πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από kozagio »

Με αφορμή όλα τα πετρελαιοκίνητα προ του 2010 έκανα μία συζήτηση με έναν ασφαλιστικο πράκτορα σε ότι αφορά την ασφαλιστική κάλυψη αυτών των οχημάτων. Τον ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που ένα τέτοιο όχημα εμπλακεί σε ατύχημα εντός της Αθήνας και φταίει. Μου είπε ότι η ασφαλιστική δεν θα το ψάξει και θα καλύψει τις ζημιές, αν όμως το ατύχημα έχει νεκρό τότε η ασφαλιστική θα πατήσει πάνω στην νομοθεσία περί περιορισμένης κυκλοφορίας του συγκεκριμένου οχήματος και θ αφήσει τον ιδιοκτήτη ακάλυπτο με ότι και αν σημαίνει αυτό (η αποζημίωση σε τέτοια περίπτωση είναι από 500000 έως 1000000 ευρώ ). Έχετε ακούσει κάτι άλλο για το θέμα;
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Δηλαδή τί ισχύει με την πετρελαιοκίνηση σε Αττική??
Πώς γίνετε αυτό που λές την στιγμή που εχει επιτραπεί η πετρελαιοκίνηση?
Πώς κυκλοφορούν τόσες χιλιάδες αυτοκίνητα στην Αθήνα?
Οι άδειες κυκλοφορίας δέν αναφέρουν κάποια απαγόρευση πάνω!!!
Για δώσε μας τα φώτα σου βρε Γιώργο
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από kozagio »

Η πετρελαιοκινηση σε Αθήνα και θεσσαλονικη έχει επιτραπεί για οχήματα euro5 και πάνω, ότι είναι από εκεί και κάτω απαγορεύεται να κυκλοφορούν στις δύο πόλεις. Ή αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια βέβαια αλλά τροχονόμος σταμάτησε φίλο με Τ5 πετρέλαιο του 2005 και του έδωσε αυτόγραφο κανονικά στη Νέα Ερυθραια . Δηλαδή αν πάρεις ένα ΙΧ πετρέλαιο του 2006 ( σαν και αυτά που φέρνουν οι μαντραδες από γερμανια ) τότε είσαι παράνομος σε Αθήνα Θεσσαλονικη.
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Όπως τα λέει ο Γιώργος είναι. Τα παλιά πετρελαιοκίνητα αλλά και τα νεοεισαγόμενα παλιάς τεχνολογίας έχουν ανάλογη σφραγίδα στην άδεια, που λέει πού δεν επιτρέπεται στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη.
Λογικά ισχύει το ίδιο και για τους τουρίστες με ξένες πινακίδες. Η Θεσσαλονίκη όμως είναι γεμάτη με βουλγάρικα πετρελαιοκίνητα παλιάς τεχνολογίας.
Είναι να μη πέσεις σε μπλόκο.....
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Ωρε!!!!.........Τι λέτε τώρα!!!!!
Το αυτοκίνητο που έχει αφήσει ο Δημήτρης (Αμερική) σε μένα και είναι πετρέλαιο, δέν γράφει τίποτα η άδειά του για απαγόρευση κυκλοφορίας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Γι αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες Γιώργο.
Άλλη μια λαλακία του υπουργείου. Δέν θα έπρεπε να υπάρχει σφραγίδα ή να είναι εκτυπωμένη η απαγόρευση??
Με το επαγγελματικό είμαι παράνομος που έχω το παιδί στον πίσω καναπέ στο καθισματάκι του, με το πετρέλαιο Ι.Χ. είμαι παράνομος που κυκλοφορώ μέσα στην Αθήνα λόγω πετρελαίου. Ωραία!
Πάντα κάτι θα έχουμε παράνομο ρε γαμώτο :shock: :shock:
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Πουρ...λο Μπάμπη. Κι εμένα αντί να μου βάλουν τη σφραγίδα με τις απογορεύσεις, με βάλαν σφραγίδα "Σύγχρονης αντιρρυπαντικής τεχνολογίας" :( :lol: Με βολεύει όμως αν με σταματήσουν. Θα τους τρελάνω τους μπάτσους. Θα ακούν να δουλεύει τζιμινιέρα και θα διαβάζουν άλλα.... :-D
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

T3syncrocamper έγραψε:Πουρ...λο Μπάμπη. Κι εμένα αντί να μου βάλουν τη σφραγίδα με τις απογορεύσεις, με βάλαν σφραγίδα "Σύγχρονης αντιρρυπαντικής τεχνολογίας" :( :lol: Με βολεύει όμως αν με σταματήσουν. Θα τους τρελάνω τους μπάτσους. Θα ακούν να δουλεύει τζιμινιέρα και θα διαβάζουν άλλα.... :-D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Τζιμινιέρα Κυρ Πόλισμαν πές του.....αλλά σύγχρονης αντιρρυπαντικής τεχνολογίας. Euro 8.
Φτιαχμένος στην NASA ο κινητήρας!!!!. :lol: :lol: :lol: :lol:

Εντάξει.
Μπάχαλο ολέ ολέ είναι το υπουργείο.

Να μας τρελάνουν θέλουν. Όποιος επιβιώσει στην ζούγλα είμαστε.......
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από kozagio »

t3 syncro tool έγραψε:Ωρε!!!!.........Τι λέτε τώρα!!!!!
Το αυτοκίνητο που έχει αφήσει ο Δημήτρης (Αμερική) σε μένα και είναι πετρέλαιο, δέν γράφει τίποτα η άδειά του για απαγόρευση κυκλοφορίας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Γι αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες Γιώργο.
Άλλη μια λαλακία του υπουργείου. Δέν θα έπρεπε να υπάρχει σφραγίδα ή να είναι εκτυπωμένη η απαγόρευση??
Με το επαγγελματικό είμαι παράνομος που έχω το παιδί στον πίσω καναπέ στο καθισματάκι του, με το πετρέλαιο Ι.Χ. είμαι παράνομος που κυκλοφορώ μέσα στην Αθήνα λόγω πετρελαίου. Ωραία!
Πάντα κάτι θα έχουμε παράνομο ρε γαμώτο :shock: :shock:
Αν η άδεια κυκλοφορίας είναι παλιά (δίφυλλη) τότε έχει την γνωστή σφραγίδα, αν είναι νέου τύπου τότε αντί για σφραγίδα έχει κωδικό που τ αρμόδια όργανα τον αναγνωρίζουν
Το θέμα όμως είναι όχι το πρόστιμο αλλά τι γίνεται στο ατύχημα;
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα;;;;

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

kozagio έγραψε: Το θέμα όμως είναι όχι το πρόστιμο αλλά τι γίνεται στο ατύχημα;
Εγώ πάντως που μια φορά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης "έφαγα" τη γωνία ενός παρκαρισμένου ΙΧ και έκανα δήλωση, δεν μου είπαν τίποτα. Τον πλήρωσαν κανονικά.
Θα ρωτήσω τον ασφαλιστή μου αν ξέρει και σχετικό θα σας πω.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: πετρελαιοκινηση ...... έγκλημα; ΝΑΙ!!!

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

Λυπάμαι που το λέω, αλλά τα ντήζελ, νέας και παλαιάς τεχνολογίας, ρυπαίνουν σε τέτοιο επικίνδυνο βαθμό που θα πρέπει να απαγορευτούν. Εννοώ και εντός και εκτός των πόλεων γιατί μολύνουν, (σε πραγματικές συνθήκες), εκατό φορές περισσότερο από τους βενζινοκινητήρες, (προ του 2000), έμμεσου ψεκασμού, παράγοντας μικροσωματίδια που είναι τόσο μικρά, ώστε εισχωρούν στους ιστούς, (πνεύμονες, εγκέφαλο), και προκαλούν πολύ σοβαρές βλάβες που δεν αντιμετωπίζονται.

Σύμφωνα με όλες τις τελευταίες έρευνες, από τα καυσαέρια των πετρελαιοκίνητων αυτοκίνητων, πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι κάθε χρόνο σε όλο τον πλανήτη.

Το αυτό ισχύει, στο πολλαπλάσιο, και για τα βενζινοκίνητα άμεσου ψεκασμού, που εκπέμπουν χίλιες φορές περισσότερα μικροσωματίδια από τους, παραδοσιακούς, βενζινοκινητήρες έμμεσου ψεκασμού.

Δυστυχώς είμαστε, ως λαοί της γης, έρμαια στους διεθνείς εγκληματίες/απατεώνες/εξουσιαστές, αυτούς που μας κορόϊδευαν παρουσιάζοντας πανεπιστημιακές μελέτες για τα οφέλη του άμεσου ψεκασμού και για τα πράσινα άλογα, συγνώμη, πράσινα ντήζελ ήθελα να πω, δίνοντας και κίνητρα για την αγορά τους, (ελεύθερη κυκλοφορία στις πόλεις και άλλα πολλά).

Εδικά οι κινητήρες ντήζελ, μόνο με συστήματα ουρίας, ("blue κάτι" και δεν συμμαζεύεται), μπορούν να λειτουργήσουν αποδεκτά, αλλά στα επιβατικά και μικρά φορτηγά δεν τοποθετούνται για οικονομοτεχνικούς λόγους.

"In 2013, a research by TÜV NORD found that although gasoline direct injection engines dramatically reduce CO2 emissions, they release about 1,000 times more particles classified by the World Health Organization as harmful than traditional petrol engines and 10 times more than new diesel engines. The release happens because direct injection results in uneven burning of fuel due to uneven mixing of fuel and air (stratification) and because direct injection engines operate with a higher pressure in their cylinders than the older engines.

This pollution can be prevented with a relatively inexpensive filter that can significantly reduce the emissions of particles. However, fitting the filter is not mandatory yet.[76] As of September 2017, Euro 6 emission regulations will limit particle numbers at a maximum of 6 x 1011 per kilometre over the New European Driving Cycle. Some gasoline direct injection engines might require Gasoline Particulate Filters (GPFs) to meet that standard".

https://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline_direct_injection

Διαδώστε το!
The Syncro Heresy
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”