Zαντες και Λαστιχα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από stavros syncro »

Αυτό Δημήτρη είναι κάτι πολύ εύκολο να γίνει και εδώ σε έναν σιδερα...το θέμα είναι αυτό που σου είπε και ο Νίκος...τι θα κάνεις από μέσα γιατί αλλιώς η λαμαρίνα της πόρτας θα τα παίξει κανονικά από το κούνα κούνα στους χωματόδρομους...από την άλλη φοβάμαι μην ταλαιπωρηθούν και οι βάσεις της πόρτας (μεντεσέδες) και από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι θα μπορέσεις να κάνεις...βέβαια υπάρχουν κάποιοι που έχουν τις πόρτες φορτωμένες με ποδήλατα κανό, hi lift και ρεζέρβα αλλά δεν ξέρω τι να σου πω...
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από elgreco »

Σιγα - σιγα, δεν βιαζομαι. Ισως να παω πισω στην Αμερικη να το σκεφτω πιο καλα....
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από elgreco »

Νομιζω οτι τελικα επικεντρωνομαι στη λυση που δινει ο Καναδος:


http://www.telusplanet.net/public/gary2 ... ladder.htm

Βεβαια, αυτος θελει για τη σκαλα, τη θεση της ρεζερβας και τη θεση του Hi Lift Γρυλλου $ 545. Ποσο αραγε θα κοστισει να τη φτιαξω στο Αγρινιο;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Σχετικά με την πίσω βάση ρεζέρβας. Δημήτρη, προ δυόμιση ετών έβαλα με 265 ευρώ την Ortec από τον Bernd Jaeger. Αυτή είναι:
http://www.vw-t3-bus-shop.de/eng/syncro ... right.html
Είναι η πιο οικονομική. Έχω δει -όπως όλοι μας- διάφορες εκδοχές, που φτάνουν τα 700 ευρώ. Πολλά!
Η συγκεκριμένη είναι απλή, γερή και λειτουργική. Μετά από 30 -35.000 χλμ είναι όπως την έβαλα. Οι δυο μεντεσέδες που κρατούν το μέγιστο βάρος πατούν στην κολώνα, για τούτο δεν έχει ανάγκη η πίσω πόρτα. Δεν είναι σωστό, όπως λέει και ο Σταύρος, να φορτωθεί πιέσεις η πίσω πόρτα. Ακόμα και με την τεχνικά βελτιωμένη προσέγγιση που πρότεινε ο Νίκος, ακόμα και με την προϋπόθεση ότι οι διαμπερείς βίδες θα πατήσουν σε νεύρο των λαμαρίνων, προσωπικά, δε θα φόρτωνα την πόρτα.
DSC_2517.JPG
DSCN7198.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από BUS1988 »

Γιάννη η κόντρα από μέσα είναι μια ολόκληρη λάμα από πάνω μέχρι κάτω, ή δύο ξεχωριστά μικρά κομμάτια?
Εγώ φοράω την original την οποία έβγαλα από το δεύτερο syncro - δότη οργάνων που έχω, και έφτιαξα δύο μικρές λάμες για κόντρα από μέσα. Έχω στρεβλώσεις όμως όταν είναι ανοικτή και πιεστεί στο τέρμα της.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από stavros syncro »

elgreco έγραψε:Νομιζω οτι τελικα επικεντρωνομαι στη λυση που δινει ο Καναδος:


http://www.telusplanet.net/public/gary2 ... ladder.htm

Βεβαια, αυτος θελει για τη σκαλα, τη θεση της ρεζερβας και τη θεση του Hi Lift Γρυλλου $ 545. Ποσο αραγε θα κοστισει να τη φτιαξω στο Αγρινιο;
Δημήτρη αυτό γίνεται πολύ άνετα σε μια κυριακή σε αυτόν που φτιάχνω τα δικά μου...βέβαια επειδή έχω τσακωθεί μαζί του, εάν κάνεις ένα προσχέδιο ίσως την φτιάξουμε μόνοι μας ή πες μου ποιο θέλεις και θα το βγάλω με το μάτι...κόστος κατασκευής μέχρι 100,00.... κοίτα καλά που είναι το κόμα :lol: :lol: Επιπλέον κόστος για βάψιμο ηλεκτροστατικής, αλλιώς βάψιμο με πιστόλι ένα ειδικό βέλγικο μίνιο που έχω βρει σε μαύρο ματ (αυτό που έχω βάψει την μπάρα οροφής). Θα συνεννοηθώ και με τον Γιώργο από το αγρίνιο μήπως μπορεί να κάτσει να την φτιάξει μόνος του όπως έκανε με την δική του...αλλλιώς την φτιάχνουμε εδώ...

Όσον αφορά τον καναδό, πες του να πάει να ....πουλήσει αλλού...αυτό είναι σκέτο κλέψιμο που κάνει....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από stavros syncro »

El Greco ξέχασα να σου πω ότι θα χρειαστείς και ποιο δυνατές μπουκάλες...πουλάνε εδώ απέναντι από το μαγαζί μου με 50ευρώ τις 800άρες....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από elgreco »

stavros syncro έγραψε:El Greco ξέχασα να σου πω ότι θα χρειαστείς και ποιο δυνατές μπουκάλες...πουλάνε εδώ απέναντι από το μαγαζί μου με 50ευρώ τις 800άρες....
Τις 800αρες φοραω, ουτως ή αλλως
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από elgreco »

stavros syncro έγραψε:
elgreco έγραψε:Νομιζω οτι τελικα επικεντρωνομαι στη λυση που δινει ο Καναδος:


http://www.telusplanet.net/public/gary2 ... ladder.htm

Βεβαια, αυτος θελει για τη σκαλα, τη θεση της ρεζερβας και τη θεση του Hi Lift Γρυλλου $ 545. Ποσο αραγε θα κοστισει να τη φτιαξω στο Αγρινιο;
Δημήτρη αυτό γίνεται πολύ άνετα σε μια κυριακή σε αυτόν που φτιάχνω τα δικά μου...βέβαια επειδή έχω τσακωθεί μαζί του, εάν κάνεις ένα προσχέδιο ίσως την φτιάξουμε μόνοι μας ή πες μου ποιο θέλεις και θα το βγάλω με το μάτι...κόστος κατασκευής μέχρι 100,00.... κοίτα καλά που είναι το κόμα :lol: :lol: Επιπλέον κόστος για βάψιμο ηλεκτροστατικής, αλλιώς βάψιμο με πιστόλι ένα ειδικό βέλγικο μίνιο που έχω βρει σε μαύρο ματ (αυτό που έχω βάψει την μπάρα οροφής). Θα συνεννοηθώ και με τον Γιώργο από το αγρίνιο μήπως μπορεί να κάτσει να την φτιάξει μόνος του όπως έκανε με την δική του...αλλλιώς την φτιάχνουμε εδώ...

Όσον αφορά τον καναδό, πες του να πάει να ....πουλήσει αλλού...αυτό είναι σκέτο κλέψιμο που κάνει....
Μα δεν τσακωνονται με τους ανθρωπους - κλειδια!
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Zαντες και Λαστιχα

Δημοσίευση από elgreco »

Ή μηπως να βαλω την ρεζερβα εδω:
SpareTire.jpg
Σας κουφανα τωρα, εε;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”