Εισαγωγη και τελωνειο...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Syncro Dreamer
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ 25 Σεπ 2013 2:56 pm
Τοποθεσία: Αγια Βαρβαρα Αττικης

Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από Syncro Dreamer »

Γεια χαρα στους απανταχου syncroναυτες και στους syncroνους syncroνιστες...
Μετα απο 1,5 χρονο, 5 χειρουργεια, 2 μηνες νοσοκομειο, 3εις μηνες κλινηρης, 5 μηνες πατεριτσες, καμποσες φυσιοθεραπειες και κανα δυο κιλα τιτανιο σε βιδες και ελασματα πανω μου, ειμαι επιτελους σχεδον ετοιμος να ξανακυνηγησω το ονειρο μου, αφου διευκρινισω μερικες λεπτομερειες που ελπιζω να βοηθησετε.
Στο θεμα μας:
Μελεταω το ενδεχομενο εισαγωγης ενος Τ3 Multivan Syncro 1,6 με την προυποθεση χαμηλου τεκμηριου και Ι.Χ.
(Μπορω να το βγαλω αγροτικο, αλλα βαση νομοθεσιας δεν θα μπορω να εχω αυτο που επιθυμω...Λογο εσωτερικης διαμορφωσης κ.τ.λ.)
Βρηκα ενα αρκετα κατανοητο αρθρο που εξηγει πολυ απλα την πολυπλοκη διαδικασια υπολογισμου,εξοδων εκτελωνισμου:
http://www.gocar.gr/used-models/tips/26 ... y_apo.html
1.Οπως καταλαβαινετε το στοιχειο που μου λειπει, ειναι η τιμη εργοστασιου την εποχη εκεινη στους εμπορους. δηλ. την τιμη χονδρικης του αυτοκινητου απο το εργοστασιο... Η εστω αν ξερει καποιος τις τιμες λιανικης εκεινης της εποχης.
2.Αν εισαχθει σαν 1,6 θα ειναι diesel. Εκτος κι αν εβγαζε βενζινη 1.6 που δεν γνωριζω.
Αν λοιπον ειναι diesel θα μπορω να κυκλοφορω σε πολεις, η πρεπει να ειναι eyro5..???
Μεχρι τι euro εβγαινε εκεινο το μοντελο? Θα μπορουσε να μετατραπει στην Γερμανεια στο euro που πρεπει με αλαγη κινητηρα ισως...??? (Σας καραφλιασα ε...???)
Τα φωτα σας παρακαλω...
Ευχαριστω εκ των προτερων...
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από kozagio »

Οι γνώσεις μου για την εισαγωγή είναι περιορισμένες , μπορώ όμως να σε βοηθήσω στο θέμα των κινητηρων . το Τ3 έχει βγει με κινητήρα βενζίνης 1,6 και αυτός είναι ο αερόψυκτος ct. Κάπου εδώ υπάρχει το εξείς παράθυρο που έχει κανει φίλος. Βρήκε ενα ιχ 9θεσιο 1600 αερόψυκτο και το έκανε syncro με κινητήρα 2e , στα χαρτιά βέβαια είναι 1600 αυτό σημαινει τέλη 260 ευρώ και τεκμήριο 3200 ευρώ. Κυκλοφορει παντού έχει "θέμα" με το ΚΤΕΟ. Για να βρείς όμως 1600 επιβατικό πρεπει πρωτα να δοκιμασεις την τύχη σου στο τζοκερ :-D :-D . σενάριο δεύτερο 1600 td euro -10 και δεν μπορείς να μπεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν το κάνεις euro 5 στην Γερμανία εδώ δεν παίρνει έγκριση τύπου διότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν υπήρχε σαν euro 5 , ελλαδαρα αθάνατη. Σενάριο τρίτο . βρίσκεις στην Ελλάδα ενα επιβατικό οτι νάναι του βάζεις μια Σουμπαρού 1600 που παιρνει έγκριση τύπου και το κάνεις συνκρο . σημείωση οι δυο τελευταίες λύσεις στο δρόμο σέρνονται.
Άβαταρ μέλους
Syncro Dreamer
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ 25 Σεπ 2013 2:56 pm
Τοποθεσία: Αγια Βαρβαρα Αττικης

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από Syncro Dreamer »

Φιλε kozagio σε ευχαριστω παρα πολυ για τισ πολυτιμες πληροφορειες...Με βοηθησες αρκετα.. δεν ηξερα καν οτι υπαρχει 1,6 βενζινη σε Τ3..
μια διευκρινιση μονο:
To αμαξι του φιλου με τον αεροψυκτο 1.6 που το εκανε syncro, τι εννοεις με το 2e ??? euro2..?
Και αν γνωριζεις το κοστος σε υπουργεια ως προς την εγκριση...στο περιπου...???
Ευχαριστω και παλι..
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από kozagio »

Syncro Dreamer έγραψε:Φιλε kozagio σε ευχαριστω παρα πολυ για τισ πολυτιμες πληροφορειες...Με βοηθησες αρκετα.. δεν ηξερα καν οτι υπαρχει 1,6 βενζινη σε Τ3..
μια διευκρινιση μονο:
To αμαξι του φιλου με τον αεροψυκτο 1.6 που το εκανε syncro, τι εννοεις με το 2e ??? euro2..?
Και αν γνωριζεις το κοστος σε υπουργεια ως προς την εγκριση...στο περιπου...???
Ευχαριστω και παλι..
Ο 2e είναι ο κινητήρας απο το golf 3 gti 8 valve με 115 άλογα , μπορείς να δεις φωτογραφίες απο το δικο μου μοτέρ στο showroom της λέσχης με τιτλο t3 transporter 1984
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από syncro16gr »

Φίλε SyncroDreamer, χαίρομαι που ύστερα από όλη αυτή την περιπέτεια, όχι μόνο είσαι γερός, αλλά το όνειρο του syncro καλά κρατεί και δυναμώνει :-D

Σχετικά με το θέμα της εισαγωγής του αυτοκινήτου και της τιμολόγησης των δασμών, όπως σωστά είπες, τους υπολογίζουν με βάση τις λιανικές τιμές πώλησης της εποχής που το έφερναν οι αντιπροσωπείες.

Στα τελωνεία έχουν ένα βιβλιαράκι που έχει όλες τις τιμές των αυτοκινήτων, ανάλογα με τη χρονιά ενδιαφέροντος. Όταν είχα σκοπό (2003) να φέρω το δικό μου (μοντέλο 1990) είχα πάει στο Τελωνείο και ζήτησα να μου υπολογίσουν τους δασμούς. Τους πήγα φωτοτυπία της γερμανικής άδειας κυκλοφορίας και από τον αριθμό πλαισίου μου είπαν περίπου τι δασμούς θα πλήρωνα.

Βέβαια, αμέσως καταλαβαίνεις πόσο φλου και στο περίπου είναι όλοι αυτοί οι υπολογισμοί, καθώς τα οχήματά μας (syncro, camper, multivan κτλ.) έχουν τόσες πολλές εκδόσεις (με τιμές, τότε, από 25.000 μάρκα, μέχρι και 60.000 μάρκα) :shock:

Αυτό το "βιβλιαράκι" δεν το έχω βρει πουθενά εκτός τελωνείων, είναι κάτι που το κρατάνε καλά μη τυχόν και τους ξεφύγει :lol:

Το μόνο που ίσως σε βοηθήσει για να έχεις μια εκτίμηση των τιμών, είναι οι γερμανικοί τιμοκατάλογοι που ίσχυαν την εποχή εκείνη:
Preise - Syncro multivan.pdf
Preise - Transporter - Caravelle Syncro.pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Να προσθέσω και δύο ακόμη πληροφορίες από τη δικιά μου εμπειρία εκτελωνισμού (το έφερα το 2006, δεν ξέρω αν ισχύουν σήμερα).
1. Σχετικά με το ΦΠΑ. Αν αγόραζες από αυτοκίνητο από έμπορα, η απόδειξη που έπαιρνες αρκούσε για να αποδείξεις ότι πλήρωσες ΦΠΑ στη Γερμανία. Αν το έπαιρνες από ιδιώτη, τότε έπρεπε να πάς σε ελληνικό προξενείο να σου σφραγίσουν την απόδειξη που σου έδινε ο ιδιώτης, για να μην πληρώσεις ΦΠΑ στην Ελλάδα. Εγώ το πήρα από ιδιώτη και έκανα κάτι άλλο, γιατί ήταν ΣΚ και έπρεπε να μείνω άλλες 3 μέρες (κόστος 300€): ζήτησα από τον ιδιώτη και μια έξτρα απόδειξη 800€ (του εξήγησα το λόγο) και αυτή εμφάνισα στην Ελλάδα και πλήρωσα μόνο 150€ ΦΠΑ.
2. Σχετικά με την τιμή καταλόγου, πάω στην οποία πατάει ο τύπος για να υπολογιστεί το ποσό εκτελωνισμού: Αν είναι σύνκρο το αμάξι (που κόστιζε πολύ περισσότερο από το απλό) δεν υπάρχει λόγος να "καρφωθείς" και να το πείς (φαίνεται βέβαια από τον αριθμό πλαισίου) γιατί είναι άσχετοι κατά κανόνα οι τελωνειακοί και μπορεί να γλυτώσεις λεφτά.
Τις διαδικασίες και τα μυστικά ξέρουν πολύ καλά οι εκτελωνιστές αυτοκινήτων, που με λίγα λεφτά αναλαμβάνουν τον εκτελωνισμό. Είναι καλά να ρωτήσεις πριν ξεκινήσεις να πάς να φέρεις αμάξι από έξω.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
Syncro Dreamer
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ 25 Σεπ 2013 2:56 pm
Τοποθεσία: Αγια Βαρβαρα Αττικης

Re: Εισαγωγη και τελωνειο...

Δημοσίευση από Syncro Dreamer »

Φιλοι Syncroναυτες, ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σας.
Και γω με εκτελωνιστη ψαχνω να βρω καποια ακρη, αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα... :-(
εχω επευθηνθει σε δυο ατομα, και οι δυο με εχουν στο περιμενε... Λες και τους ζηταω χαρη...
Αν ξερετε καποιο τσακαλι εκτελωνιστη παρακαλω στηλτε σε π.μ.
Φιλε Syncrocamper το 2008 αλαξε η διαδικασια υπολογισμου του κοστους τιμολογισης του εκτελωνισμου απ'οτι διαβασα στο αρθρο που παραθεσα παραπανω...
Ειναι πολλα που θελω να μαθω περι εκτελωνισμου για να ξερω και τι αμαξι πρεπει να διαλεξω...
π.χ. κυβισμο..ποσο επιβαρινομαι με 1900 σε σχεση με το 1600...
αν βρω καποιο με1.900 η 2.100cc, μπορω να το μετατρεψω εντος Γερμανιας σε χαμηλωτερο κυβισμο η δεν παιζει ρολο εδω στην Ελλαδα... κ.τ.λ.
Το πιθανοτερο παντος ειναι οτι θα παρω πισωκινητο Multivan η Caravel Carat και θα το κανω Syncro και λεω για diesel... θα ειμαι παρανομος βαιβαια λογο περιορισμου eyro5 και εφοσον θα ειναι ι.χ.
Λεω diesel γιατι θελω να βαλω ενα δυνατο μοτερ στο αμαξι που να μην εχει αστρονομικες καταναλωσεις και να μην κουβαλαω φυαλες γκαζιου που πιανουν χορο...
Αυτα κυριοι...
Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σας... Ελπιζω να σας εχω συντομα νεοτερα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΩΛΗΣΗ-ΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ”