Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από Psyncro »

Δημήτρη εύχομαι να μην χρειαστώ ,αλλά εννοείται αν χρειαστώ από πριν θα έχω και τηλέφωνα από όλους σας, μπας και... :?

ΟΔΙΚΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ,
αν και το μοτέρι που φοράει ναι μεν σαυρίσιο, αλλά οι καρδιολόγοι εδώ που το άκουσαν Θεσσαλονίκη-Πλαγιάρι και Πετράκης με είπαν πως γενικά δεν έχει κάνει χιλιόμετρα η μηχανή και δεν είναι ταλαιπωρημένη,Για αυτό και δεν αλλάζω μηχανή σε 1,9...ίσως αργότερα...Προς το παρόν πάω αργά γιατί βιάζομαι... :lol: Δημητρη.Θ. ακους? ;)
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

BUS1988 έγραψε:Λοιπόν Στυλιανέ, καλό είναι να έχεις μαζί σου μια πλήρη σειρά εργαλείων, ιμάντες, κολάρα συστήματος ψύξης, την μπλέ τάπα του δοχείου νερού, καλή διάθεση και βέβαια τον Θανάση μαζί σου να σου δώσει ρεζέρβα όταν τη χρειαστείς και η δικιά σου είναι τρακτερωτή και θαμένη πίσω από τρία ποδήλατα :lol:
Θα πρόσθετα και τα εξής: μισό μέτρο σωληνάκι για τις επιστροφές του πετρελαίου στην αντλία πετρελαίου, ένα σετ τα μεταλλικά σωληνάκια της αντλίας πετρελαίου, ένα φίλτρο πετρελαίου, ένα μπουκαλάκι υγρά φρένων-συμπλέκτη, ασφάλειες, κάνα μπουκάλι λάδι μηχανής (όλα αυτά μου χρειάστηκαν σε ταξίδια που έκανα)...... και φυσικά δεύτερα κλειδιά να τα κουβαλάει ο συνεπιβάτης και τρίτα κλειδιά κάπου κρυμμένα στο αμάξι. Θα θυμηθώ κι άλλα στην πορεία...
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από sotyanif »

και εκείνο το παπαράκι,που χρειάστηκε ο Θανάσης,όταν έμεινε χωρίς φώτα,όταν ήρθατε μαζί στον Ελληνόπυργο;;;
τι ήταν ;κάτι στον αυτόματο;στο δυναμό;
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από Psyncro »

ποπο 2ο Τ3 θα χρειαστούμε έτσι όπως πάμε...κοτσάρω κανα 2ο μήπως?
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

sotyanif έγραψε:και εκείνο το παπαράκι,που χρειάστηκε ο Θανάσης,όταν έμεινε χωρίς φώτα,όταν ήρθατε μαζί στον Ελληνόπυργο;;;
τι ήταν ;κάτι στον αυτόματο;στο δυναμό;
Αυτόματος δυναμού. Ναί.
(Πάντα χρήσιμος, εκτός και άν έχεις καινούργιο δυναμό οπότε για κανα 3άρι χρόνια και παραπάνω είσαι ήσυχος.)

Να προσθέσω? Η λίστα είναι πολύ μεγάλη...... :lol: :lol: :lol:
- Ταϊράπ μεγάλα-μικρά μαζί σου. (Πολύ χρήσιμα, και για καμιά φούσκα ημιαξονίων όπως και έχει γίνει σε εκδρομή)
- κανα μέτρο σύρμα... (πάντα χρήσιμο)
- Λάμπες όλων των ειδών απο μία τουλάχιστον. (Συνήθως καίγονται βράδυ που είναι όλα κλειστά)
- Κολλητική ταινία (Η γνωστή Duct Tape. Πάντα θα χρειαστεί κάπου στα ταξίδια)
- Μονωτική ταινία ( Η γνωστή ηλεκτρολογική ταινία)
-καμιά ντίζα γκαζιού αν δέν σου κάνει κόπο!!! (Σπάνιο ανταλλακτικό αλλά ποτέ δέν ξέρεις!!!!Ακόμα και να μην μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου, τουλάχιστον θα την έχεις ανταλλακτικό και θα στην αλλάξει ο άνθρωπος της οδικής ή σε συνεργείο. Αν δέν την έχεις μαζί σου όμως και σου σπάσει ΣΚ, μπορεί να περιμένεις 2 μέρες να ανοίξουν τα μαγαζιά για να την αγοράσεις ;) )
-Μερικά μέτρα σχοινάκι και σχοινί μέτριου μεγέθους απο κανα 5μετρο. (Ποτέ δέν ξέρεις ποιόν θα χρειαστεί να δέσεις στον δρόμο. χαχαχαχαχα. Επίσης μπορεί να το χρησιμοποιήσεις ως ντίζα γκαζιού σε πολύ emergency καταστάσεις. Προτιμάς φαντάζομαι να ανοίξεις το καπάκι μηχανής και να τραβάς το γκάζι με το χέρι απο την θέση του οδηγού, παρά να είσαι στην μέση του πουθενά με μια γυναίκα και ένα παιδί χωρίς να έχεις σήμα στο κινητό για να καλέσεις οδική ε? )
-Εικονίτσα στο ταμπλό (Εδώ δέν υπάρχει ιδιαίτερη σύσταση. Όπου έχεις αδυναμία εσύ)
-Ταμπελίτσα "μπαμπά μην τρέχεις" (και αυτή στο ταμπλό) :lol: :lol:
- και ότι σου είπαν τα παιδιά.
Αυτά είναι πράγματα που κατα καιρούς έχουμε χρειαστεί σε εκδρομές.

Βέβαια να ξέρεις.....οτι αυτό που ΔΕΝ έχεις μαζί σου, αυτό θα χαλάσει, οπότε να είσαι πάντα κούλ και με χρήμα στην τσέπη!!! :) :)

Αν σου φαίνονται πολλά αυτά....φαντάσου εμείς οι βενζινοκίνητοι που κουβαλάμε μαζί μας, εγκεφάλους, πολλαπλασιαστές, ηλεκτρονικές, ρυθμιστές ρελαντί, ντιστριμπιτερ, μπουζί, τρόμπες βενζίνης, και άλλα ηλεκτρικά καλούδια.
Όταν με το καλό θρεθούμε θα σου δείξω την τσάντα να γελάσεις!!!! :lol: :lol: :lol:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Αχ ρε Στέλιο τι μας έκανες!!!!;;;; Κοιμάμαι και ξυπνάω με την έγνοια μην ξεχάσω τίποτε (σαν να φεύγω εγώ ταξίδι αύριο) :-D :-D :-D
Λοιπόν (εκτός από αυτά που λέει σωστά ο Σωτήρης), αντί για κολάρα (τα οποία είναι βασικά 2 διαμέτρων-κουβαλάω βέβαια και κανά δυό τεμάχια), έχω μαζί μου δύο κομματάκια μεταλλικούς σωλήνες (των 10εκ και διαμέτρων μικρότερων των κολάρων), ίσιων ή κοίλων) τα οποία θα λειτουργήσουν ως συνδετήρες σε περίπτωση που έχω διαρροή σε κολάρο. Δηλαδή θα το κόψω εκεί που τρέχει και θα το ξαναενώσω με το σωλήνα, ασφαλίζοντάς το με 2 σφικτηράκια μεταλλικά (έχει και 5-6 από αυτά).
Επίσης 2 σωληνάρια κόλας δύο συστατικών (για μέταλλα). Κολλάει σπασμένα μέταλλα και μπορεί να γλυτώσεις ηλεκτροκολλήσεις (ή για ράγισμα του ψυγείου ή των δοχείων νερού).
Και τα δύο παραπάνω χρειάστηκαν να χρησιμοποιηθούν σε ταξίδι.
Μια φορά πήρα μαζί μου και σε μεγάλο ταξίδι και ένα δυναμό και μια μίζα ;) :?
Α και ιμάντα ρυμούλκησης οπωσδήποτε.

Μην τρομάζεις, μένει χώρος για τη γυναίκα και το παιδί :lol: :lol:
Συνεχίζεται......
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

T3syncrocamper έγραψε:Καλού κακού κάνε και μια οδική βοήθεια ;)
Μια λύση για άμεση βοήθεια είναι τα φιλικά κλάμπ σε όλη την Ευρώπη. Πες μας που θα πάς να σου πούμε ποιους να ψάξεις;
Γράψου από τώρα σε φόρουμ (ή fb) κλάμπ σύνκρο ή Τ3 των χωρών που θα πας ή θα διασχίσεις. Υπάρχουν πολλά (όχι μόνο χωρών, αλλά και πόλεων). Υπάρχει μεγάλη αλληλεγγύη και αλληλοβοήθεια μεταξύ μας.
Μην ξεχνάς να χαιρετάς στο δρόμο όποιους συναδέλφους συναντάς (με το χέρι έξω από το παράθυρο-το αναβόσβημα των φώτων είναι ελληνική συνήθεια) ;)
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ντάξ.....έχω πεθάνει στα γέλια μιλάμε. Ολόκληρο αυτοκίνητο φορτώσαμε στον άνθρωπο. :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα χάσει πάσα ιδέα και θα το πετάξει τελικά το Τ3 ο Στυλιανός. :lol: :lol: :lol: :lol:

Και για να γελάσουμε λίγο ακόμα Στυλιανέ.......θα σου πώ οτι μόλις φορτώσεις όοοοοολλλλααα αυτά τα ανταλλακτικά στο αυτοκίνητο, τελικά θα μείνεις απο μπιλιοφόρο, που ΔΕΝ θα έχεις μαζί σου!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

(Δέν αντέχω. Έχω κατουρηθεί στα γέλια μιλάμε. Σε καλό να μου βγεί)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Πώ πώ :o :o :o θα ξεχνούσαμε τους μπιλιοφόρους (έναν μπροστινό και έναν πισινό). Προαιρετικά :) :)
(όταν πήγα στα 25χρόνια σύνκρο, έμεινα από μπιλιοφόρο ΚΑΙ ζηγαριά-ας είναι καλά ο Μπούσμαν που ήταν παρόν με όλα τα απαραίτητα) ;)
Υπάρχουν κι άλλα αν πας με άλλον μαζί (πχ με τον Θέμη): αμορτισέρ, ελατήρια, κεντρικό άξονα, τεπόζιτα με έξτρα πετρέλαιο κλπ :lol: :lol: :lol:

*Μπάμπη μη γελάς :mrgreen: Δεν τα κουβαλάς μαζί σου γιατί ξέρεις ότι τάχουμε εμείς ε!!!!!
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι απαραίτητο να έχω πάντα σε ένα ταξίδι μεγάλο.

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

T3syncrocamper έγραψε:Μπάμπη μη γελάς :mrgreen: Δεν τα κουβαλάς μαζί σου γιατί ξέρεις ότι τάχουμε εμείς ε!!!!!
Σαζμάν για τον Σταύρο στην Μηλίνα δέν είχατε όμως. Απαράδεκτοι....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Στυλιανέεεεεεε........και ένα σαζμάν να έχεις πάντα μαζί σου... :lol: :lol: :lol: :lol:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”