ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Πρωτοχρονια 2011 005.JPG
Έτσι φαίνεται από πίσω.. Πρέπει να κόψεις πίσω ποδιά και προφυλακτήρα για να μη σου βγεί πολύ χαμηλά και κτυπάει στο έδαφος στις λακούβες...
Το πιό δύσκολο κομάτι είναι η κατασκευή των βάσεων... Πιάνουν στις τρεις βίδες (από τη μιά και τρείς από την άλλη) εκεί που πιάνει ο προφυλακτήρας (ή κοτσαδόρος) (πρέπει να μπούν μακρύτερες). Χρειάζεται καλό μέτρημα, καλά υλικά και καλό κώλυμα (καλός μάστορας)...
Το κινητό μέρος συρταρώνει μέσα στο σταθερό... Έχει τρύπες που λειτουργούν σα σκάλα προέκτασης. Συγκρατείται με πήρους ασφαλείας ή λουκέτο. Το "Π" πρέπει να είναι γερό... Τα 3 εσωτερικά οριζόντια βγαίνουν ανάλογα με το πόσο μακρυά τη θέλεις (βιδώνουν όλα μαζί στο τελευταίο, όταν δεν κουβαλάς τίποτα).. Είναι καλά να είναι γαλβανιζέ για να μη ζγουριάζει. Τα φανάρια τα αγοράζεις έτοιμο σετ (είναι φθηνότερα από το να τα κάνεις-20€)
Γαι να μπορείς να φορτώνεις (ποδήλατα ή άλλα) προσθέτεις το κατακόρυφο "Π", για να μπορείς να τα δένεις...
Αντέχει πολύ. Έχω φορτώσει πάνω από 200 κιλά. Είναι νόμιμο ...νομίζω. Και το δικό μου δεν το έφτιαξα... ;) Το έβγαλα από άλλο αμάξι και είναι μάλλον μανήσιο westfalia..
Καλή δύναμη σε όσους αποφασίσουν να το κατασκευάσουν. (η αντιγράφη επιτρέπεται χωρίς νομικές συνέπειες...Σπύρο)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Born to ruuuunnn!!!!
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από dimitris_volos »

υπτοπτευομαι πατεντα σε εξελιξη...Σπυρο εχεις ανταγωνιστη :lol:
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
spyros
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2011 11:08 am
Τοποθεσία: βολος κατω λεχωνια προς καρναγιο

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyros »

ανταγωνιστηηηηηηη!!!!!!!!!ποιος? που? :evil: τον εχω φαει λαχανο :mrgreen: φωτογραφισα κρυφα τις δικες του βασεις μετα με κλιμακα και ως μετρο την κεφαλη της βιδας αντεγραψα τη βαση της westfalia και την ενισχησα ! μην το πεις ομως πουθενα υποτιθεται οτι ειναι δικη μου πατεντα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
FREE CAMPER
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Σπύυυροοοοοοο..... βλέπεις???
Born to ruuuunnn!!!!
spyros
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2011 11:08 am
Τοποθεσία: βολος κατω λεχωνια προς καρναγιο

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyros »

βλεπω βλεπω !!! μολις τοποθετησω και τη δικη μου βαση θα βγαλω φωτο και θα δωσω διαστασεις
FREE CAMPER
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spine253 »

ωραία θα ταν αν μπορούσες να ξανανεβάσεις τις φωτογραφίες από την κατασκευή Δημήτρη. Θα θελα κάτι τέτοιο κάποια στιγμή..
spyros
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2011 11:08 am
Τοποθεσία: βολος κατω λεχωνια προς καρναγιο

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyros »

με ποιον τροπο μπορουμε να νομιμοποιησουμε αυτες τις βασεις με εχει γραψει μια φορα η τροχαια επεσα και σε αναποδο .... κανονικα νομιζω επειδη ειναι αποσπομενη η βαση δεν χρειαζεται αλλα απο την αλλη εξεχει απο το οχημα.... τι γινεται γνωριζει κανεις;
FREE CAMPER
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Το συγκεκριμένο δεν "χωνεύει" όμως μέσα. Μένει μόνιμα απέξω. Το κάναν με "σκαλοπάτι" πιο ψιλό, για να μην πιάνει πίσω. Και δεν έχει πού να δέσεις ότι φορτώσεις. Αλλά 1340€!!!!!!
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spine253 »

Πάρα πολλά τα λεφτά που ζητάει.. Κυκλοφορεί ένα Τ3 με παρόμοια πλατφόρμα στη θεσσαλονίκη. Είναι πολύ ωραία, ειδικά για να φορτώσεις μηχανάκι. Φανταζόμουν κάποιο "κουτί" μονταρισμένο πιο ψηλά. Είχα δει ένα Τ2 πολύ καλοσυντηρημένο, που είχε πίσω ένα κουτί σαν αυτό που περιγράφω. Ήταν προσαρμοσμένο μόνιμα με χοντρές μπάρες οι οποίες έπιαναν κάπου στην αριστερή μεριά, μετά την πίσω πόρτα, με μεντεσέδες, και είχες τη δυνατότητα να το ανοίξεις κι έπειτα να ανοίξεις και την πίσω πόρτα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”