Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από syncro16gr »

Login έγραψε:... ίσα που πρόλαβε να ανάψει το λαμπάκι θερμοκρασίας.τα παραφλου έβγαιναν από το παγούρι τις πινακίδας.
...
Άναψε το λαμπάκι :?: :!:
Έβγαιναν τα νερά :?: :!:

Είσαι σίγουρος ότι έχει γίνει σωστά η εξαέρωση, με το αυτοκίνητο σηκωμένο μπροστά 10-15εκ.;;
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

Αυτό με την εξαέρωση πρέπει να μάθω ακριβώς τι γινέται μάλλον.έχω ακούσει 3 τρόπους εξαέρωσης.
Αυτή που κάνω έγω είναι να ξέβιδώνω την 13αρα βίδα από το ψυγείο και να βάζω παραφλού από εκεί μέχρι να γεμίσει.
Ο μηχανικός κάνει το κλασικό,άνοιγμα την μπλέ τάπα και μπροστά του ψυγείου κ.ο.κ. (έγω αυτό δεν έχω καταφέρει να το κάνω.)
Αυτό με το σηκωμένο μπροστά 10-15 εκ.1η φορά το ακούω.
Οστόσο άλαξα εξάτμιση (μπήκε από 2.1) και είδα ότι στην προηγούμενη μέσα είχε μια τάπα!!! (συνήθως το κάνουν για θόρυβο.)
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

Αν μπορέσετε να διακρίνεται μέσα την τάπα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από syncro16gr »

Login έγραψε:...
Αυτό με το σηκωμένο μπροστά 10-15 εκ.1η φορά το ακούω.
Οστόσο άλαξα εξάτμιση (μπήκε από 2.1) και είδα ότι στην προηγούμενη μέσα είχε μια τάπα!!! (συνήθως το κάνουν για θόρυβο.)
Είπαμε, μια καλή αναζήτηση στο φόρουμ, ξεθάβει πολλά πράγματα ;)
Αυτό με την εξαέρωση το είχαμε αναλύσει σ' αυτό το θρέντ.

Κι εσύ, και πολλά μαστόρια, πρώτη φορά το ακούν, αλλά το εργοστάσιο έτσι λέει... Προτείνω να κάνεις ό,τι ακριβώς λέει το Bentley. Δεν είναι και τόσο δύσκολο ώστε να καταφεύγεις σε άλλες μεθόδους, που μπορεί να είναι δυσκολότερες (π.χ. γέμισμα υγρών από τη 13άρα βίδα του ψυγείου !!!)

:)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

Δεν το είχα δεί αυτό το θρέντ.Ευχαριστώ!!
Αλλά προβληματίστικα πολύ...
Τα σωληνάκια που έχω πίσω για την εσωτερική θέρμανση πως θα τα καθαρίσω?πρέπει να αδιάσω όλο το παραφλού?
Επίσης αν κατάλαβα καλά,στο 2ο παγούρι πίσω από την πινακίδα,από την πάνω πλευρά πρέπει να έχει κάτι που το κλείνει?
Εμένα δεν έχει κάτι και όταν τα υγρά βγαίνανε όταν σήκωσε την θερμοκρασία βγαίνανε από εκεί...
Σε έλενχο τώρα που έκανα,το άφησα στο ρελαντί και μέτα απο 40 λεπτά περίπου ξεκίνησε να ανοίγει ο θερμοστάτης και το βεντιλατέρ και δούλεψε μια χαρά.το άφησα να δουλεύει και άφου ο δείκτης ανέβηκε πάνω από το λαμπάκι,το βεντιλατέρ δεν ξαναπήρε μπρος.Έβαλα το χειροκίνητο βεντιλατέρ (2η σκάλα) και η θερμοκρασία συνέχιζε να ανεβαίνει.το ψυγείο είχε κρυώσει σχετικά,έιχε πάρει την δροσιά του,άλλα στην δεξιά πλευρά του,ήταν πιο ζεστό.
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

κάντο μια βόλτα να ζεσταθεί, Βάλτο σε μιά ανηφόρα καλή με την μούρη πάνω, βγάλε την μάσκα και ξεβίδωσε την 14άρα βίδα στο πάνω αριστερό μέρος του ψυγείου. Σιγά σιγά ξεβιδώνουμε και Όχι όλη την βίδα.....ίσα ίσα να περάσει ο αέρας ή το νερό του έχει μέσα. Άν δείς νερό καλώς. Άν ακούσεις αέρας να βγαίνει, περιμένεις με ανοιχτή την βίδα μέχρι να στάξει νερό. Μόλις στάξει ξανακλείνεις την βίδα. Επαναλαμβάνεις 2-3 φορές.

Είδα αυτό που έγραψε ο t3 syncro tool.
Αυτό θα κάνω,αλλά μετά,αν βγάλει όντως αέρα,πότε συμπληρώνουμε παραφλού στο πίσω παγούρι αφού θα είναι ζέστο?(δεν ανοίγεις το μπλέκαπάκι απο όσο ξέρω αν είναι ζέστη η μηχανή)
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Διαβάζοντάς τα όλα μου θύμισε το δικό μου πρόβλημα όταν πρωτοπήρα το Syncro.
Μιά καλά....μιά ανέβαινε η θερμοκρασία.
Και αφού έβγαλε σκουριά το ψυγείο, θεωρώ οτι έχει βουλωμένες ψύκτρες και δουλεύουν οι μισές.
Όπως και το δικό μου. Το άλλαξα μετά απο πολλά και τέλος όλα.
Μπορεί να βλέπεις λίγη σκουριά αλλά δέν ξέρεις πόσες ψύκτρες είναι βουλωμένες μέσα του και δέν κάνει καλή αποβολή θερμοκρασίας.
Εγώ προσωπικά επειδή την έπαθα...έμαθα.
Η συμβουλή μου είναι, Αλλαγή ψυγείου με Άδεισμα όλα τα νερά, καθάρισμα όσο μπορείς τις σωληνώσεις, γέμισμα με G12, καλή εξαέρωση και τέλος.
Η απόφαση δική σου..........
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

t3 syncro tool έγραψε:Διαβάζοντάς τα όλα μου θύμισε το δικό μου πρόβλημα όταν πρωτοπήρα το Syncro.
Μιά καλά....μιά ανέβαινε η θερμοκρασία.
Και αφού έβγαλε σκουριά το ψυγείο, θεωρώ οτι έχει βουλωμένες ψύκτρες και δουλεύουν οι μισές.
Όπως και το δικό μου. Το άλλαξα μετά απο πολλά και τέλος όλα.
Μπορεί να βλέπεις λίγη σκουριά αλλά δέν ξέρεις πόσες ψύκτρες είναι βουλωμένες μέσα του και δέν κάνει καλή αποβολή θερμοκρασίας.
Εγώ προσωπικά επειδή την έπαθα...έμαθα.
Η συμβουλή μου είναι, Αλλαγή ψυγείου με Άδεισμα όλα τα νερά, καθάρισμα όσο μπορείς τις σωληνώσεις, γέμισμα με G12, καλή εξαέρωση και τέλος.
Η απόφαση δική σου..........

Καπως έτσι θα κινηθώ.
Όταν έχω νέα θα σας πω! Ευχαριστω πάντως για όλα!!!
Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από Login »

Χτές πήγα από τον μηχανικό και το τσεκάραμε.
Πηγαίνοντας στον μηχανικό (12χλμ απόσταση) το αμάξι στον δρόμο συμπεριφέρθηκε τέλεια.η θερμοκρασία κάτω απο την μέση,όποτε πήγαινε να αναιβει λίγο μετά πάλι κάτω και όλα μια χαρά.
Σε δοκιμή που έκανε ο μηχανικός όλα δείχνανε οτί δουλεύανε ρολόι.Αναψε μέχρι και η δεύτερη σκάλα του βεντιλατέρ απο μόνη της.
Στην δεύτερη φάση τεσταρίσματος μέτα από άνοιγμα για εξαέρωση,το αμάξι σήκωσε θερμοκρασία στο φούλ χωρίς να ανοίξει το βεντιλατέτ ούτε μια φορά!! Μετρόντας την θερμοκρασία,τα παγούρια είχαν 105 βαθμούς (το παραφλου δεν έβραζε και στα 2 παγούρια) το ψυγείο μπροστά δεξία είχε 103 αριστερά είχε 100 και στο κάτω μέρος 50!!!!!Επίσης διακρίναμε και στην επάνω γωνία ότι σε μια κυψέλη είχε ξεραμένο παραφλού.
Σήμερα θα αλαχτεί το ψυγείο ( αν είμαι τυχερός και το βρώ)και ελπίζω να είναι μόνο αυτό και να φύγει και η πιο μικρή υποψία για φλάτζα και ότι άλλο!!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα θερμοκρασίας.

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πρόσεξε λιγάκι το θέμα με τα ψυγεία. Πριν αγοράσεις, ψάξ' το!

Ρίξε μια ματιά σ' αυτό: http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?p=21662#p21662

;)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”