Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από magiolino »

Μιας και το σκεπτικό να μην έχω μαζί μου υγραέριο και παράλληλα να έχω μεγαλύτερο ψυγείο η μόνη λύση ήταν ένα κανονικό ψυγείο 98lt ρεύματος.

Στην πρώτη εξόρμηση όλα δούλεψαν καλά γιατί έμεινα σε οργανωμένο κάμπινγκ και δεν δούλεψα 12V.

Την επόμενη που χρειάστηκα ρέυμα απο τις μπαταρίες (καινούριες και οι δύο 75ah και 100ah) Το ψυγείο δεν μπορούσε να ξεκινήσει.

Με το που ξεκινούσε το ψυγείο έκλεινε το inverter οπότε και το έκλεισα τελείως μην κάνω και καμια ζημιά...ο φωτισμός,μουσικη και laptop δούλευαν κανονικά.

Έψαξα στο ιντερνετ πληροφορίες όσο αναφορά τα inverter γιατι μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα και διάβασα οτι υπάρχουν δυο κατηγορίες...καθαρού και τροποποιημένου ημιτόνου.

Η διαφορά τους είναι οτι τα καθαρού ημιτόνου μπορούν να δώσουν στιγμιαία πολύ περισσότερη ισχύ κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα άλλα και έχουν και λιγότερες απώλειες κατα 20% περίπου απο την κατανάλωση της μπαταρίας

Το δικό μου είναι τροποποιημένου ημιτόνου και λογικά δεν κάνει για το ψυγείο άσχετα με τα watt που μπορεί να δώσει.

Το ψυγείο ειναι 90watt και το inverter 300watt απλά το ψυγείο χρειάζεται μέχρι και την 8πλάσια ισχύ για να ξεκινήσει κάτι το οποίο δεν μπορεί να δώσει ένα inverter τροποποιημένου ημιτόνου.

Ξεκινάω το ψάξιμο για inverter καθαρού ημιτόνου και οι τιμές είναι αλλού σε σχέση με τα άλλα.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο η πρέπει τελικά να τα στάξω εκεί?
Αν κοιτάξω κάτι σε πάνελ που δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή θα κάνω δουλειά?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Φίλε Άρη.
Όλα πολύ σωστά τα έγραψες εκτός απο ένα. Θα πρέπει να "στάξεις" σε ψυγείο 12volt, και ηλιακά panel να φορτίζεις μπαταρίες άν δέν θέλεις υγραέριο. Άλλη λύση μήν ψάχνεις.

Δέν έχω μεγάλη εμπειρία με ρεύματα, και σίγουρα τα παιδιά που έχουν εμπειρία μεγαλύτερη θα σου απαντήσουν καλύτερα, αλλα ακόμα και να ξεκινήσεις το ψυγείο με ένα "μεγάλο" και ακριβό inverter θα σου φάει τις μπαταρίες σε μια μέρα άν δέν τις φορτίζεις. :( :( :( (μιλάμε και για Ελληνικές θερμοκρασίες καλοκαιριού έτσι? )

Τα inverter πρέπει να τρώνε μπόλικο ρευματάκι απο την μπαταρία ακόμα και με μικρές καταναλώσεις φορτίου.
Εγώ πχ με ένα laptop το οποίο το άνοιγα ορισμένες ώρες την ημέρα, μου έφαγε μπαταρία 55άρα σε 2 μέρες. (Σημειωτέον οτι η μπαταρία ήταν φούλ γιατί έκανα 8 ώρες ταξίδι να φτάσω)Όταν την Τρίτη μέρα το πρωϊ πήγα να βάλω μπροστά να φύγω και δέν είχα ρεύμα, δέν το πίστευα!!!!!!

Μεγάλο θέμα το ρεύμα και η αυτονομία στα αυτοκίνητά μας.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από magiolino »

Ναι τα ινβερτερ τρώνε αρκετή μπαταρία αλλα τα πάνελ αυτή την δουλειά θέλω να κάνουν...να φορτίζουν τις μπαταρίες όσο το ψυγείο θα δουλεύει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από BUS1988 »

Όπως είπε και ο Μπάμπης, η λύση είναι ψυγείο με συμπιεστή (συνήθως Waeco ή Engel), ηλιακά panel και "έξυπνος" φορτιστής που παρεμβάλλεται μεταξύ πάνελ και μπαταριών (οπωσδήποτε τουλάχιστον 2) και διαχειρίζεται το ρεύμα (από τα πάνελ ΚΑΙ από το δυναμό του αυτοκινήτου) φορτίζοντας τις μπαταρίες με προτεραιότητα στην μπαταρία του σπιτιού, ενώ ταυτόχρονα τις προφυλάσσει από υπερφόρτωση.
Η απόλυτη λύση, ταυτόχρονα όμως και αρκετά αλμυρή.
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από magiolino »

Τώρα στεναχωρέθηκα λιγάκι :(

Συνήθως όπου πάω έχω ρεύμα (οργανωμένο κάμπινγκ) αλλα κάποιες φορές μου θα το χρειαστώ έστω και για μέρες κάτι πρέπει να κάνω.

Με βλέπω για ενα καλό ψυγείο πάγου :?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

H αυτονομία σε ρεύμα είναι το Α και το Ω σε εμάς και για να την έχεις ρίχνεις αρκετά χρήματα.
Ειδικά όταν Θέλεις ελεύθερο Camping για πάνω απο 2 μέρες αρχίζουν τα βάσανα.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μην ρίξεις χρήματα σε άσχετα πράγματα. Η μόνη δοκιμασμένη συνταγή για να είσαι ήσυχος όπου και να πάς είναι αυτή που σου είπε ο Θέμης.

Μην ανησυχείς. Όλα θα γίνουν. Ένα ένα θα τα μαζέψεις όλα και θα κάνεις ένα βήμα την φορά.
Πρώτα απο όλα θα βάλεις στόχο ένα καλό ψυγείο με κομπρέσορα όπως αυτά που σου είπε ο Θέμης.
Ψάξε ευκαιρίες-εκπτώσεις και πόσα λίτρα σε ικανοποιούν.

Αφού θα το έχεις και θα δείς πόσο αντέχουν οι μπαταρίες σου χωρίς φόρτιση.........μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι τα πανελ και τα λοιπά.

Αυτό που έχω εγώ, κρατάει 2 μέρες άνετα με τις 2x55άρες μπαταρίες που έχω χωρίς φόρτιση καλοκαιριάτικα, αλλα όχι στο φούλ ο θερμοστάτης. Στο (1) το βάζω και έχει μέσα περίπου 7 βαθμούς. Συντηρητικά δηλαδή.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από magiolino »

Σωστά τα λέτε απλά δεν μιλάμε για ένα φυγείο 100-200ευρώ και πέρα απο αυτό έτσι όπως το έχω διαμορφώσει πρέπει να τα ξηλώσω όλα απο την αρχή και ακόμα δεν τα χάρηκα.

Ίσως βιάστηκα και δεν σκέφτηκα αυτή την παράμετρο.

Κάποιο link για τέτοια ψυγεία?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από panamach »

Μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το υγραέριο ; :?
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από magiolino »

Δεν νομίζω αν και ειναι βολικό.

Το πρόβλημα είναι οτι τα ψυγεία υγραεριου δεν μου φτάνουν με τρία παιδιά...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Ψυγείο τροφίμων 220V με inverter

Δημοσίευση από elgreco »

Links για ψυγεια υπαρχουν πολλα αλλα αμα εισαι Αθηνα σου προτεινω να πας μια απο την αντιπροσωπεια της Engel. Επειδη βαρανε μυγες, μπορει να σου δωσουν πολυ καλη εκπτωση εως και 50%, ισως και παραπανω. Το 2011 μου ειχαν δωσει το δικο μου απο 1100 Ευρα σε 600. Βεβαια, την σημερον ημερα, αυτα ειναι πολλα λεφτα αλλα ισως οι τιμες να εχουν πεσει ακομη πιο πολυ.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”