...για υπερυψωμένα syncro.

Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Με απασχόλησε πρόσφατα ένα θέμα, που αφορά εμάς που παρεμβαίνουμε υπερυψώνοντας για λίγα εκατοστά το αυτοκίνητο, είτε με δίσκους υπερύψωσης είτε με άλλο τρόπο, με μακρύτερα ελατήρια - αμορτισέρ κλπ.
Η υπερύψωση είναι ένα θέμα, που εκτός των παρεμβάσεων που απαιτούνται ώστε αυτή να επιτευχθεί, απαιτούνται και κάποια άλλα πράγματα τελικά, για επαναφορά δεδομένων που έχει το αυτοκίνητο ως δεδομένα και με την παρέμβαση αυτή αλλοιώνονται.
Ένα σημαντικό είναι η αλλαγή γωνίας camber, πράγμα που επιδρά στα ακρόμπαρα (με έντονη μονόπλευρη φθορά), την ευθυγράμμιση και τα ελαστικά.
Προσπαθώντας να βρώ λύσεις, βρήκα τα παρακάτω και σας τα κοινοποιώ:

1. Προσθήκες στα άνω μπαλάκια του ψαλιδιού, στην παρακάτω διεύθυνση, για την οποία με ενημέρωσε ο Μπάμπης και τον ευχαριστώ: http://futbus.com/Syncro-special-parts/ ... acers.html

2. Όσον αφορά τα ακρόμπαρα, ψάχνοντας βρήκα ότι τα καλύτερα είναι τα Lemforder, όμως είναι πανάκριβα. Μια άλλη λύση καλών ενισχυμένων ακρόμπαρων είναι τα Meyle. Μάλιστα είδα ότι ο vwbusshop.de έχει τρεις επιλογές. Τα φτηνά aftermarket, τα Meyle με κόστος 140 ευρώ όλα (και τα τέσσερα) και τα Lemforder.
Μια αναζήτηση στο ebay.de μου έδωσε ένα πολύ οικονομικό δεδομένο για τα Meyle, τα οποία τα έχει κάποιος στην παρακάτω διεύθυνση προσφορά στη μισή τιμή (στέλνω την περιγραφή του ανταλλακτικού για να αναζητηθεί μέσα στο ebay.de):
VW BUS T3 SYNCRO - 4 x ORIGINAL MEYLE TRAGGELENK VERSTÄRKTE HD VERSION
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Προς ενημέρωσή σας τα μπαλάκια της Lemforder (είναι αυτά που έβαζε η VW πάνω) άνω και κάτω ψαλιδιού στα Τ3 τα έχει η Brickwerks.
http://www.brickwerks.co.uk/shop?page=s ... ory_id=173
http://www.brickwerks.co.uk/shop?page=s ... ory_id=173

107 Λίρες Αγγλίας + μεταφορικά καί τα 4 κομμάτια.
Για μένα άν συνδιαστεί μαζί με άλλες αγορές (για να μοιραστούν τα μεταφορικά) αξίζει τον κόπο.

Να προσθέσω Γιάννη οτι οι προσθήκες στο άνω ψαλίδι δέν είναι μόνο για το camber των τροχών, αλλά και για να διασφαλίσει την σωστή λειτουργία απο το (άνω) μπαλάκι, το οποίο χωρίς αυτές και με δεδομένο οτι το αυτοκίνητο έχει σηκωθεί, έχουν αλλάξει οι μοίρες στην γωνία που δουλεύει, με αποτέλεσμα πολύ γρήγορο "φάγωμα" του μετάλου.
Όσο πιό πολύ σηκωμένο είναι το Τ3 τόσο πιό υποχρεωτική είναι η τοποθέτησή τους.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Σήμερα πήγα να πάρω παγούρι νερού για το δικό μου και κοιτάω στα ράφια και βλέπω μπλέ κουτιά Lemforder.!!!!
Δέν έχασα ευκαιρία και τους ρώτησα για τα μπαλάκια του Τ3.
115 Ευρώ και τα τέσσερα παρακαλώ.!!!!!!!!! (Γιάννη κόβεις και τιμολόγιο στο αγροτικό και γλυτώνεις και το ΦΠΑ).
Συμπέρασμα. Φέρνουν και εδώ, πιό φθηνά και χωρίς μεταφορικά.
Άν δέν βρείτε στην περιοχή σας, τα αγοράζω εγώ και σας τα στέλνω ή σας δίνω το τηλέφωνο και συννενοείστε.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
on the road
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 29 Σεπ 2012 11:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από on the road »

Σε παρακαλώ μου στέλνεις το τηλέφωνο?
Νικος, Αθήνα
6944367446
Άβαταρ μέλους
on the road
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 29 Σεπ 2012 11:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από on the road »

Σε ευχαριστώ Μπάμπη, τα αγόρασα και μου είπε ότι έχει κι άλλα. Δεν υπάρχει πρόβλημα έλλειψης..
Νίκος
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

on the road έγραψε:Σε ευχαριστώ Μπάμπη, τα αγόρασα και μου είπε ότι έχει κι άλλα. Δεν υπάρχει πρόβλημα έλλειψης.. Νίκος
Εγώ ευχαριστώ.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
mitsyncro
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ 12 Σεπ 2013 4:12 pm
Τοποθεσία: κολωνος

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από mitsyncro »

Αν δεν κανω λαθος τους δισκους (spacers) τους κοβουν και εδω απο τεφλον. Αν ειναι 2.5 με 3 cm υψος χρειαζoνται και αλλα πραγματα για να ειμαι οκ; :?: (ο Πετροπουλος λεει οτι δεν εχει αναγκη ενω ο Τάπας ειναι πιο επιφυλακτικος)
Μαζευει λασπη ο προφυλαχτηρας στα νεροφαγωματα και εχω κοψει ηδη μια φορα το τελικο της εξατμισης :oops:
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Μόνο για πίσω κόβουν εδώ. Μπροστά πώς θα το σηκώσεις? Άν φτιάξεις πάλι spacer απο τεφλόν θα πρέπει να φτιάξεις και το λούκι που μπαίνει μέσα το ελατήριο. Άν βρείς να στο φτιάξουν καλώς, αλλιώς θα πρέπει να καταφύγεις σε άλλες λύσεις όπως ψηλότερα ελατήρια ή τα αμορτισέρ της TrialMaster που μπορούν να μπούν δαχτυλίδια και να σηκωθεί το πιατέλο.
Τώρα οι 3 πόντοι είναι πολλοί για μένα. Θα τερματίζουν τα αμορτισέρ, και μπορεί να αρχίσουν να κοπανάνε οι μπιλιοφόροι ανάλογα με την κατάστασή τους. Φεύγεις πολύ απο τις προδιαγραφές της μαμάς. Να υπολογίσεις οτι το αυτοκίνητο σηκώνεται παραπάνω απο ότι του βάζεις, λόγω φόρτισης των ελατηρίων.
Οι 2 πόντοι για μένα είναι μιά καλή αρχή και δέν θα ξεφύγεις πολύ απο την μαμά.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από BUS1988 »

t3 syncro tool έγραψε:Τώρα οι 3 πόντοι είναι πολλοί για μένα. Θα τερματίζουν τα αμορτισέρ, και μπορεί να αρχίσουν να κοπανάνε οι μπιλιοφόροι ανάλογα με την κατάστασή τους. Φεύγεις πολύ απο τις προδιαγραφές της μαμάς. Να υπολογίσεις οτι το αυτοκίνητο σηκώνεται παραπάνω απο ότι του βάζεις, λόγω φόρτισης των ελατηρίων.
Οι 2 πόντοι για μένα είναι μιά καλή αρχή και δέν θα ξεφύγεις πολύ απο την μαμά.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και εγώ στους 2 πόντους είμαι.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ...για υπερυψωμένα syncro.

Δημοσίευση από stavros syncro »

Υπολόγισε προσθήκη χ1,5 για να δεις πόσο περίπου θα σηκωθεί και ανάλογα με το βάρος του οχήματος πάντα...
Syncro 16'' 1.8T
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”