ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από Psyncro »

Μετρήθηκε ο εσωτερικός θόρυβος VW T3 Syncro Westfalia hightop 1.6TD.
80db-83db spl Noise floor από την ενδιάμεση θέση οδηγού συνοδηγού σε ταχύτητα 100 σταθερα.🙄
Στις χαμηλές 50hz με 60hz υπάρχει σοβαρό θέμα pick χαμηλών θορύβων όπως επίσης και μεταξύ 200hz με 250hz.😬

Θα έλεγα ότι είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα θορύβου σε αυτοκίνητα που ταξιδεύουν για ώρες και θα πρέπει ο κάθε κάτοχος να αρχίζει να τον απασχολεί σοβαρά,να μετρήσει το όχημα του,να αναλύσει και να βελτιώσει την ακουστική θορύβου του.

Αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανον να προκαλέσει σοβαρά μακροχρόνια προβλήματα ακοής.🤯
Επίσης θα έλεγα και σε όλους τους γονείς μικρών παιδιών ότι είναι άκρως ακατάλληλος ο συγκεκριμένος θόρυβος.

Με μια μικρή ανάλυση που έχω κάνει, μιας και γνωρίζω 2-3 πράγματα για την ακουστική βελτίωση χώρων,εφόσον το όχημα έχει ακατάλληλες μετρήσεις για την ακοή,θα πρέπει να ξυλωθεί ολόκληρο και να τοποθετηθούν τα *κατάλληλα υλικά στις κατάλληλες πλευρές.

Επειδή λοιπόν είμαι και εγώ κάτοχος και γονέας του συγκεκριμένου οχήματος και έχει αρχίσει ήδη να με ανυσηχεί πολύ,θα ξεκινήσω μια μελέτη μαζί με έναν ειδικό φίλο μηχανικό ακουστικής για να δω πως θα μπορέσω να χαμηλώσω και να βελτιώσω την εσωτερική ακουστικη.

*Προσοχή!!!
Δεν είναι απλά τα πράγματα,δεν παίρνουμε ότι να ναι υλικά,και για λόγους υγιεινής και γιατί ειναι μεγάλη η απάτη εκεί έξω με τις εταιρίες θερμοηχομωνοτικών υλικών και το αποτέλεσμα τραγικό.

Καλό ψάξιμο και καλό ξεμπέρδεμα για όσους τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μειονέκτημα.🤔
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από sotyanif »

Ειδικοί δήλωσαν, στην ηχομόνωση και θερμομόνωση οχημάτων...
Έχουν το δικό τους κανάλι στον ...σωλήνα (YouTube) !

Car Builders - Thermal & Acoustic insulation materials

https://m.youtube.com/watch?v=mxLx091P3Hc
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από Psyncro »

Ακριβώς όπως ανάφερε και ο Σωτήρης,και όπως έχω πει και εγώ ότι χρειάζονται υλικά τα οποία είναι τεσταρισμενα στους συντελεστές ηχοαπορροφησης και συντονισμών.

Παρόμοιο με αυτό έχει βγάλει και η ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ FOCAL την οποία και την χρησιμοποιώ σε διάφορα εδώ και χρόνια στο studio μου.
https://www.focal.com/en/car-audio/car- ... n/bam-xxxl

Πιστεύω ότι θα έχουν ένα πολύ καλό άλλα και ακριβό αποτέλεσμα όσο αφορά τις λαμαρίνες....γιατί με τα τζάμια δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...

Υπάρχουν και άλλες εταιρίες με παρόμοια υλικά και διάφορα άλλα,αλλά το θέμα είναι πόσο αλήθειες λένε...
Πιστέψτε με επειδή έχω ασχοληθεί με Ακουστική αίθουσες για studios,θέατρα,σινεμά υπάρχει η ανάλογη εμπειρία και η ανάλογη ομάδα τεχνικών που κάνουν μελέτες,και από την εμπειρία μου υπάρχει μεγάλη άπατη εκεί έξω...
Η μόνη αξιόπιστη εταιρία στην Ελλάδα είναι η http://www.iselco.gr/,αλλά εδώ υπάρχει θέμα μόνωσης με μεγάλο εχθρό τους συντονισμούς μετάλλων, κάτι που δεν έχουν τα παραπάνω κτίρια που ανάφερα μιας και κατασκευάζονται με όσο το δυνατόν επένδυση ξυλείας και ηχοδιαπερατά πάνελς.

Συνεχίζω λοιπόν την ερευνά μου,και για ότι νεότερο θα ενημερώνω!
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από Psyncro »

sotyanif έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020 10:58 pm Ειδικοί δήλωσαν, στην ηχομόνωση και θερμομόνωση οχημάτων...
Έχουν το δικό τους κανάλι στον ...σωλήνα (YouTube) !

Car Builders - Thermal & Acoustic insulation materials

https://m.youtube.com/watch?v=mxLx091P3Hc
Σωτήρη είδες αν υπάρχουν κάπου οι συντελεστές απορρόφησης και κάποιο τεστ μετρήσεων πριν και μετά, στο ίδιο αυτοκίνητο που μας δείχνουν οι Αυστραλοί για να συγκρίνουμε τιμές και δόξες? :lol:
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

Στο τελευταίο ταξιδάκι μέτρησα κι εγώ τη στάθμη θορύβου στο βανάκι.

Η μέτρηση έγινε στον αυτοκινητόδρομο, γενικά σε ευθείες χωρίς ανηφόρα-κατηφόρα, με σταθερό γκάζι, με κλειστά παράθυρα, ανάμεσα στις θέσεις οδηγού-συνοδηγού. Είναι μέτρηση συνολικού θορύβου, χωρίς κατανομή ανά συχνότητα.

Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Ηχομετρήσεις.JPG
Αν υπάρχει όργανο (Στέλιε) που μετράει ανά συχνότητα, το βανάκι μου είναι διαθέσιμο ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από Psyncro »

Άργησα λιγο Θανάση....Υπάρχει ναι, και μετράει ολο το συχνοτικό εύρος απο 20Kz εως 20000 khz,και ψηφιακό και αναλογικό.

Κάθε αυτοκίνητο θα διαφέρει βέβαια,λόγο οροφής, λάστιχα, ύψος, μηχανής και άλλα...

Οπότε θες μετράμε και βλέπουμε real-time, κάτι που μπορείς με πανελς να βρεις και να διορθώσεις pick kai deap frequencies.

Το βασικό ειναι να μειωθούν οι χαμηλές που ενοχλούν και περισσότερο για πιο εύκολη οδήγηση
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

syncro16gr έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020 10:38 am Στο τελευταίο ταξιδάκι μέτρησα κι εγώ τη στάθμη θορύβου στο βανάκι.
...
Μια ωραία σύμπτωση στις παραπάνω μετρήσεις είναι ότι η χαμηλότερη στάθμη θορύβου στο βαν είναι με 4η ταχύτητα, στις 3000rpm και 90 km/h. Εκεί δηλαδή που μετρούν και την κατανάλωση (μία από τις μετρήσεις) και είναι η χαμηλότερη, αυτή που προβάλλεται στα έντυπα. Η οποία μέτρηση στα δικά μας οχήματα μάλλον είναι και η μοναδική, μιας και η επόμενη - στα 120 km/h - δεν υπάρχει :lol:

Θα μπορούσε δηλαδη το μάρκετινγκ να παρουσιάσει ότι στην περιοχή της χαμηλότερης κατανάλωσης έχουμε και το πιο ήσυχο ταξίδι. Ε; Τυχαίο...;
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

Psyncro έγραψε: Κυρ 22 Μάιος 2022 10:46 pm ...
Το βασικό ειναι να μειωθούν οι χαμηλές που ενοχλούν και περισσότερο για πιο εύκολη οδήγηση
Δηλαδή ποιες είναι οι χαμηλές που ενοχλούν;
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από Psyncro »

Απο 20 Κz εως 40 δεν τις ακούμε παρα τις νιώθουμε....το μπασο που λεν να γαργαλάει στο στομάχι στον κλαδο μας.
40kz εως 120 kz και τις ακουμε και τις νιώθουμε...εκεί είναι το όλο παιχνίδι..
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
spine253
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015 7:01 pm

Re: ηχομόνωση και θερμομόνωση Τ3

Δημοσίευση από spine253 »

μετά από χρόνια χρήση του αυτοκινήτου και διάφορα ταξίδια έχω παρατηρήσει ότι όταν ταξιδεύω με 80 χλμ/ώρα ο περιβάλλον θόρυβος μέσα στο αυτοκίνητο είναι πολύ αποδεκτός. Από τα 85 - 90 και πάνω αρχίζει να υπάρχει πιο έντονα το πρόβλημα. Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται τόσο για το συντονισμό των μετάλλων/λαμαρινών του αυτοκινήτου, όσο για τον αέρα ο οποίος "βαράει" το μπροστινό τζάμι το οποίο είναι σχετικά κάθετο. Στην περίπτωσή μου, πέραν των μονώσεων που έχω κάνει με διάφορα υλικά που έχω προαναφέρει, οι λαμαρίνες έχουν και αρκετό στόκο πάνω, κάτι που γενικά μπορεί να μην είναι πολύ καλό, αλλά ειδικά, βοηθάει στην ελαχιστοποίηση "τριξιμάτων" και συντονισμού των λαμαρινών.
Μιας και δε νομίζω ότι μπορεί κάπως να λυθεί το πρόβλημα της καθετότητας του παρμριζ και αφού έχω θεωρώ αρκετά "μπουκωμένες" τις λαμαρίνες, το επόμενο που σκέφτομαι να κάνω κάποια στιγμή, είναι να στήσω ένα κάπως καλό ηχοσύστημα, ώστε όσο γίνεται να "καλύψω" τους άλλους θορύβους. Σαφώς και δεν είναι η καλύτερη λύση, ιδανικά θα ήθελα ησυχία, αλλά ίσως να δουλέψει σε κάποιο βαθμό και να έχω πιο "άνετη/όμορφη" οδήγηση :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΜΑΞΩΜΑ”