Αλλαγή πανιού οροφής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αλλαγή πανιού οροφής

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Πριν 6 χρόνια που διέλυσα το αμάξι για να το κάνω από την αρχή, άλλαξα και το μανήσιο πανί της οροφής (ήταν 25 χρονών) και κάπου είχε σκιστεί. Υπάρχουν έτοιμα από Αμερική (ο Θανάσης πήρε από εκεί) εγώ αποφάσισα να ράψω εδώ. Υπήρχε τότε (Θιός σχωρέστον) ένας με είδη κάμπινγκ (ο Μπρής) που έραβε και σκηνές. Του πήγα την παλιά για πατρόν και είχε πολλά πανιά για να διαλέξεις. Τελικά καταλήξαμε σε ένα ολανδικό πολύ καλό, λίγο χοντρούτσικο. Μου τόκανε πολύ καλά (με 300€ αν θυμάμαι καλά), με τρία παράθυρα, με κουνουπιέρες και καλά φερμουάρ. Δεν μπάζει νερό φυσικά επειδή είναι κατακόρυφο. Το νερό γλυστράει. Μου είπε ότι δεν θάκανε για οριζόντια χρήση.
Είναι δύσκολο να τα έχεις όλα μαζί, και μαλακό πανί να διπλώνει και χοντρό (με μόνωση) για να μην κρυώνεις το χειμώνα. Για τον χειμώνα έχει έξτρα κομμάτια μονωτικών που τα βάζεις και τα βάζεις (νομίζω ότι πωλούνται και αυτά στη Γερμανία).
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Αλλαγή πανιού οροφής

Δημοσίευση από sotyanif »

Δεν θέλω έτοιμη , αγοραστή,υπάρχει λόγος(κακοτεχνίας στην κατασκευή-στήσιμο της οροφής)
Προσανατολίζομαι σε υλικό sunbrella : http://eu.sunbrella.com/en_uk/outdoor/furnishing/
Θέλω να είναι αναπνέον και όχι πολυεστερικό.

Τον Μπρή τον γνώρισα σε μια εκδήλωση του icamp,πριν μερικά χρόνια,ήδη ταλαιπωρημένο .
Πολύ αξιόλογος άνθρωπος
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “CAMPERS & CAMPING”