Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από kozagio »

Το επαγγελματικό δεν γίνεται ιχ .... και αν γινόταν θα έπρεπε να πληρώσει όλους τους δασμούς που έχει γλιτώσει κατά την αγορά του ως επαγγελματικό
Το να βρεις ένα Τ3 καλο είναι θεωρώ κάτι σχετικά δύσκολο,και αν το βρείς θα είναι πανάκριβο.
Οι σκουριές σ ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν. Όταν αυτές οι σκουριές όμως έχουν επεκταθεί σε μεγαλο βαθμό τότε δεν λέγεται σκουριά αλλά σάπιο και αυτό είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτεί και δαπανηρό
Κινητήρας: τα πιο οικονομικά σε χρήση είναι τα diesel . Για μία επισκευή ενός diesel ξεκινάμε από τα 1200 και πάνω. Πανω κάτω τα ίδια ισχύουν και για την επισκευή ενός βενζινοκινητήρα . Με το diesel έχεις μία ταχύτητα ταξιδιού 70 - 80 χαω ενώ με τη βενζίνη 90-110 χαω . Πάντως έχε υπόψιν ότι ξεκινάς με ένα ποσό 8 έως 10 χιλιάδες για να φτιαξεις κάτι τέλειο μαζί με την αγορά
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από BUS1988 »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από εμένα.
Να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου λοιπόν.
Η μετατροπή του επαγγελματικού σε ΙΧ γίνεται (υπάρχει προηγούμενο) αλλά δεν συμφέρει μια που όπως προείπαν οι συμφορουμίτες (!) πρέπει να πληρωθούν όλοι οι δασμοί οι οποίοι δεν θέλεις να ξέρεις πόσοι είναι!
Σαφώς στην αγορά το πρώτο πράγμα που κοιτάς είναι να είναι σωστό από χαρτιά, και το δεύτερο να μην έχει σαπίλες (οι επιφανειακές σκουριές δεν ενοχλούν, ούτως ή άλλως θα μάθεις να ζεις μαζί τους!). Τα μηχανικά μην τα κοιτάς καθόλου, ούτως ή άλλως για ένα project του μεγέθους που αναφέρεις (γύρος του κόσμου) θα τα αλλάξεις όλα ώστε να αποκτήσει το βανάκι την αξιοπιστία που απαιτείται.
Το Τ2 είναι passion item αλλά για καθημερινή συμβίωση μαζί του θα διάλεγα Τ3 (όπως και έκανα άλλωστε).
Το T3 diesel είναι αρκετά οικονομικό (8-9 λίτρα / 100 χλμ.), η άποψη μου όμως είναι ότι πρέπει να πας σε αλλαγή μοτέρ (1,9 Tdi) ώστε να αποκτήσει το βανάκι δύναμη και αξιοπιστία.
Επίσης θεωρώ τα 8-10.000 που ανέφερε ο kozagio πολύ λίγα, στην ουσία από εκεί ξεκινάς για μια καλούτσικη βάση και αρχίζεις να χτίζεις.
Να έχεις υπόψη σου ότι τα οχήματα αυτά χρειάζονται αγάπη και συνεχή ενασχόληση, τα οποία βέβαια σου επιστρέφουν στο ακέραιο με τις χαρές που σου δίνουν.
Όσο για συνεργείο, γράψε μας από που είσαι μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που είπε ο Μπάμπης, να έρθετε σε μια συνάντηση να γνωριστούμε από κοντά και να αποκτήσετε προσωπική άποψη.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από kozagio »

Θέμη το παίζω αισιόδοξος :-D :-D :-D ...Το νούμερο αναφέρεται σε δικινητο και με πολύ προσωπική δουλειά Και χωρίς αλλαγή κινητήρα
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από panamach »

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο εδώ
kozagio έγραψε:Με το diesel έχεις μία ταχύτητα ταξιδιού 70 - 80 χαω
Το δικό μου εχει κινητήρα 1600cc td (turbo diesel ) με 69 hp.
Ταξιδεύω άνετα με 100χλμ πραγματικά (το κοντέρ δέν κλέβει ! ! ) και κατανάλωση γύρω
στα 8 λίτρα ανα 100χλμ. με φούλ φορτίο.
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

Σας χαιρετώ όλους κ ευχαριστώ πολυ για το καλοσόρισμα και για την πολυτιμη βοήθεια σας!
Εχω αρχίσει να ξετυλίγω το κουβάρι σιγα σιγα.Επειδη όλα τα Τ2 που εχω βρεί ειναι με βενζίνη,μηπως γνωρίζετε πληροφοριακα περιπου ποσο καίνε;
Επίσης θα ήθελα μια βοηθεια σχετικα με τα ηλιακα πανελ ρευμα φωτοβολταικα ινβερτερ..κλπ
Τι θα χρειαστω πχ αν θελω να χρησιμοποιω πχ ας πουμε ενα ψυγειο , μια σόμπα ,φωτα και εναν υπολογιστη.
Οι ηλιακοι συλλεκτες πως συνδέονται με το αυτοκινητο;χαζη ερωτηση μαλλον αλλα δεν εχω προσεξει να κρεμεται απο καπου καλωδιο :p
Για θερμανση ψύξη αλήθεια τι χρησιμοποιείτε;
Λογικα θα ερθουμε την 28η οκτ. ευχομαι με το δικό μας vwbus ❤️
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από kozagio »

panamach έγραψε:Συμφωνώ σε όλα εκτός απο εδώ
kozagio έγραψε:Με το diesel έχεις μία ταχύτητα ταξιδιού 70 - 80 χαω
Το δικό μου εχει κινητήρα 1600cc td (turbo diesel ) με 69 hp.
Ταξιδεύω άνετα με 100χλμ πραγματικά (το κοντέρ δέν κλέβει ! ! ) και κατανάλωση γύρω
στα 8 λίτρα ανα 100χλμ. με φούλ φορτίο.
Αν πας βόλτα με 1,6d και αποβαρο περίπου στους 2 τόνους τότε μάλλον θα βάλεις τα κλάματα... :( :( :(
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από sotyanif »

Aggy έγραψε:Σας χαιρετώ όλους κ ευχαριστώ πολυ για το καλοσόρισμα και για την πολυτιμη βοήθεια σας!
Εχω αρχίσει να ξετυλίγω το κουβάρι σιγα σιγα.Επειδη όλα τα Τ2 που εχω βρεί ειναι με βενζίνη,μηπως γνωρίζετε πληροφοριακα περιπου ποσο καίνε;
Επίσης θα ήθελα μια βοηθεια σχετικα με τα ηλιακα πανελ ρευμα φωτοβολταικα ινβερτερ..κλπ
Τι θα χρειαστω πχ αν θελω να χρησιμοποιω πχ ας πουμε ενα ψυγειο , μια σόμπα ,φωτα και εναν υπολογιστη.
Οι ηλιακοι συλλεκτες πως συνδέονται με το αυτοκινητο;χαζη ερωτηση μαλλον αλλα δεν εχω προσεξει να κρεμεται απο καπου καλωδιο :p
Για θερμανση ψύξη αλήθεια τι χρησιμοποιείτε;
Λογικα θα ερθουμε την 28η οκτ. ευχομαι με το δικό μας vwbus ❤️
α)Τα Τ2 υπάρχουν ΜΟΝΟ βενζίνη.Σωστά
β)Η εφαρμογή ,είναι κατα βάση, ΥΓΡΑΕΡΙΟ,για ψυγείο,θέρμανση.Φώτα βάζουμε led
Φωτοβολταϊκά πάνελ,χρησιμοποιούνται ,για να φορτίζουν δεύτερες (και τρίτες)μπαταρίες,ώστε να δουλεύουν βοηθητικές συσκευές,χαμηλής κατανάλωσης.
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panamach
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιούλ 2014 12:19 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από panamach »

kozagio έγραψε: Αν πας βόλτα με 1,6d και αποβαρο περίπου στους 2 τόνους τότε μάλλον θα βάλεις τα κλάματα... :( :( :(
Εμένα είναι td οχι d.
Για το td (turbo diesel ) μιλάω.
instagram panamach_
facebook Panamach Christos
Aggy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016 4:23 pm

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από Aggy »

sotyanif έγραψε:
Aggy έγραψε:Σας χαιρετώ όλους κ ευχαριστώ πολυ για το καλοσόρισμα και για την πολυτιμη βοήθεια σας!
Εχω αρχίσει να ξετυλίγω το κουβάρι σιγα σιγα.Επειδη όλα τα Τ2 που εχω βρεί ειναι με βενζίνη,μηπως γνωρίζετε πληροφοριακα περιπου ποσο καίνε;
Επίσης θα ήθελα μια βοηθεια σχετικα με τα ηλιακα πανελ ρευμα φωτοβολταικα ινβερτερ..κλπ
Τι θα χρειαστω πχ αν θελω να χρησιμοποιω πχ ας πουμε ενα ψυγειο , μια σόμπα ,φωτα και εναν υπολογιστη.
Οι ηλιακοι συλλεκτες πως συνδέονται με το αυτοκινητο;χαζη ερωτηση μαλλον αλλα δεν εχω προσεξει να κρεμεται απο καπου καλωδιο :p
Για θερμανση ψύξη αλήθεια τι χρησιμοποιείτε;
Λογικα θα ερθουμε την 28η οκτ. ευχομαι με το δικό μας vwbus ❤️
α)Τα Τ2 υπάρχουν ΜΟΝΟ βενζίνη.Σωστά
β)Η εφαρμογή ,είναι κατα βάση, ΥΓΡΑΕΡΙΟ,για ψυγείο,θέρμανση.Φώτα βάζουμε led
Φωτοβολταϊκά πάνελ,χρησιμοποιούνται ,για να φορτίζουν δεύτερες (και τρίτες)μπαταρίες,ώστε να δουλεύουν βοηθητικές συσκευές,χαμηλής κατανάλωσης.
οκ ευχαριστω πολυ.Εχω σίγουρα πολλα να μαθω!Εσυ τι βαν εχεις Σωτηρη?(το πετυχα το όνομα? :? )
Mountains are calling and i must go!!!
There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more!
[/size]
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Βοηθεια για βασικες πληροφοριες

Δημοσίευση από sotyanif »

Σωστά,Σωτήρης απο Αρχάνες(Ηράκλειο Κρήτης)
Έχω Τ3, αυτά : http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=14&t=257
Περιηγήσου μέσα στο φόρουμ ,στις ενότητες,στο show room της λέσχης,στην περουσίαση νέων μελών,θα διαβάσεις και θα δείς διάφορα.....
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΜΑΞΩΜΑ”