syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Νικο έχω δεί σε Syncro MX6 αλλά μόνο πίσω. Βρίσκεις και ταιριάζεις.
Για μπροστά όμως απο πιό τουτού να ταιριάξεις?
Μόνο για αμερικάνικα έχει η Pro Comp.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

Γιάννης - Μεσολόγγι έγραψε:Βλέπω σχετική σύγκλιση απόψεων. Ενδιαφέρον.
Πιστεύω ότι πρέπει να αποσαφηνιστεί ο τρόπος που λειτουργεί το σετ αναρτήσεων ΟΜΕ/seikel σε σύγκριση με το πιο σκληρό σετ της Traillmaster (προοδευτικά ελατήρια και αμορτισέρ), με στόχο την εφαρμογή τους σε βαριά camper.
Σταύρο, ο φίλος από Γερμανία μπορεί να είχε ελαφρύ αυτοκίνητο. Αργούν κιόλας να στρώσουν αυτά τα τερατώδους αντοχής εξαρτήματα και μαθημένος στη μαλακωσιά, του κακοφάνηκε στην αρχή.
Ο φίλος μου από την γερμανία έχει camper και είναι και βαρύς δηλαδή όταν έρχεται ελλάδα είναι γύρω στα 2450kgr... Έχει πολλά χρόνια syncro, κάνει πολλύ trial σχεδόν σε όλα τις mammoutrack συγκεντρώσεις... εμένα όμως κάτι μου είχε πει δεν θυμάμαι ότι δεν είναι μόνο το αμορτισέρ σκληρό αλλά ο συνδυασμός με τα seikel τα ελατήρια γιαυτό το λόγο βάζουν πολλοί, που κάνουν ολικές ανακαινίσεις, τα μαμά ελατήρια....πιστεύω όταν είναι καινούργια είναι η καλύτερη λύση....εάν πάμε βόλτα με το δεξιοτίμονο syncro που είναι στην Ζαρούχλα, θα πάθετε πλάκα...όπως είναι τα δικά μας στην άσφαλτο, έτσι είναι αυτό σε κακοτράχηλους δρόμους.... Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα και επειδή εμείς κάνουμε και χιλιόμετρα στον δρόμο ή επειδή θέλουμε να τα βλέπουμε να είναι ψηλά και ωραία τα οχήματά μας, θα πρέπει να προσαρμοστούμε...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

elgreco έγραψε:Το δικο μου set up ειναι αυτο:

A) http://www.vw-t3-bus-shop.de/eng/shock- ... -3-cm.html

B) OLD MAN EMU
http://www.gowesty.com/ec_view_details. ... parent_id=

C) http://www.brickwerks.co.uk/shop?page=s ... ory_id=173

και οσο φοραγα τις 14'' αλουμινενιες ζαντες της VW, ολα ησαν μια χαρα. Μολις αλλαξα σε 15'' σιδερενιες της Mercedes, ολα χτυπανε. Ελπιζω στο meeting της Ζαρουχλας να βρεθει καποια λυση.
Το θέμα Elgreco με τις 15άρες είναι ότι πρόσθεσες βάρος στο αναρτώμενο μέρος του αυτοκινήτου γιαυτό και κοπανάει + ότι και τα λάστιχα που έχεις βάλει έχουν πολύ σκληρά πλαϊνά, τα οποία κοπανάνε και αυτά...είναι η δουλειά τους τέτοια για να μπορούνε να αντέχουν... Στην Ζαρούχλα θα πούμε πολλά πραγματάκια..
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

Στην πρώτη μου αναφορά για αμορτισέρ κλπ έχω κάνει ένα λάθος...το ρυθμιζόμενο σετάκι είναι της GMB και όχι της GFK :oops: :oops:

http://www.gmb-mount.de/shop.htm?http:/ ... htm~inhalt
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Σήμερα ανέβηκα στο Μενίδι και πήγα με τον μηχανικό να πάρουμε το "Μαρούλι" απο τον φαναρτζή που το είχαν πάει να φτιάξουν την τάπα της βενζίνης.
Για όσους δέν θυμούνται το "Μαρούλι" είναι ένα Γιαννιώτικο Camper 2wd που έγινε Syncro.
O ιδιοκτήτης, που δέν τον γνώρισα, μαζί με την ανακατασκευή του έβαλε το σετάκι της Trailmaster HD.
Οι εντυπώσεις μου ήταν άριστες. Δέν ακούγετε τίποτα, πολύ καλή απόσβεση των κραδασμών, μαλακιά ανάρτηση, σχεδόν μαμίσια, που δέν κουράζει αλλά άν την πιέσης κρατάει το αμάξωμα.
Φανταστείτε οτι ο μηχανικός, κάτοχος και αυτός Syncro, μου είπε άν φέρω για μένα ανάρτηση να του πώ να φέρω και γι'αυτόν να μοιραστούμε τα μεταφορικά.

Για να κάνουμε καλή δουλειά σας παραθέτω φωτό.
Επίσης μέτρησα το ύψος απο το φτερό μέχρι το κέντρο του τροχού. Μπροστά είναι 51 πόντους και πίσω 48,5 πόντους απόσταση. Τα λάστιχα που φοράει είναι 205/70/14.
DSC00811.JPG
DSC00812.JPG
DSC00814.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Να σημειώσω δέ, οτι τα 14" που φοράει τώρα φαίνονται παιδικά.
DSC00813.JPG
DSC00818.JPG
DSC00820.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από elgreco »

Tα λαστιχα και οι ζαντες που φοραει τωρα ηρθαν σαν extra set με το αυτοκινητο. Απ'οτι ξερω, θα φορεθουν σιδερενιες 15αρες της Mercedes με A/T BF's 215/75/15. Ελπιζω να μην τις βαψουν στο χρωμα του αυτοκινητου.

Να προσεξετε μαζι με τον Δημητρη για την επιλογη της αναρτησης. Εσεις, χωρις το extra βαρος του camper, μπορει να χοροπηδατε σαν κατσικια με τα trail masters. Για τον Θεμη ομως μπορει να ειναι τα ιδανικα. Δεν εχει παρα να κατεβει ενα ταξιδακι να τα δοκιμασει.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Για μάς τους "λιτοδίαιτους" Δημήτρη υπάρχει η "Comfort" ανάρτηση.
Το "Μαρούλι" φοράει την HD για υπέρβαρους.

Σάν παράδειγμα ανέφερα τι μου είπε ο μηχανικός. Eχει πάει βόλτα τόσα Syncro και του έκανε εντύπωση η ανάρτηση.
Δέν έχω βλέψεις προς στιγμήν να βάλω άλλες αναρτήσεις. 1,5 χρόνο τα έχω τα ΟΜΕ. Ούτε στην εφηβεία δέν μπήκαν ακόμα.

(Βέβαια ελπίζω να μήν γίνουν και τα (ΟΜΕ) σάν το σλόγκαν του Ευρώ: 10 χρονών είναι το Ευρώ και μας έχει βγάλει την πίστη. Πού να μπεί και στην εφηβεία !!!!!!!!!!!!!)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

Μπάμπη προφανώς είναι το σετάκι τέτοιο μιας και τα ελατήρια είναι προοδευτικά...εγώ που έβαλα προσθήκες έχουν πιεστεί τα ελατήρια και κοπανάει το αυτοκίνητο.... ο θέμης το έχει δει πάνω στον προυσσό που είμασταν γιαυτό και τον βλέπω να το ψάχνει λίγο...μην ξεχνάμε ότι όλη η φάση θα αλλάξει από την στιγμή που θα βάλει μεγαλύτερες ζάντες δηλαδή ποιο βαριές...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από BUS1988 »

elgreco έγραψε:Να προσεξετε μαζι με τον Δημητρη για την επιλογη της αναρτησης. Εσεις, χωρις το extra βαρος του camper, μπορει να χοροπηδατε σαν κατσικια με τα trail masters. Για τον Θεμη ομως μπορει να ειναι τα ιδανικα. Δεν εχει παρα να κατεβει ενα ταξιδακι να τα δοκιμασει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ήθελα να τα δοκιμάσω πράγματι.
Και μια που μιλάμε για βάρος έχετε ζυγίσει τα τουτού σας? Το δικό μου όταν το έφερα από τη Γερμανία ήταν ακριβώς 2 τόνους άδειο. Από τότε βέβαια προστέθηκαν 16άρια ζαντολάστιχα, βάση ρεζέρβας πίσω και έξτρα δεξαμενή νερού.
Στην πρώτη ευκαιρία θα το ξαναζυγίσω. Κατά τον Henning με τον οποίο είχα μιλήσει τότε πρέπει να πάω σε comfort και όχι σε HD. Ίδωμεν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”