αγνοια μηχανικων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

αγνοια μηχανικων

Δημοσίευση από kozagio »

Σήμερα είχα ένα τηλεφώνημα από κάποιον με syncro που έψαχνε κεντρικό άξονα . ο δικός του είναι στραβος και τρεμει. Πηρε έναν άλλο του άλαξε σταυρούς και πάλι τρέμει . προσπάθησα να του εξηγήσω ότι ο κεντρικός δεν είναι κάτι απλό και δεν μπορεί να τον ζυγίσει ο οποιοσδήποτε... Μάλλον έχασα τα λόγια μου. Ή συζήτηση έβγαλε και κάτι άλλο . το αυτοκίνητό ήταν 1600 td και το έκανε 1900 αλλά με την τρόμπα του 1600 την τουρμπίνα του 1600 και χωρίς intercooler , και φυσικά δεν πάει .... Τι να έλεγα για πίεση τρόμπας ... Τι να έλεγα για τα υπόλοιπα ... Δεν είπα τίποτα για να μην τον πικρανω περισσότερο...αλλά μπορώ να φανταστώ τον διάλογο με τον μηχανικό του ..
-μάστορα τι μοτερ να του βάλω?
-θα του ρίξουμε πάνω ένα από golf 3 με 110 άλογα
- μάστορα θα πάει καλά?
- θα στο κάνω εγώ πύραυλο !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kozagio την Πέμ 15 Οκτ 2015 12:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αγνοια μηχανικων

Δημοσίευση από BUS1988 »

Έτσι ακριβώς ήταν το syncro του Χάρη όταν το πήραμε, και βέβαια δεν "έπαιρνε τα πόδια του"!
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: αγνοια μηχανικων

Δημοσίευση από stavros syncro »

Τι ψάχνεις να βρεις τώρα?? 110 άλογα είναι αυτά!!!!! χαχαχαχαχαχα;χαχααχαχα...και τρόμπα απο χορτοκοφτικό να βάλεις πάλι 110 άλογα θα είναι...χαχαχαχαχαχαχαχα

Τι να πεις...μαστόρια!!!!!!!!
Syncro 16'' 1.8T
kanxar
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ 22 Ιούλ 2015 3:48 pm

Re: αγνοια μηχανικων

Δημοσίευση από kanxar »

Έτσι ήταν και το δικό μου,το πήγα στον Παναγιώτη Ντελμπέρη στο Πλαγιάρι και το έκανε πολύ καλό.Έφτιαξε την τουρμπίνα όπως έπρεπε ,έδωσε την πόμπα πετρελαίου για φτιάξιμο στον Αντώνη επίσης στο Πλαγιάρι που έβαλε καινούργια μπεκ να ψεκάζουν με μεγαλύτερη πίεση για το 1,9,άλλαξε και τα σωθικά της πόμπας γιατί ήταν ψωριασμένα,πλήρη αποκατάσταση δηλαδή.Από τον Ιούνιο που το πήρα από τους συγκεκριμένους μαστόρους δεν ξανασχολήθηκα με τα μηχανικά.έχω κάνει 9000 χμ μέχρι τώρα και έχω αλλάξει λάδια μόνο στα 7000 χμ. Ευτυχώς βάδιζω στά σίγουρα με τους μαστόρους διότι τους ανακάλυψαν πρώτα οι φίλοι μου.Τους συστήνω ανεπιφύλακτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”