vw trailers for camping!!!!!!

dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris_volos »

μηχανολογο βρισκουμε ευκολα ;)
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από stavros syncro »

Απίστευτα όλα αυτά τα τρέιλερ (ή τρέιλορ όπως λένε εδώ στην πάτρα)....πραγματικά πολύ μεράκι και πολύ καλή δουλειά...

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι η δική μου εμπειρία....πριν από 4-5 χρόνια πήγα και έφτιαξα ένα τρέιλερ για μοτοσυκλέτα για να μπορώ να πηγαίνω πάνω στην πίστα των σερρών... Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη...ζυγίσαμε βάρος, το είδε μηχανολόγος (εγώ δεν τον είδα, το έκανε αυτός που μου έφτιαξε το τρέιλερ), και μετά στο μηχανολογικά με μια υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία από το τρέιλερ (βάρος, διαστάσεις serial number κλπ). Υπάρχει ένας μπούσουλας στο να φτιάξεις τρέιλερ...το βάρος παίζει μεγάλο ρόλο για το εάν θα σου το περάσουν ή όχι (για να δούνε εάν θα πρέπει να έχει φρένα ή όχι) καθώς επίσης και τον τύπο άξονα...εγώ έβαλα επώνυμο άξονα γερμανικό με καουτσούκ που δεν χρειάζεται αμορτισέρ ελατήρια κλπ που είχε από μόνος του TUV.. Θεωρώ ότι γίνανε πάρα πολύ απλά τα πράγματα και με μικρό κόστος... Απ ότι κατάλαβα τότε έτσι που ρώτησα κάποια πράγματα δεν ενδιαφέρει τον μηχανολόγο τι θα έχει από πάνω σαν κουβούκλιο αλλά το πώς είναι ζυγισμένο και πως είναι γενικότερα η κατασκευή του (αυτά που ανάφερα ποιο πάνω)...
Syncro 16'' 1.8T
topaz

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 1:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από sotyanif »

Κάποτε είχα φτάσει πολύ κοντά στην κατασκευή ενός παρόμοιου με την ρυμούλκα του Renault 4 Fourgon,που φαίνεται προς το τέλος του σάϊτ.
Επρόκειτο για ενα Fiat Fiorino Van ,με διπλές πίσω πόρτες.Τέλος πάντων ,δεν έγινε.

Η τροχήλατη ψησταριά ,με το μπουρί της,με τον μηχανισμό της μπύρας απο βαρέλι,κλπ. στην φωτο 22/34,είναι μια καλή κατάσταση :lol:
Τι λέτε,να πάρουμε απο τον Δημήτρη αυτό : viewtopic.php?f=30&t=506 και να φτιάξουμε κάτι σαν το παραπάνω,να συνοδεύει τις εξορμήσεις του κλάμπ ,εδώ και αλλαχού;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το θέμα θα είναι,ποιός θα το τραβάει!


Βλέπεις εδώ στο Ελλάδα δεν έχουν δική τους άδεια ,ούτε τα τροχόσπιτα ,ούτε οι μπαγκαζιέρες ,ούτε οι ρυμούλκες σκαφών ,αλόγων,κλπ.
Όχι ,δεν μπορώ να πάρω το τροχόσπιτο της αδερφής μου να πάω 10 μέρες σε κάμπινγκ,ούτε να πάρω ενα Σαβ/κο το σκάφος του μπατζανάκη μου και να πάω στο Κόκκινο Πύργο να το ρίξω στην θάλλασα και αυτός δεν μπορεί να πάρει την πλατφόρμα μου ,να κουβαλήσει το αυτοκίνητο της γυναίκας του ,απο τον φαναρτζή στο Ρέθυμνο,στον μηχανικό εδώ στο Ηράκλειο :cry:
ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουμε/δανειζόμαστε και τα αντίστοιχα οχήματα,που είναι χρεωμένα τα ρυμουλκά!!!!!!!!!!!
ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΣΟΥ.
Και εκείειειει,συνεχίζει το ίδιο βιολί.Δεν αλλάζει σε τίποτα.Δεν αντιγράφει ,δεν απλοποιεί καταστάσεις..........
Τι πιο απλό ,λογικό και δίκαιο,το ΚΑΘΕ τροχήλατο όχημα,να διαθέτει και την άδεια κυκλοφορίας του και την δική του πινακίδα βεβαίως.
Όπως γίνεται παντού στον γνωστό(γνωστικό)κόσμο ,πλην Ελλαδας,βεβαίως-βεβαίως.


Συγχίστικα πάλι :oops:
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από stavros syncro »

Μην κακολογείς την ελλάδα σε παρακαλώ (το λέω ειρωνικά)...μπορείς να δηλώσεις έως 5 διαφορετικά οχήματα ανά τρέιλερ :lol: :lol: :lol: Το έχει προβλέψει ο .........ας νομοθέτης και αυτό....οπότε κάντε το μέντιουμ και δηλώστε ποια οχήματα στο μέλλος θα χρησιμοποιήσουν το κάθε τρέιλερ.... :? :? :? :shock: :?
Syncro 16'' 1.8T
topaz

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 1:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris_volos »

για την πανελληνια δε θα ηταν ασχημο....
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
topaz

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: vw trailers for camping!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris_volos »

μια απ'ολα !!!
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Απάντηση

Επιστροφή στο “CAMPERS & CAMPING”