VW SOS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

VW SOS

Δημοσίευση από syncro16gr »

Με αφορμή μια συζήτηση που ξεκίνησε στο ΦΒ (δείτε εδώ), φέρνω το θέμα και στο φόρουμ για καλύτερη και πιο διεξοδική συζήτηση.

Οι παλιότεροι σίγουρα γνωρίζουν το αμερικάνικο σάιτ αλληλοβοήθειας VW Typ2 http://www.type2.com/rescue/. Για μένα ήταν μια εξαιρετική ανακάλυψη όταν είχα πάρει το χελωνάκι το 1997 και είχα γραφτεί τότε (!!) για παροχή βοήθειας σε όσους ζητούσαν. Μέσα είχα δει το Δημήτρη Τσιάνο και μερικούς ακόμη Έλληνες, και ίσως να είχε αποτελέσει κίνητρο για τη συμμετοχή μου στην (τότε) 2η πανελλήνια συνάντηση σκαραβαίων στο Χορευτό Πηλίου...

Το σάιτ, απ' ό,τι είδα τώρα, δεν λειτουργεί και πολύ καλά και έτσι δεν μπορώ να δω τις σελίδες των εθελοντών ανά χώρα. Φαίνεται ότι μετακόμισε σε νέα σελίδα (https://www.type2.com/airs/main) όπου και πάλι δεν μπορώ να κάνω λογκίν και έτσι δεν φαίνεται τίποτα από τις παρεχόμενες βοήθειες των μελών.

Τέθηκε ως ιδέα? πρόταση? να δούμε κάτι τέτοιο στην περιοχή των Βαλκανίων (μιας και έχουμε πολύ στενές σχέσεις με τους φίλους εδώ). Νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα και μάλιστα με μια καλή προετοιμασία και εφαρμογή, μπορεί να αγκαλιάσει ομάδα, ακόμη και σ' όλη την Ευρώπη.

Θα χρειαστεί σίγουρα μια καινούργια σελίδα στο ίντερνετ και εφαρμογή μέσω γκούγκλ για να εμφανίζεται χάρτης και τοποθεσία / πληροφορίες των συμμετεχόντων - εθελοντών. Θα έχει εγγραφές μελών και συνεχή ενημέρωση. Επίσης, απαιτεί σημαντική δουλίτσα από ομάδα διαχειριστών.

Μπορούμε να συζητήσουμε να αποτελεί κομμάτι της σελίδας ΒΒΜ (http://www.balkanbusmeeting.com), τουλάχιστο για αρχή.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: VW SOS

Δημοσίευση από BUS1988 »

Τέθηκε ως θέμα στην Πανελλήνια για αλληλοβοήθεια μεταξύ μας χωρίς όμως θερμή ανταπόκριση.
Οι Βούλγαροι έχουν θέμα στην σελίδα τους με τηλέφωνα αλληλοβοήθειας.
Το να κάνουμε Βαλκανική σελίδα όμως είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο και μου αρέσει!
Μπορώ να αναλάβω να το επικοινωνήσω με τους Βούλγαρους για να δούμε ανταπόκριση...
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: VW SOS

Δημοσίευση από sotyanif »

Ξεκινήστε τις επαφές με τους Βαλκάνιους γείτονες, προτείνω και εγώ......
Κάτι θα γίνει στα σίγουρα :-D
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: VW SOS

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Η εφαρμογη save my trip που εχει κανει ενας Γαλλος (την εχει κ στο fb) μπορει να βοηθησει?
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: VW SOS

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Μέσα στα πλαίσια της αλληλοβοήθειας και αλληλεγγύης, νομίζω ότι θάταν πολύ ωραίο να υπάρχει ένα site-χάρτης των Βαλκανίων όπου πάνω του θα ήταν καρφιτσωμένα κατά τόπους: 1) όσοι ιδιοκτήτες Τ (μόνο Τ κι όχι VW γενικά) το επιθυμούν (με συντεταγμένες, e-mail, σελίδα τους στο fb ή/και κινητό και (αν γίνεται ταυτόχρονα) 2) προτεινόμενα μέρη για κατασκήνωση (ελεύθερη ή οργανωμένη).
Μπορεί να εμπλουτιστεί επίσης και από μαγαζιά ανταλλακτικών και αξεσουάρ (του αυτοκινήτου ή ειδών κάμπινγκ), καθώς και από προτεινόμενα συνεργεία. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να ζητηθεί χορηγία από τους μαγαζάτορες (ένα μικρό ετήσιο ποσό, για τα έξοδα στησίματος και υποστήριξης) και μετά να μπαίνουν.
Οι πινέζες στο χάρτη θα μπορούσαν να έχουν διαφορετικό χρώμα για κάθε περίπτωση (πχ κόκκινες τα μέλη, πράσινες τα μέρη κατασκήνωσης κλπ). Μια εφαρμογή που να δουλεύει και σε κινητά.
Κάπως έτσι το φαντάζομαι με τη εμπειρία που έχω και από επισκέπτες της Θεσσαλονίκης, αλλά και από εξορμήσεις μου στο εξωτερικό. Όποτε έτυχε να ειδοποιηθώ (από φίλους βαλκάνιους ή από το fb) ότι κάποιος "έμεινε" στη Θεσσαλονίκη, μετά την επισκευή (σε συνεργείο ή μόνοι μας) ή την ανεύρεση ανταλλακτικού, καθόμαστε και συζητάμε πάνω στον χάρτη, πού θα πάνε και πού θα μείνουν (στη Θεσσαλονίκη ή αλλού).
Άλλα ανάλογα site μπορούν να βοηθήσουν την ιδέα.
Φαντάζομαι ότι αυτό θέλει το ειδικό του για να το στήσει.
Για πέστε και οι πιο γνώστες στα διαδυκτιακά τη γνώμη σας.
Born to ruuuunnn!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”