syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

t3 syncro tool έγραψε:Να σημειώσω δέ, οτι τα 14" που φοράει τώρα φαίνονται παιδικά.
DSC00813.JPG
DSC00818.JPG
DSC00820.JPG

Στα μπροστινά αμορτισέρ έχουν κάνει λάθος και έχουν βάλει και τα δύο δαχτυλίδια (6mm+4mm) γιαυτό και υπάρχει η διαφορά στο πως κάθεται το syncro....
Syncro 16'' 1.8T
Nerris
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2012 1:33 am

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από Nerris »

Καλημερα παιδια, το μαρουλι ειναι δικο μου και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα μπουν 16"... μενει το βαψιμο σε χρωμα ερημου, αλλα θα το αφησω για τελος Φεβρουαριου αφου το Μαρτη ξεκιναω ενα 8μηνο ταξιδι γυρω απο τη Μαυρη Θαλασσα και δεν θελω να απο τη μια να το βαψω τωρα και να περασει ολο το χειμωνα φρεσκοβαμενο...αμορτισερ και ελλατηρια ειναι τα Comfort και οχι τα HD, οπτικα ειναι και τα δυο ιδια. Αυτη ηταν η συμβουλη του Γιωργου, του μηχανικου που εχει εξ'ολοκληρου αναλαβει το project (νομιζω οτι ειναι περιττο να σχολιασω την ποιοτητα της δουλειας) αλλα και του καταστηματος στη Γερμανια απ'οπου και τα αγορασα.
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από BUS1988 »

elgreco έγραψε:
t3 syncro tool έγραψε:
elgreco έγραψε:και οσο φοραγα τις 14'' αλουμινενιες ζαντες της VW, ολα ησαν μια χαρα. Μολις αλλαξα σε 15'' σιδερενιες της Mercedes, ολα χτυπανε. Ελπιζω στο meeting της Ζαρουχλας να βρεθει καποια λυση.
Μήπως βαράνε τα MUD λάστιχα Δημήτρη?
To μόνο που έκανες με τις 15" ζάντες και τα λάστιχα ήταν να αλλάξεις τις κλίσεις των μπιλιοφόρων. Μήπως βαράνε αυτοί? Θα το κάνουμε μιά βόλτα να το δούμε.
Θα ελεγα οτι οι κλισεις των μπιλιοφορων βελτιωθηκαν με τις 15αρες ζαντες. Μπορει ομως και να σφαλλω...
Γιατί να αλλάξουν οι κλίσεις των μπιλιοφόρων με τα 15' ζαντολάστιχα?
Δεν ψήλωσε σε ανάρτηση, ίδιο έμεινε. Ίδιες και οι κλίσεις των μπιλιοφόρων λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από elgreco »

Το κεντρο της ροδας δεν 'ψηλωσε' λιγο λογω του μεγαλυτερου υψους των ελαστικων; Αρα δεν αλλαξε κατ'ελαχιστο και η γωνια του αξωνα εν σχεσει με το κεντρο της ροδας;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

elgreco έγραψε:Το κεντρο της ροδας δεν 'ψηλωσε' λιγο λογω του μεγαλυτερου υψους των ελαστικων; Αρα δεν αλλαξε κατ'ελαχιστο και η γωνια του αξωνα εν σχεσει με το κεντρο της ροδας;
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο...η γωνία είναι ακριβώς η ίδια...θα αλλάξει μόνο εάν σηκώσεις με ελατήρια κλπ...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από BUS1988 »

Σωστός ο Σταύρος :!:
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Nerris έγραψε:Καλημερα παιδια, το μαρουλι ειναι δικο μου και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα μπουν 16"... μενει το βαψιμο σε χρωμα ερημου, αλλα θα το αφησω για τελος Φεβρουαριου αφου το Μαρτη ξεκιναω ενα 8μηνο ταξιδι γυρω απο τη Μαυρη Θαλασσα και δεν θελω να απο τη μια να το βαψω τωρα και να περασει ολο το χειμωνα φρεσκοβαμενο...αμορτισερ και ελλατηρια ειναι τα Comfort και οχι τα HD, οπτικα ειναι και τα δυο ιδια. Αυτη ηταν η συμβουλη του Γιωργου, του μηχανικου που εχει εξ'ολοκληρου αναλαβει το project (νομιζω οτι ειναι περιττο να σχολιασω την ποιοτητα της δουλειας) αλλα και του καταστηματος στη Γερμανια απ'οπου και τα αγορασα.
Καλώς ήρθες.

Το "Μαρούλι" το φέραμε με τον Δημήτρη απο τον φαναρτζή. Όντως έχει κάνει καλή δουλειά.
Ήθελα να δώ την ανάρτηση μιάς και κανένας δέν έχει βάλει Trailmaster σε camper.
Νομίζαμε βέβαια οτι ήταν η HD. Κάτι τέτοιο είχε ειπωθεί ή έτσι θα νομίζαμε λόγω του βάρους του camper.
Μου άρεσε πολύ, είναι άνετη και με μεγάλη διαδρομή. Μέχρι τέλος του χρόνου θα βάλω και εγώ τέτοια διότι με την ΟΜΕ που έχω κοπανάει όλο το αυτοκίνητο στους χωματόδρομους.
Βέβαια θα αλλάξει συμπεριφορά το αυτοκίνητο μόλις του φορέσεις τις 16άρες ζάντες. Τι διάσταση ελαστικών θα βάλεις?
Επίσης θα ήθελα, άν μπορείς, να σχοσιάσεις την ποιότητα δουλειάς και του συνεργείου αλλά και του καταστήματος στην Γερμανία για να ξέρουμε και εμείς.
Θα σε δούμε και στην 3η Βαλκανική που θα γίνει στην Μαύρη Θαλασσα 5 με 7 Ιουλίου? http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=16&t=339
Καλές βόλτες να έχεις, καλά ταξίδια και χιλιόμετρα απροβλημάτιστα.

(Υ.Γ. Άν θές πές μας δυό λόγια για σένα και το αυτοκίνητο εδώ http://www.vwbusclub.gr/viewforum.php?f=14 για να μάθουν και εσένα αλλά και την πολύ όμορφη δουλειά που έχεις κάνει με την μετατροπή, όλοι οι συνφορουμίτες.)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από stavros syncro »

Καλώς ήρθες με το μαρουλί σου syncro....αυτό που έχω να πω είναι syncro να 'ναι και ότι να 'ναι......Καλά χιλιόμετρα και καλές offroad διαδρομές....

Μόλις βάλεις τις 16άρες πάνω θα δεις μεγάλη διαφορά στην ανάρτηση ..... αλλά και πάλι δεν παύει να είναι ένα syncro... Να είσαι καλά να το χαίρεσαι και να σε δούμε και από κοντά κάποια στιγμή ίσως στην επόμενη συνάντηση νοτίων ίσως στην επόμενη πανελλήνια κλπ....
Syncro 16'' 1.8T
panosT3SYNCRO
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ 14 Αύγ 2013 5:35 pm

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από panosT3SYNCRO »

Καλησπέρα κ καλό καλοκαίρι
Τοποθέτησα προσθήκες ελατηριων 4 πόντους πίσω κ 3 μπροστά σε t3 syncro
Το αυτοκίνητο έγινε πιο άγριο κ όμορφο αλλά πλέον κοπαναει κ λογικά χρειάζεται πιο μακριά αμορτισέρ
Βγαινουν πιο μακριά απ τα εργοστασιακα;
Αν βάλω τα εργοστασιακα καινούργια με προσθήκες πάνω σε αυτά θα έχω πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: syncro ανόρθωση - ανάρτηση

Δημοσίευση από BUS1988 »

panosT3SYNCRO έγραψε:Καλησπέρα κ καλό καλοκαίρι
Τοποθέτησα προσθήκες ελατηριων 4 πόντους πίσω κ 3 μπροστά σε t3 syncro
Το αυτοκίνητο έγινε πιο άγριο κ όμορφο αλλά πλέον κοπαναει κ λογικά χρειάζεται πιο μακριά αμορτισέρ
Βγαινουν πιο μακριά απ τα εργοστασιακα;
Αν βάλω τα εργοστασιακα καινούργια με προσθήκες πάνω σε αυτά θα έχω πρόβλημα;
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι Πάνο.
Οι προαθήκες δεν είναι καθόλου καλή λύση, έτσι έσπασα ένα μπροστινό αμορτισές στα Καρπάθια ...και γύρισα με 3!
Πρέπει να βρεις αμορτισερ που να ανοίγουν όσο και η ανάρτηση σου πλέον. Εγώ έφτιαξα custom στον Κυρλαγκίτση (JamSport) και είμαι υπέρευχαριστημένος. Είναι Θεσσαλονίκη όμως....
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”