το Δημήτρη, που μου είπε την ιστορία, και του λέω: Να δείς που θα του ζήτησε κάνα 50ρι ο Τερζής... :!:
Καλά, μου λέει, αποκλείεται!

Να λοιπόν, που δεν αποκλείεται :mrgreen:

Κοίτα, πριν κανένα 2μηνο άλλαξα ντίζα συμπλέκτη στο χελωνάκι. Την αγόρασα 11€. Την έβαλα μόνος, κανένα 2ωρο μου πήρε, γιατί έχει δυσκολία να βγει και να μπει η πεταλιέρα.

Η παλιά που έσπασε ήταν κατά ¾ λεπτότερη σε πάχος και αγρασσάριστη. Ίσως γι' αυτούς τους λόγους έσπασε σε λιγότερο από 10Κkm.

Η δικιά σου, με ένα απλό ψάξιμο, έχει στην Αμερική 20$:
http://www.busdepot.com/211798335

στη Γερμανία 24€:
http://www.bus-ok.de/T2-Kupplungszug-ko ... -211798335

στον Σκοτώρη μπορεί να την βρίσκαμε κάνα 20ρι το πολύ.

Αλλά βάλε: κάτι τα κάπιταλ κοντρόλ, κάτι η Πέμπτη μεσημεράκι, κάτι η μοναδική Μερώπη...

Με γεια και καλοτάξιδη!!!

:-D
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από magiolino »

Θανάση θελω να πιστευω οτι το παρακάτω δεν ισχύει...και να σκεφτείς οτι δεν έψαξα πολύ...

http://www.ityres.gr/ntiza-sumplekti-tr ... 29226.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από syncro16gr »

Ωχ!

Βέβαια είναι σκέτο το συρματόσχοινο. Επίσης αυτός λέει ότι κάνει και για Τ2 και για Τ3, κάτι που δεν είναι σωστό. Στο Τ3 έχει "αχλαδάκι" μπροστά.

Πάρε όμως μια γκαζιού και μια συμπλέκτη για εφεδρεία. ;)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
T3syncro 991
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Τετ 08 Απρ 2015 3:27 pm

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από T3syncro 991 »

Η ντιζα εχει μηκος 3200 mm κωδικο 01 021 673 της RICAMBIFLEX Ιταλιας , και υπαρχει διαθεσιμη , και κοστιζει 9,74 ευρω.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από kozagio »

Αμάν αυτός ο τερζής ένα μεταχειρισμενο κολάρο νερού ζήτησα και είπε 50 ευρώ ( θα είναι Φιξ η τιμή μάλλον)
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από magiolino »

Μπα όχι...έχει και άλλες τιμές.
Ένας καθρέφτης για Τ2 μεταχειρισμένος 40 ευρώ πριν περίπου 2 χρόνια. :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από magiolino »

Λοιπόν σήμερα ανακάλυψα οτι σε ένα ξύλινο κασονάκι που μου είχε δώσει ο παππούς είχε μέσα και ντίζα συμπλέκτη :?

Με part number 432600 αυτό νομίζω οτι είναι και μάλιστα made in germany.

Οπότε καλό θα ήταν να έχω μια ντίζα φρένου και γκαζιού μαζί μου.

Γνωρίζει κάποιος κωδικό ανταλλακτικού απο αυτές τις ντίζες και μιας και έχετε μεγαλύτερη εμπειρία τι άλλο να έχω μαζί μου?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

magiolino έγραψε:Λοιπόν σήμερα ανακάλυψα οτι σε ένα ξύλινο κασονάκι που μου είχε δώσει ο παππούς είχε μέσα και ντίζα συμπλέκτη :?

Με part number 432600 αυτό νομίζω οτι είναι και μάλιστα made in germany.

Οπότε καλό θα ήταν να έχω μια ντίζα φρένου και γκαζιού μαζί μου.
Προνοητικός ο παππούς με το κασονάκι του :!:

Ντίζα φρένου :?: :?: :?: :?: :?:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη (Τ2)

Δημοσίευση από magiolino »

Ντίζα συμπλέκτη και γκαζιού ήθελα να γράψω Μπάμπη :roll:

Και να σκεφτείς οτι δεν το ήθελα το κασονάκι...δεν ήξερα...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”