ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Άβαταρ μέλους
PanosK
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2011 1:08 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από PanosK »

Την ξέρω καλά την διαδικασία και οντως τα ρωτησα οπως ακριβώς τα λές.
Το θέμα είναι πως η westfalia οροφή είναι αρκετά μεγάλη και κοστίζει πολύ η εσωτερική μεταφορα στην Αγγλία .
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Κατάλαβα.
Άντε υπομονή. Κάτι θα βρεθεί εδώ.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Γιαννης Ι τ2
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ 06 Σεπ 2014 5:45 pm
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από Γιαννης Ι τ2 »

PanosK έγραψε:Την ξέρω καλά την διαδικασία και οντως τα ρωτησα οπως ακριβώς τα λές.
Το θέμα είναι πως η westfalia οροφή είναι αρκετά μεγάλη και κοστίζει πολύ η εσωτερική μεταφορα στην Αγγλία .
Καλησπερα Πανο εν τελει εβγαλες ακρη με την οροφη. Βρηκες καμια ακρη, θελω κι εγω να βαλω μια στο τ2 μου και σκεφτομουν το ενδεχομενο να βρω καποιον να μου φυιαξει μια πολυεστερικη.....
The marinero
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από BUS1988 »

Σκεφτήκατε τη λύση όσοι με Τ2 ενδιαφέρεστε για οροφή να πάρετε μία από Γερμανία και να γίνει αντιγραφή στην Ελλάδα ώστε να καλυφθούν όλοι μοιραζόμενοι το συνολικό κόστος?
Μια έρευνα αγοράς βέβαια σε Γερμανία (για την original) και Ελλάδα (για το κόστος της κόπιας) είναι απαραίτητη.
Εναλλακτικά βρίσκετε κάποιον στην Ελλάδα με οροφή που είναι διατεθειμένος να την δώσει για καλούπι.
Δημήτρη η παλιά δικιά σου με μετατροπή δεν μπορεί να "βγάλει" και κρεβάτι πάνω?
Παναγιώτης_Δράμα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2013 11:32 pm

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από Παναγιώτης_Δράμα »

Καλησπέρα... Παρακολουθώ την αναθέρμανση της ζήτησης για οροφή...

Να ενημερώσω ότι στο μαγαζί που έχω με τον πατέρα μου (συνεργείο λεωφορείων) πατάμε διάφορα αντικείμενα από πολυεστέρα...βγάζουμε καλούπια για να πατάμε μετά τα πολυεστερικά κομμάτια. Το εύκολο της υπόθεσης είναι να έχεις το αντικείμενο που θέλεις να φτιάξεις... το ''δύσκολο'' είναι να φτιάξεις και το αντικείμενο που θέλεις να αντιγράψεις καθώς μπαίνουν στην μέση πολλές εργατοώρες που θες ώστε να βγεί το αντικείμενο ''τζάμι''- ''γυαλιστερό''- κοινώς τέλειο...

Μεχρι στιγμής δεν είμαι κάτοχος κάποιου camper ώστε να έχω την οροφή για να βγάλω καλούπι...
Αν ενδιαφέρεστε μπορώ να υπολογίσω και να σας πω μια τιμή αν μπορεί κάποιος να μου στείλει την οροφή ώστε να βγάλουμε καλούπι και μετά να σας στέλνω μόνο το πολυεστερικό κομμάτι ο οποίο θα έχει από επάνω Gel Coat άσπρου χρώματος,(τα σκάφη για παράδειγμα δεν είναι ''βαμμένα'', αλλά έχουν επιστρωση Gel Coat) δηλαδή δεν θα χρειάζεται άλλο βάψιμο.

Επίσης μπορώ με φωτογραφίες/διαστάσεις αλλά και ένα ''υποψήφιο αυτοκίνητο'' να φτιάξω το καλούπι αλλά δια της δύσκολης οδού με αυξημένο κόστος διότι από την μια θα τρίβω-στοκάρω-σουλουπώνω αρκετές μέρες και από την άλλη δεν νομίζω να φτιάξω παραπάνω απο 3-4 οροφές...

Αύριο θα γράψω μια ενδεικτική τιμή...ανα οροφή...
Και μια ακόμα τιμή για να φτιάξω μόνο το καλούπι και να το στείλω σε κάποιον για να φτιάχνει ο ίδιος
(διότι η διαδικασία είναι υπερβολικά απλή, ιδιαίτερα για όλους εδω μέσα που αναπαλαιώνουν τα αυτοκινητά τους) :-D
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από dimitris_volos »

παρα πολύ ενδιαφερον....!
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Γιαννης Ι τ2
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ 06 Σεπ 2014 5:45 pm
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από Γιαννης Ι τ2 »

Οντως πολυ ενδιαφερον. Αν υπαρχουν υποψηφιοι ενδιαφερομενοι για μια τετοια αγορα ας μαζευτουμε για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε. Εγω παντως απ οτι καταλαβατε ειμαι "μεσα".
Και αφου μαζευτουμε θα αγκαρεψουμε καποιον να μας δωσει την οροφη του για πατρον.....

Περιμενουμε τιμες λοιπον....
The marinero
Παναγιώτης_Δράμα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2013 11:32 pm

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από Παναγιώτης_Δράμα »

καλησπέρα σας...
Αν κάποιος μου στείλει οροφή (η οποία δεν θα πάθει απολύτως τίποτα κατά την διαδικασία της κατασκευής του καλουπιού,διότι θα περαστεί με κεριά οπότε...θα γυαλίζει και πιο πολύ μάλιστα μετά... :-D )
τότε μπορούμε με κόστος 400€+ ΦΠΑ άρα 492€ να ετοιμάσουμε όσες θέλετε...

Αν κάποιος θέλει μόνο το καλούπι τότε η τιμή είναι 1000€ + ΦΠΑ άρα 1230€.
όπως βλέπετε δεν πολυσυμφέρει κάποιος να πάρει το καλούπι εκτός και αν θέλει να κάνει τον κατασκευαστή-έμπορο ή αν έχει 2-3 camper... ;)

Επίσης για υπολογισμό μεταφορικών η έδρα μας είναι στην βιομηχανική περιοχή Δράμας.
Ελπίζω να βοήθησα...
Γιαννης Ι τ2
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ 06 Σεπ 2014 5:45 pm
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από Γιαννης Ι τ2 »

Ωραια ας πουμε οτι ο Παναγιωτης απο τη μερια του μας εδωσε τη λυση. Μετα με τον μηχανισμο εμεις τι κανουμε? Βρισκουμε κανεναν αλουμινα να μας τον φτιαξει???
The marinero
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: ΖΗΤΗΣΗ Οροφή westfalia για Τ2

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Noμιζω τα ψαλιδια βρίσκονται ευκολα σε αλουμιναδες, δεν είναι κατι που δεν υπαρχει σε παραγωγη
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΩΛΗΣΗ-ΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ”