επιλογεας Τ4

Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από kozagio »

Δεν έχω αναφέρει ποτέ ένα χαζό προβλημα του Τ4. Ο επιλογέας των ταχυτήτων αποτελείται από πολλά μικρομπιχλιμπιδια που αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις όταν χαλάσουν τότε θα χρειαστείς γερανό. Έχει δύο ντιζες έναν άξονα μια ζυγαριά και πολλά λαστιχακια. Στο δικό μου Τ4 ποτέ δεν είναι όλα εντάξει! Θα επανελθω με φωτό και οδηγίες προς ναυτιλλομένους
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από syncro16gr »

:lol:
για να δούμε...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
pada
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ 22 Νοέμ 2012 7:14 pm

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από pada »

Ναι μου το είχε αναφέρει κι εμένα κάποιος που είχε Τ4 syncro diesel. Είχε μείνει στο δρόμο από αυτή τη βλάβη. Παρεπιπτόντως πρέπει να ήταν πολύ καμμένος από αυτό το αυτοκίνητο, διότι όταν του ανέφερα ότι ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα, μου είπε:"Φιλαράκι αν δεν θέλεις να μπλέξεις, κρατήσου μακριά από αυτό το μοντέλο. Είναι ρημάδια."
:lol:
:lol:
:o
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από kozagio »

για αρχη δειτε αυτο http://www.youtube.com/watch?v=tuTaMUpX-Ag
η μαυρη μπιλια εχει φυγει απο την θεση της που ειναι μεσα στο μεταλλικο Π , αυτο εγινε γιατι εχει χαλασει ο συνδεσμος (που δεν φαινεται στο βιντεακι) που βρισκεται 10 ποντους πιο αριστερα . λυση:για να μεινει στη θεση της η μπιλια μεχρι να βρουμε ανταλακτικο την δενουμε με συρμα. (γενικα το συρμα θα χρειαστει πολυ σ αυτο το θεμα)
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από kozagio »

εδω ειμαι παλι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από kozagio »

παμε τωρα στην μεση καπου αναμεσα στους τροχους
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από tomy »

Καλησπέρα , για να κάνω καινούργιο το λεβιέ και να μην μείνω,
αλλάζω όλα τα μπαλάκια και τη ζυγαριά ? Κόστος περίπου ? Τι σου κάνει ο λεβιές για να καταλάβεις ότι θέλουν αλλαγη? Ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από kozagio »

Βασικά ο επιλογέας γίνεται ασαφής όταν αλλαζεις ταχύτητες αλλά το Ζ μπορεί να κοπεί χωρίς καμία προειδοποίηση. Για να κάνεις όλα τα εξαρτήματα του επιλογέα καινούρια με όχι γνήσια ανταλλακτικά θα υπολογισεις περίπου100 ευρώ
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από tomy »

Ωχ με άγχωσες ! Εχω ασαφεια.... Γενικά το όχημα θέλει κάποια μαζεματακια, όχι τίποτα σοβαρό. Μόλις θα τελειωσω
τα διαδικαστικά, τελωνεία-πινακιδες κλπ , θα αρχίζω να το μαζεύω.
Βασικά θα ηθελα , εάν επιτρέπεται, να μου προτείνετε μηχανικό και ηλεκτρολόγο (ΑΤΤΙΚΗ) που να παίζουν το
Τ4 στα δάχτυλα τους. Μην πηγαίνουν ψάχνοντας.
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: επιλογεας Τ4

Δημοσίευση από tomy »

Ψεκαστηκε λιγο WD40 στο λεβιέ και εξαφανιστηκε η ασαφεια. Κραταμε μπαλακια και Ζ καβα .
Απάντηση

Επιστροφή στο “T4 (1990-2003)”