Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Ανοίγω το θέμα.
Εγώ όταν το πήρα δεν είχε οροφή. Είχε ένα φινιστρίνι επάνω και στην πρώτην άδεια μου γράψανε ότι "φέρει ηλιοροφή". Μετά από δύο χρόνια έβαλα (μόνος, με βοήθεια 2 φίλων) ανοιγόμενη βεσφάλια φυσικά χωρίς να το δηλώσω πουθενά. Κανείς ποτέ δεν μου είπε στα ΚΤΕΟ τίποτε. Εξάλλου γράφει στην άδεια ότι φέρει ηλιοροφή ;)
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από sotyanif »

Εγώ έκανα μετατροπή αδείας, απο Ι.Χ. επιβατικό 8θέσεων,σε αυτοκινούμενο οικίσκο 5 θέσεων.....
Έλεγχος στο μηχανολογικό,ζυγολόγιο,κλπ.
Την τοποθέτηση οροφής,(ανοιγώμενη Westfalia), την έκανα στην Αθήνα,την επίπλωση μόνος μου.

Αυτό που είπα για το κόψιμο οροφής:
ΠΡΟΣΟΧΗγια τις στρεβλώσεις που μπορεί να συμβούν!

Η εργοστασιακή οροφή ,είναι κομμένη απο την κολώνα Β,μέχρι τέρμα πίσω.
Μπαίνει ένα κίτ ενίσχυσης πλαισίου περιμετρικά(αφαιρείται όλο το καμπύλο τμήμα της οροφής) και το κρεβατι είναι ευθεία και ''χωνευτό''.

Το οριζόντιο έπιπλο απο κάτω απο το κρεβάτι,είναι ευθύ και απο την πάνω του πλευρά,που ακουμπάει στο κρεβάτι!

Σε αυτά που μπαίνουν μετά το εργοστάσιο,η οροφή είναι κομμένη απο την κολώνα Β,μέχρι την C.
Υπάρχει δηλαδή μια καταπακτή μόνο για πάνω.
Το κρεβάτι,επειδή ακουμπάει στην πάνω πλευρά της οροφής,την καμπυλωτή,έχει ξεχωριστή κατασκευή.

Το οριζόντιο έπιπλο απο κάτω απο το κρεβάτι,είναι καμπύλο απο την επάνω πλευρά(γιατί ακολουθεί την εσωτερική καμπυλώτητα της οροφής).
Αυτά
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από sotyanif »

Στο ΚΤΕΟ που ρώτησα σήμερα,μου είπαν πως θα πρέπει (κανονικά) ,να δηλωθεί στο μηχανολογικό,να αλλάξουν τις διαστάσεις του οχήματος(μήκοςΧπλάτοςΧ ΥΨΟΣπου αλλάζει)στον φάκελό του....(έφερα παράδειγμα το δικό μου,που έχω κάνει την μετατροπή μετά...και μετατροπή αδείας!)

Όταν επέμενα σε Ι.Χ. τοποθέτηση οροφής.......έξυσε το κεφάλι του (είναι φίλος)και μου είπε....α πάγαινε ρε :lol:
και ότι κατάλαβες...κατάλαβα! 8-)
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Η τοποθέτηση για μένα ήταν σχετικά εύκολη.
-Έκοψα την τρύπα με σέγα μεταξύ των νεύρων της οροφής. Δεν απαιτείται ακρίβεια, στο περίπου, αρκεί να χωράς. Μετά βάζεις ένα κορδόνι για να μην κόβεσαι από την κομμένη λαμαρίνα.
-Βάλαμε (θέλει χέρια) την οροφή επάνω με τους μεντεσέδες. Σημαδέψαμε που θα βιδωθεί και ανοίξαμε τρύπες. Εδώ χρησιμοποίησα (ας πούμε ένα κόλπο): βρήκα μεγάλα πιρτσίνια με πάσο που μπαίνουν με μεγάλο πιρτσιναδόρο. Γιατί αν βάλεις βίδες με παξιμάδια, είναι δύσκολο να βάλεις το χέρι σου για να βιδώσεις τα παξιμάδια και την κόντρα λάμα από μέσα. Εγώ δεν έβαλα κόντρα τίποτε.
-Με κατεβασμένη την οροφή και βιδωμένα τα μπράτσα πάνω της και δεμένα μεταξύ τους γιατί έχουν ελατήριο, τα μπράτσα έρχονται στη θέση τους πάνω στην οροφή και τα βιδώνεις αφού σημαδέψεις και τρυπήσεις.
-Το "κλείδωμα" φυσικά έρχεται στη θέση του (πάνω στο νεύρο). Παξιμάδια ασφαλείας ε!
-Επειδή η οροφή είναι πομπέ (στα μανήσια είναι ίσια, όπως λέει ο Σωτήρης), οι τάβλες με το μανήσιο στρώμα δε χωράνε να κλείσει η οροφή. Αντικατέστησα το σφουγγάρι του στρώματος με λεπτότερο (μου αρέσει κιόλας το σκληρό)και όλα καλά.
-Στα πλαϊνά του κρεβατιού κόλησα σφήνες από ντάου (κόβονται εύκολα στο σχήμα που θες) για να μη σκεβρώνει.
-Μπήκαν και τα στόπ της ανοιγόμενης ταύλας για να είναι ίσιο το κρεβάτι (προσοχή να μην βρίσκουν οι μπάρες πάνω τους όταν κλείνει η οροφή)και
-Μετά το πανί βιδώνει κάτω και καρφώνεται πάνω
-Φυσικά οι βεσφάλια χρειάζονται και το μπροστά κομμάτι της οροφής (αυτό πάνω από τα κεφάλια οδηγού-συνοδηγού). Το βάζεις από πάνω, σημαδεύεις πού πατάνε οι βάσεις (έβαλα Μπλάνκο για να αφήσουν σημάδι), κρεμάς την ταπετσαρία, τρυπάς, βιδώνεις (θέλει πλαστικές ροδέλες για να γίνει υδατοστεγές στις τρύπες) και
-Μετά παίρνεις τι γυναίκα σου, την κοπελιά σου ή την μάνα σου και την πας βόλτα για να τους κάνεις επίδειξη . :)
Υπόθεση 3ωρών αν έχεις βοήθεια
Καλή δύναμη σε όποιον το κάνει.
Born to ruuuunnn!!!!
Dadis
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 7:43 pm

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από Dadis »

Καλησπέρα και από εμένα!!
Εγω είμαι που ξεκίνησα το ποστ στο φουβου...
Είμαστε 2 και θέλουμε να κάνουμε 2 τοποθετήσεις σε ένα l300 με την δική του ποπ τοπ οροφή και σε ένα τ3 με μία custom από εμάς. θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ στο τι πρέπει να προσέξουμε και στο τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω...
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Δεν καταλαβαίνω. Τι είναι η custom οροφή;
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από BUS1988 »

Custom Δημήτρη σημαίνει "κουστουμιά", ντεμέκ φτιαγμένη από τον ίδιο ή από κάποιον άλλο ειδικά για το αυτοκίνητο αυτό.
Δεν είναι κατασκευή από οίκο που πρόκειται να αναπαραχθεί ε πολλά κομμάτια.
Dadis
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 7:43 pm

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από Dadis »

Ακριβώς αυτό....Ο φίλος ασχολείται με πολυεστερικά και carbon. Λοιπόν θα βοηθήσει κανείς?
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από BUS1988 »

Που βρίσκεσαι?
Ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει από κοντά.
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση οροφής (ποπτοπ) σε τρανσπόρτερ

Δημοσίευση από dimitris_volos »

εγω θα εβαζα το pop-top και δε θα εκανα τιποτα άλλο, μονο μπλέξιμο θα εχεις και ακρη δε θα βγαλεις
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΜΑΞΩΜΑ”