Υγραεριο

dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Υγραεριο

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Αν υπαρχει εμπειρια απο εγκατασταση υγραειρειου στο VW, μοιραστειτε τη μαζι μας εδω
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Το υγραέριο, ή αλλιώς Υγροποιημένο Αέριο Πετρελαίου (Liquified Petroleum Gas), είναι ένα μίγμα προπανίου και βουτανίου.
Το LPG παράγεται κατά την εξόρυξη και ξήρανση του φυσικού αερίου και τη διύλιση πετρελαίου και αποτελεί πηγή ενέργειας με εκατοντάδες εφαρμογές: από την οικιακή χρήση μέχρι τη βιομηχανία και φυσικά ως εναλλακτικό καύσιμο στα αυτοκίνητα.

Το υγραέριο, σε αντίθεση με το φυσικό αέριο, έχει τη μοναδική ιδιότητα να είναι σε αέρια κατάσταση στις συνήθεις συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης, αλλά να υγροποιείται εύκολα υπό μέτρια πίεση (2bar). Το γεγονός αυτό του δίνει μεγάλα πλεονεκτήματα όσο αφορά στην μεταφορά και στην αποθήκευση του.

Οι φυσικοχημικές του ιδιότητες ενισχύουν την καλή λειτουργία του κινητήρα: Η καύση του υγραερίου δεν αφήνει κατάλοιπα άνθρακα τα οποία είναι υπεύθυνα για την πρόωρη φθορά του κινητήρα. Ταυτόχρονα αυξάνει το χρόνο ζωής των μπουζί, των λαδιών και των υπολοίπων μερών του κινητήρα.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από stavros syncro »

Αυτό που άκουσα όμως από τον Χριστόφορο είναι ότι δημιουργεί φθορές στους 112 κινητήρες...όλοι που έχουν βάλει στο αγρίνιο έχουν θέμα...τους έχει ανοίξει ο Χριστόφορος όλους για επισκευή και ήταν όλοι άσπροι μέσα...δεν θυμάμαι τι πρόβλημα δημιουργεί το αέριο και σε ποιο σημείο, αλλά μπορούμε να μάθουμε...εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η ιδέα...ίσως επειδή το αέριο δεν έχει καθόλου λίπανση όπως η βενζίνη...δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει κάτσει καλά...βέβαια από την άλλη μεριά το οικονομικό είναι και αυτό ένα θέμα...
Syncro 16'' 1.8T
pada
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ 22 Νοέμ 2012 7:14 pm

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από pada »

Ας μιλήσουμε λοιπόν για την οικονομία του υγραερίου. ΟΚ είναι πιο φτηνό (0,95€ έχει τώρα; ... ρωτάω δεν ξέρω ... εδώ που είμαι δεν πουλάνε). Αλλά κάνεις την ίδια κατανάλωση με τη βενζίνη; Δλδ αν έκαιγες 10λίτρα/100χλμ στη βενζίνη καις το ίδιο με το υγραέριο; ή μήπως με το υγραέριο θες 13λίτρα/100χλμ;
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει από ταξιτζήδες που έχω ρωτήσει. Επίσης οι ίδιοι μου είπαν ότι με το υγραέριο αυξάνεται η διάρκεια ζωής του κινητήρα.
θέλω όμως να ακούσω την άποψη αυτών που έχουν κάνει τη μετατροπή, διότι αυτός που πληρώνει ξέρει πάντα κάτι παραπάνω ;)
topaz

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 12:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από sotyanif »

Για τα δικά μας τουτού αποκλειστικά ,μαζεμένες αναφορές ,προβλήματα ,κλπ, βρήκα εδώ :
http://archive.club8090.co.uk/viewforum ... 1d1980e2ef

και τιμές μετατροπών Αγγλίας : http://www.gasure.co.uk/saleswbx.htm

Το δικό μου Syncro (2,1 MV 95 PS ) ,έχει σύστημα Landi Renzo (Ιταλικό) με μπουκάλα 150 λίτρα μέσα ,πίσω ακριβώς απο τα καθίσματα οδηγού-συνοδηγού.
Το έχω οδηγήσει για περίπου 60 χλμ.με υγραέριο,(απο εκεί που το αγόρασα τρακαρισμένο :roll: μέχρι το σπίτι,που το....παλεύω-να δω πότε θα τελειώσει- :oops: .......την κρίση μου μέσα :cry: )έτσι δεν έχω καμμιά εμπειρία για να μεταφέρω εδώ.
Υπάρχουν μέλη εδώ μέσα ,που έχουν βάλει υγραέριο και θα παρακαλούσα να μας μεταφέρουν τις εμπειρίες και τις παρατηρήσεις τους.
(Για να δώ αν πρέπει να το ζορίσω να τελειώνω η να τα αφήσω ...και όποτε :( )
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από syncro16gr »

Τη μετατροπή την έχω κάνει εδώ και 4 χρόνια.. Ά ρε, πώς περνάνε τα άτιμα :o
Με κατανάλωση περί τα 16λ/100χλμ., δεν έπαιρνε άλλη καθυστέρηση...
Στον MV - digifant που έχω, τοποθετήθηκε τελευταίας γενιάς υγραεριοκίνηση, με "εγκέφαλο", ο οποίος ουσιαστικά αντιγράφει τον digifant και λειτουργεί με copy-paste. Τον βάλαμε μπροστά από το αριστερό πίσω φανάρι.
27032009032.jpg
Τα ψεκαστήρια τοποθετήθηκαν στην πολλαπλή εισαγωγής, στις άκρες, κοντά στους κυλίνδρους.
27032009034.jpg
Ο "πνεύμονας" πήρε ζεστό νερό από τους μεγάλους σωλήνες παροχής και επιστροφής από το ψυγείο.
26032009025.jpg
Για τα σωληνάκια υποπίεσης, τρυπήθηκε ο κεντρικός "συλλέκτης" της εισαγωγής.
26032009028.jpg
Φαίνεται πως έγινε καλή δουλειά.
27032009036.jpg
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, εκτός από μια φορά που σχίστηκε ένα σωληνάκι υποπίεσης με αποτέλεσμα να σβήνει ο κινητήρας μετά την επιβράδυνση. Αλλά αυτό διορθώθηκε γρήγορα και εύκολα.
Δεξαμενή 80lt, με ωφέλιμη χωρητικότητα 64lt. Πίσω από το πίσω κάθισμα, κατά μήκος. Πιάνει χώρο όσο τα ντουλάπια.
Η εμπειρία μέχρι τὠρα, λέει καλά πράγματα:
1. Η κατανάλωση στο υγραέριο δεν αυξήθηκε σε σχέση με της βενζίνης.
2. Η ισχύς δεν φαίνεται να πέφτει με το υγραέριο. π.χ. σε ανηφόρα, όταν επιλέγω αλλαγή στο καύσιμο, δεν έχω καμιά αίσθηση αλλαγής στο τράβηγμα. Όσο κι αν είναι αυτό ;)
3. Σύστημα λίπανσης δεν έχω βάλει. Ένα καλό του συστήματος είναι ότι με το ξεκίνημα παίρνει με βενζίνη και μετά 1' (μιλάμε για ζεστό κινητήρα) γυρίζει στο υγραέριο, οπότε μαλακώνει, κάπως, η "ξεραΐλα" του υγραερίου.
4. Τις κρύες μέρες του χειμώνα, κάνει γύρω στα 5' να ζεσταθεί και να μπει το υγρέριο. Το καλοκαίρι δεν κάνει πάνω από 2'.

Η "ασπρίλα" άραγε είναι κακό πράγμα? Μήπως είναι όλα πολύ καθαρά, σε σχέση με τη "μαυρίλα" των άκαυστων υδρογονανθράκων?

Θα δείξει ;) όταν ανοίξω τη μηχανούλα, θα σας πω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
jimVWsyncro
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2013 12:04 pm
Τοποθεσία: Athens-Sparta-Kozani
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από jimVWsyncro »

πολύ ενδιαφέρον syncro16gr, έχεις κάνει απόσβεση με τα χιλιόμετρα που έγραψες;
σέρβις στα πόσα χλμ κάνεις;
US Vanagon Syncro 1988 14" |όπου γής πατρίς|
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από syncro16gr »

jimVWsyncro έγραψε:πολύ ενδιαφέρον syncro16gr, έχεις κάνει απόσβεση με τα χιλιόμετρα που έγραψες;
σέρβις στα πόσα χλμ κάνεις;
Δεν το συζητάμε :!: Απόσβεση έχω κάνει από τον 1 χρόνο!
Λογάριασε: με 15.000km το χρόνο x 16l/100km = 2400l.
Με βενζίνη: 2400 x 1,7 = 4.080€
Με υγραέριο: 2400 x 0,9 = 2.160€.
Άρα "όφελος" το χρόνο ~1.900€ ;) Κατανάλωση, δηλαδή, όσο οι δηζελομηχανές :lol:

Δες κι εδώ τις καταναλώσεις

Η αναλογία βενζίνης/υγραερίου δεν έχει αλλάξει, γι' αυτό σου βάζω σημερινές τιμές. Και παλιότερα το ίδιο ήταν. Μάλιστα, τώρα συμφέρει περισσότερο, καθώς οι τιμές εγκατάστασης μειώθηκαν, ενώ των καυσίμων έχουν πάει στο Θεό :!:

Σέρβις κάθε 25.000km, αλλαγή φίλτρου και έλεγχος στο κομπιούτερ.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Υγραεριο

Δημοσίευση από sotyanif »

Αυτές τις πληροφορίες περίμενα ;)
Πάω να δώ τι γενιάς είναι το δικό μου( Landi Renzo ),αν είναι με εγκέφαλο-κομπιούτερ.
Υποθέτω ότι παίζει μεγάλο ρόλο!
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”