Υγραεριο

Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από syncro16gr »

sotyanif έγραψε:Αυτές τις πληροφορίες περίμενα ;)
Πάω να δώ τι γενιάς είναι το δικό μου( Landi Renzo ),αν είναι με εγκέφαλο-κομπιούτερ.
Υποθέτω ότι παίζει μεγάλο ρόλο!
Μάλλον παίζει, γιατί απ' ό,τι έχω ακούσει, σε παλιότερης τεχνολογίας υγραεριοκίνηση, υπάρχουν μεγάλες διαφορές τόσο στην κατανάλωση όσο και στην ισχύ.
Ένας φίλος που έχει βάλει στο samurai του, είναι απογοητευμένος. Κυρίως από το τράβηγμα. Λέει πως πέφτει στο μισό η ισχύς :!:
Αν έχεις "κομπιουτερίστικη" έκδοση, μπορούν να επέμβουν με κατάλληλες ρυθμίσεις στους χρονισμούς κτλ. και να βελτιώσουν την απόδοση.
Σκέφτηκα να το κάνω πύραυλο :lol: αλλά προτιμώ να κρατήσει, έτσι όπως είναι ;)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από sotyanif »

100_2615.JPG
Λοιπόν ,βρήκα τον εγκέφαλο,είναι LSC(Lamda Sensor Control).
Απο το διαδύκτιο ,είδα ότι χρησιμοποιεί τις τιμές του Λάμδα για να ψεκάσει καύσιμο.
Επίσης ,κάνει αυτό που ανέφερε και ο Θανάσης εδώ ,δηλ.ξεκινάει πάντα με βενζίνη και μετά-ανάλογα την θερμοκρασία,το ζέσταμα-γυρνά στο υγραέριο και είναι προγραμματιζόμενος(μέσω λάπτοπ).

Υπάρχει τώρα ένας προβληματισμός : εγώ εδώ ,δεν κάνω πάνω απο 2.000 με 2,500 χλμ.το χρόνο ,με το εκδρομικό όχημα. :roll:
Αν αυτό καίει 16λ/100 υγραέριο , το άλλο μου εκδρομικό τουτού (2WD Westy,Subaru 1,8 EA82)με το ζόρι καίει 10λ/100 ,με όλα τα υγρά γεμάτο.
Απο καύσιμα ,τα βλέπω να έρχεται η μια-η άλλη .:roll: και απο πάγια-τέλη κυκλοφ.ασφάλειες-είναι οικονομικότερο το δικούνητο.Χιόνια-λάσπες εδώ δεν πολυέχουμε........
( Ρε τι λέω ο άνθρωπος για δικαιολογίες-μπας και το πιστέψω και εγώ οτι έτσι είναι)
Και μια και δεν υπάρχουν περισσευάμενα λ7 για επενδύσεις ,το πρότζεκτ πιστεύω θα ....παγώσει πάλι :(
Φτού :oops:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Με πετρελαιοκινητήρα 1,9 TDI και 110 Ps.
Κατανάλωση 7 ως 8 λίτρα/100χλμ. Υπολογίστε το κόστος χωρίς ΦΠΑ αφού ως επαγγελματικό βαν κόβω πάντα τιμολόγιο. Τώρα έχει 1,43 ευρώ. Δηλαδή χωρίς ΦΠΑ 1,162 ευρώ. Δηλαδή, 1,162x7= 8,13 ευρώ/100χλμ σε μια οικονομική εκδοχή ή 1,162x8= 9,3 ευρώ/100 χλμ σε λιγότερο οικονομική. Πρακτικά αυτό γίνεται.
Αντίστοιχα, η αυτονομία κινείται σε υψηλά επίπεδα. Δηλαδή, άνετα κάνω 750 - 800 χλμ χωρίς να ανησυχήσω για βενζινάδικο.
Συμπέρασμα: Πετρέλαιο.
Βέβαια, το θέμα της παραπάνω συζήτησης είναι το υγραέριο/βενζίνη. Για να μεταφέρω τη γνώμη μου, αν κάποιος πάει σε κάποιον αξιόπιστο εγκαταστάτη συστήματος LPG, επειδή τα αυτοκίνητά μας είναι σχετικά μεγάλα και ο κινητήρας boxer καταναλώνει, αν κάνει κάποια χλμ / έτος θα αποσβέσει σχετικά σύντομα. Δε γνωρίζω το κατά πόσο ευθύνεται το γκάζι για τη φθορά που παρατήρησε ο Χριστόφορος. Εδώ στην περιοχή μας έχω δει πάρα πολλούς ανίκανους να συντηρήσουν το αυτοκίνητό τους, ότι κι αν είναι αυτό. Πχ, τους ρωτάς πότε άλλαξαν λάδια. Σου λένε,....εεεε... νομίζω πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν ξέρουν ακριβώς. Δεν σημειώνουν. Στο περίπου ή όταν θυμηθώ ή όταν χαλάσει.
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

πάρα πολύ ενδιαφέρον!!

Βασικά απο τις καταναλώσεις σου στο sprit σε βρήκα και τρελάθηκα! Μετά έψαξα και σε βρήκα στο νοτιο-αφρικάνικο φόρουμ και εκεί με στάμπαρε ένας δικός μας απο εδώ και νάμε και εγώ εδώ...

Οπότε τώρα λύνεται η απορία μου για το υγραέριο! Ελπίζω να ακολουθήσω σύντομα.

Τώρα αν μπορείς να μας κατευθύνεις και στο σωστό συνεργείο είμαστε κομπλέ.
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
pada
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ 22 Νοέμ 2012 7:14 pm

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από pada »

Γιάννης - Μεσολόγγι έγραψε:Με πετρελαιοκινητήρα 1,9 TDI και 110 Ps.
Κατανάλωση 7 ως 8 λίτρα/100χλμ. Υπολογίστε το κόστος χωρίς ΦΠΑ αφού ως επαγγελματικό βαν κόβω πάντα τιμολόγιο. Τώρα έχει 1,43 ευρώ. Δηλαδή χωρίς ΦΠΑ 1,162 ευρώ. Δηλαδή, 1,162x7= 8,13 ευρώ/100χλμ σε μια οικονομική εκδοχή ή 1,162x8= 9,3 ευρώ/100 χλμ σε λιγότερο οικονομική. Πρακτικά αυτό γίνεται.
Αντίστοιχα, η αυτονομία κινείται σε υψηλά επίπεδα. Δηλαδή, άνετα κάνω 750 - 800 χλμ χωρίς να ανησυχήσω για βενζινάδικο.
Συμπέρασμα: Πετρέλαιο.
Βέβαια, το θέμα της παραπάνω συζήτησης είναι το υγραέριο/βενζίνη. Για να μεταφέρω τη γνώμη μου, αν κάποιος πάει σε κάποιον αξιόπιστο εγκαταστάτη συστήματος LPG, επειδή τα αυτοκίνητά μας είναι σχετικά μεγάλα και ο κινητήρας boxer καταναλώνει, αν κάνει κάποια χλμ / έτος θα αποσβέσει σχετικά σύντομα. Δε γνωρίζω το κατά πόσο ευθύνεται το γκάζι για τη φθορά που παρατήρησε ο Χριστόφορος. Εδώ στην περιοχή μας έχω δει πάρα πολλούς ανίκανους να συντηρήσουν το αυτοκίνητό τους, ότι κι αν είναι αυτό. Πχ, τους ρωτάς πότε άλλαξαν λάδια. Σου λένε,....εεεε... νομίζω πέρυσι το καλοκαίρι. Δεν ξέρουν ακριβώς. Δεν σημειώνουν. Στο περίπου ή όταν θυμηθώ ή όταν χαλάσει.
Αυτά τα 7-8 λίτρα/100 χλμ είναι καλή φάση. Είσαι σίγουρος φίλε Γιάννη; Και με τι μέση ωριαία ταχύτητα περίπου;
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Άργησα φίλε Pada να δω την ερώτηση, ώρα να σου απαντήσω.
Σε ταξίδι με 90 χλμ καίω 7 λιτ. Αν κάνω καθημερινές μικροδιαδρομές με πολύ σταμάτα-ξεκίνα, άναψε-σβήσε, τότε μπορεί να υπερβώ και τα 8 λιτρα. Για παράδειγμα, φουλάρισα προ αρκετών ημερών, έχω κάνει 660 χλμ χωρίς ταξίδι, όλα σχεδόν γύρω γύρω εδώ κι η βελόνα είναι στο τελευταίο τεταρτημόριο, σαφώς όμως πάνω από την κόκκινη περιοχή. Τώρα έχω καύσιμο για άλλα 80-100 χλμ με ασφάλεια. Υπολόγισε ότι αυτή η τελευταία εκδοχή είναι αυτό που λέμε κίνηση στην πόλη. Δηλαδή η πιο δυσμενής εκδοχή.
Συνυπολόγισε ακόμα ότι οδηγώ γενικά αργά. Κυνηγάω τη ροπή και δεν ανεβάζω περιττές στροφές. Ο κινητήρας μου είναι ιδανικός για τέτοια οδήγηση, με πολύ ροπή χαμηλά. Είναι συνήθεια, δεν προσπαθώ να το κάνω. Υπ΄αυτές τις συνθήκες, δεν χρησιμοποιώ συχνά φρένο. 8 χρόνια είμαι με τα ίδια τακάκια και έχουν ακόμα ψωμί.
Τέλος, ο κινητήρας είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενος και αν είναι χρονισμένος δεν έχει εκ κατασκευής μεγάλη κατανάλωση.
pada
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ 22 Νοέμ 2012 7:14 pm

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από pada »

Αυτός ο κινητήρας 1,9 TDI 110PS είναι της μάνας του;
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από stauros772000 »

περασαν 5 χρονακια,και δεν βρεθηκε αθρωπας να διορθωσει τις ανακριβειες σχετικα με το αεριο.κατα πρωτις,δεν υπαρχει περιπτωση να καις με αεριο,το ιδιο με την βενζινη.δλδ δεν παιζει να καις 10/100 βενζινη και να καις το ιδιο με αεριο.κατα δευτερις,λογω αεριου,οι θερμοκρσιες ειναι υψηλοτερες,και βγαζει ζημιες στο συστημα εξαγωγης και στην κεφαλη,ειδικα σε οχηματα που ηταν για μολυβδουχα βενζινη.για να συμφερει η μετατροπη,πρεπει να κανει το οχημα πανω απο 10κ χλμ τον χρονο,ωστε να γινει αποσβεση το πολυ σε 2 χρονια,διοτι απο εκει και μετα,τα κερδη που νομιζεις οτι εχεις, θα πανε σε αλλαγη ή βαρβατη συντηρηση μοτερ τυπου φλαντζα κεφαλης κλπ......ετσι, για να υπαρχει info για κανα μελλοντικο θυμα της vw...
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από kozagio »

stauros772000 έγραψε:περασαν 5 χρονακια,και δεν βρεθηκε αθρωπας να διορθωσει τις ανακριβειες σχετικα με το αεριο.κατα πρωτις,δεν υπαρχει περιπτωση να καις με αεριο,το ιδιο με την βενζινη.δλδ δεν παιζει να καις 10/100 βενζινη και να καις το ιδιο με αεριο.κατα δευτερις,λογω αεριου,οι θερμοκρσιες ειναι υψηλοτερες,και βγαζει ζημιες στο συστημα εξαγωγης και στην κεφαλη,ειδικα σε οχηματα που ηταν για μολυβδουχα βενζινη.για να συμφερει η μετατροπη,πρεπει να κανει το οχημα πανω απο 10κ χλμ τον χρονο,ωστε να γινει αποσβεση το πολυ σε 2 χρονια,διοτι απο εκει και μετα,τα κερδη που νομιζεις οτι εχεις, θα πανε σε αλλαγη ή βαρβατη συντηρηση μοτερ τυπου φλαντζα κεφαλης κλπ......ετσι, για να υπαρχει info για κανα μελλοντικο θυμα της vw...
Ο Αντίλογος

Το κάθε αυτοκίνητο έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. Όσο μικρότερη είναι η κατανάλωση βενζίνης τόσο λιγότερο συμφέρει το υγραέριο. Άκου τα παράξενα της κατανάλωσης. Στο δικό μου Τ4 η κατανάλωση βενζίνης με τον τρόπο που οδηγώ είναι 14 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα . Όταν τοποθετησα το υγραέριο για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω η ρύθμιση του εγκεφάλου του αερίου ήταν λίγο παράξενη γιατί για να δουλέψει σωστά έπρεπε να έχει φτωχό μίγμα . Το αποτέλεσμα είναι με μια δεξαμενή 52 λίτρα κάνει 380 χιλιόμετρα. Αν κάνεις τον υπολογισμό θα δεις ότι καταναλώνει τα ίδια λίτρα. Το αέριο λειτουργεί εδώ και 8 χρόνια και έχω κάνει 160000 χιλιόμετρα με αυτό. Σε αυτά τα χρόνια κατέβηκε το καπάκι μια φορά ΔΕΝ άλλαξα τίποτα σ αυτό και το πλανισμα που έγινε ήταν 7 εκατοστά του χιλιοστού. Αλλάχτηκε και ένας καταλύτης. Τι γλίτωσα όμως; Ας πούμε από τα 160000 χιλιόμετρα τα 20000 χιλιάδες έγιναν με βενζίνη . Αν τα υπόλοιπα 140000 τα είχα κάνει με βενζίνη με την τιμή στο 1,5 ευρώ τότε θα είχα καταναλώσει ούτε λίγο ούτε πολύ 29500 ευρώ σε βενζίνη. Το αέριο με μια τιμή στα 80 λεπτά μου κόστισε 15680 ευρώ. Με την διαφορά αυτή όχι απλά επισκευάζω ότι πάθει αλλά παίρνω καινούριο αυτοκίνητο..... Πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο απόλυτος με την χρήση του αερίου. Πολλά αυτοκίνητα δίνουν καλά δείγματα και άλλα όχι . Αν πχ είχα ένα Ford με κινητήρα duratec θα το σκεφτόμουν παρά πολύ να βάλω αέριο. Το κάθε αυτοκίνητο είναι διαφορετικό δεν μπορούμε να καταδικάζουμε την χρήση του αερίου έτσι απλά
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από stauros772000 »

καλα,αν υπολογισεις το κερδος στην 20ετια,αγοραζεις και σπιτι με το κερδος.σιγουρα αφηνει ενα κερδος,αλλιως δεν θα ειχε εφαρμοστει.αλλα δεν ειναι τοσο οσο αφηνουν να εννοηθει,και εγκαταστατες αλλα και χρηστες.οι καλες ζημιες βγαινουν στις 16βαλβιδες κεφαλες,οχι στις 8βαλβιδες που εχει το τ4.εσυ νομιζεις οτι οι ζημιες που ανεφερες ειναι μικροζημιες,λογο του οτι τις διορθωνεις εσυ.για ρωτα ποσο παει αλλαγη φλατζας στο aac.......200 μονο τα εργατικα.το μηχανουργιο μου ειπε 30 για πλανισμα και 30 για γυαλισμα βαλβιδων.το συνεργειο για αυτα θα ζητησει το 100αρικο.φλατζες και λοιπα υλικα θα εβγαινε 500αρικο.επειδης το εκανα μονος μου και βγηκε 100,δεν μπορω να βγαινω και να λεω οτι ειναι μικροζημια.......θα το ακουσει ο αλλος με το 6κυλινδρο και θα γελαει,που η αλλαγη φλατζας πιανει 1000αρικο...ακομη και εσυ,δεν αναφερες την ραγισμενη εξαγωγη που εχεις στο τ4,η οποια για κολληση θελει 30ευρω αλλα το βαλε βγαλε για το συνεργειο θελει το 100ευρω.αν θελεις να την αλλαξεις,αν την βρεις θελει αλλα 80-100,αλλο αν εσυ την βρεις κατα τυχη στο 20ευρω απο γνωστο η σκοτωμα απο καποιον.......
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”