Η κατάσταση του φόρουμ

Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από sotyanif »

syncro16gr έγραψε:Έβαλα μια δημοσίευση στο facebook που εμφανίζεται πάντα στην αρχή της σελίδας μας, σχετικά με την παρακολούθηση του φόρουμ https://www.facebook.com/groups/vw.bus.club.greece/
Για να δούμε...
;)
Θανάση, πρέπει να πατήσει κάποιος πάνω στην "προβολή καρφιτσωμένης δημοσίευσης" ,για να ανοίξει-διαβάσει το μήνυμα
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από syncro16gr »

sotyanif έγραψε:
syncro16gr έγραψε:Έβαλα μια δημοσίευση στο facebook που εμφανίζεται πάντα στην αρχή της σελίδας μας, σχετικά με την παρακολούθηση του φόρουμ https://www.facebook.com/groups/vw.bus.club.greece/
Για να δούμε...
;)
Θανάση, πρέπει να πατήσει κάποιος πάνω στην "προβολή καρφιτσωμένης δημοσίευσης" ,για να ανοίξει-διαβάσει το μήνυμα
Για κινητό μιλάς ή για Η/Υ?
Στον υπολογιστή μου εμφανίζεται ολόκληρη, κάθε φορά που μπαίνω στη σελίδα.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από sotyanif »

Για κινητό μιλάω,υπολογιστή δεν άνοιξα ακόμη !
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagel2009
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν 2015 10:50 pm
Τοποθεσία: Φιλιππιαδα-Πρεβεζα

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από vagel2009 »

Καλησπέρα κι από μενα μετα από παρα πολύ καιρο Θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες για την αμεσοτητα και την ευκολια του Facebook και αντιστοιχα για την δυσκολια που εχει στο χειρισμο του το forum Όταν ξεκινησα να σας βρω και μεχρι να ανακαλύψω και το f/b αγανακτησα για να μπορεσω να το χειριστω Δεν ειχα ξαναμπει σε forum ενεργα σαν μελος και δυκολευτηκα Βρειτε τροπο (αν υπαρχει) για να γινει απλουστερο στο χειρισμο του Για την αμεσοτητα ουτε λογος f/b και παλι f/b Σαν βιβλιοθηκη γνωσης το forum απλα δεν παιζεται και συγχαρητηρια σε οσους ειχαν συμμετοχη σ'αυτο Α και μην ξεχασω ο λογος που ξαναμπηκα ηταν το καρφίτσωμα του Θαναση στο f/b που θυμιζει την υπαρξη του forum
Quattro AWD anytime, anywhere
Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Παιδιά να θυμίσω ότι όποιος γράφεται στο φόρουμ και δεν συστήνεται (ή δεν κάνει ούτε μία δημοσίευση), διαγράφεται μετά την παρέλευση 1-3 μηνών (1 μήνα αποφασίσαμε, αλλά το κάνω αργότερα). Υπάρχουν αρκετοί (ένα 30%) που διαγράφονται γιατί μπαίνουν ΜΟΝΟ όταν γράφονται, και ποτέ ξανά-αυτά τα βλέπουμε οι διαχειριστές). Έτσι λοιπόν αν κάποιος δεν μπορεί να μπεί μετά από καιρό αφότου γράφτηκε, τότε πρέπει να ξανακάνει εγγραφή.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από syncro16gr »

Συνεχίζοντας την κουβέντα που γίνεται εδώ, αντιγράφω (ελπίζω να έχω τη συγκατάθεσή του) το σχετικό απόσπασμα που την αφορά και που πρόταξε ο φίλος Γιάννης - Μεσολόγγι στο θέμα Κοπή Βασιλόπιτας Νοτίων 2017.
Γιάννης - Μεσολόγγι έγραψε: ...
Προβληματίστηκα. Αισθάνθηκα ότι όλα συμβαίνουν ερήμην μου. Λες να είσαι απ' όξω απ' τη ζωή αν δεν έχεις κινητό και facebook? Κάπως έτσι ένοιωσα, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ αυτά τα καλούδια της τεχνολογίας.

Πήγα λοιπόν και άνοιξα στο forum την ενότητα vwbusclub στο facebook. Είδα εν τάχει το κατεβατό με τις αναρτήσεις ποικίλων προσωπικοτήτων. Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την απεικόνιση και εν πολλοίς την ετερο-διαμόρφωση της ατομικής/προσωπικής και κοινωνικής αντίληψης, .... κλπ κλπ Τα ψιλά αυτά γράμματα δεν είναι της ώρας, στο κάτω κάτω, είναι προσωπικές μου απόψεις.

Το μόνο που θα επιμείνω και θα παρακαλέσω είναι: Παίξτε στο facebook, αναρτήστε έγκυρα, αλλά και οφθαλμολαγνικά, έξυπνάδες, εξυπνακισμούς και θυμοσοφίες άλλων. Στο forum, μιλάτε σοβαρά και κάντε τα αυθόρμητα, ανθρώπινα και συντροφικά καλαμπούρια. To forum είναι η ψυχή και ο συνδετικός ιστός του vwbusclub. Οπότε, ενημέρωση κι επικοινωνία μέσω αυτού. Έτσι μου φαίνεται ταιριάζει στα πράγματα.
...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Βεβαίως έχεις τη συγκατάθεσή μου Θανάση. Τα τσίγκλισα -θα πω την αμαρτία μου εσκεμμένα- τα πράγματα, δράτοντας την ευκαιρία με την πίτα, θέμα που θα το έβλεπαν ούτως ή άλλως πολλοί. Ευκαιρία λοιπόν για μια δημιουργική κουβέντα.
Το παρόν θέμα "Η κατάσταση του φόρουμ" έπεσε σήμερα -μόλις προ ολίγου δηλαδή- στην αντίληψή μου και ειλικρινά χάρηκα που το είδα.
Πάνω στη συζήτηση τώρα, θα έλεγα μεταξύ σοβαρού κι αστείου να τροποποιηθεί ο τίτλος "Η κατάσταση του φόρουμ". Το ζητούμενο είναι η "Η κατάσταση των ανθρώπων" μετά την τεχνολογική λαίλαπα. Το φόρουμ είναι αυτό που είναι. Κοιτώντας το μόνο από τεχνολογικής πλευράς, είναι ο τάδε, ο δεδομένος μηχανισμός που κάνει αυτά, προσφέρει αυτά. Άντε από τεχνικής πλευράς να βελτιωθεί, αν κριθεί σκόπιμο. Όμως, το ζητούμενο είναι άλλο: Ο τρόπος και η ποιότητα επικοινωνίας των ανθρώπων.
Άποψή μου λοιπόν:
- όσοι πιστεύουν με απλούς, ανθρώπινους όρους σε μια πιο ουσιαστική επικοινωνία, όπου κριτήριο δεν είναι η ταχύτητα, αλλά η ουσιαστική αμμεσότητα, η ειλικρίνεια και η ποιότητα (δυστυχώς, στο facebook τελώντας υπό σύγχυση βαφτίσαμε την ταχύτητα σε αμμεσότητα) ας ακολουθήσουν το forum, ή τέλος πάντων ας δίνουν σε αυτό αξία και βαρύτητα.
- Το ίδιο θα έλεγα και για αυτούς που αναζητούν αποθηκευμένη γνώση, τεχνικές εφαρμογές, εμπειρίες άλλων κλπ. Βιβλιοθήκη δηλαδή. Ότι χρήσιμο μπορεί να έρθει ως απαύγασμα από το παρελθόν. Άντε στο facebook σε κάτι που αναρτήθηκε πρόπερσι να το βρεις. Και τι βαρύτητα κι αξιοπιστία θα έχει αυτό που θα βρεις.
- Τέλος, το ίδιο θα πρότεινα για αυτούς που θέλουν να κάνουν νέες τεχνικές εφαρμογές, να πάρουν συμβουλές και απόψεις, να ολοκληρώσουν κάποια έρευνα αγοράς κλπ κλπ, που αφορούν το παρόν και το μέλλον.
Έχει βαρύτητα λοιπόν και άλλη αξία το forum. Είναι τελικά άλλο πράγμα. Άλλο μέσο. Διακριτό.
Τελειώνω, λέγοντας ότι την αξία στα πράγματα τη δίνουμε τελικά εμείς με τη συμπεριφορά και τις επιλογές μας.
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από syncro16gr »

Φίλοι,

Κατά τη δική μου άποψη, που δεν διαφέρει και πολύ από τα ως τώρα ειπωθέντα, το θέμα δεν είναι τόσο στα μέσα που χρησιμοποιούνται, αλλά στις συμπεριφορές, στους τρόπους, στις επιλογές, στην αγάπη της κοινότητάς μας.

Υπάρχουμε και στο πολύχρωμο φέισμπουκ, και καλά κάνουμε!

Ασφαλώς το φόρουμ είναι το κλασσικό, το δυνατό και το συνδετικό. Δε θα σταματήσω να γράφω, να απαντώ, να ρωτάω, να προτείνω, να βάζω ό,τι πετραδάκι μπορώ. Δεν θα έλεγα ότι είμαι εξπέρ στα κομπιουτερίστικα, αλλά δε με κουράζει καθόλου να ψάχνω το "πώς γίνεται". Θα έρθουμε σε επαφή με τους χόστερς, ώστε να δούμε τυχόν βελτιώσεις στη χρηστικότητα.

Το κλασσικό κρατάει πάντα, άλλωστε το ξέρουμε από τα βανάκια μας. Με τη δική μας προσπάθεια. Κι αυτό το ξέρουμε ;)

Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι δεν θα χρησιμοποιούμε το φέισμπουκ για όλα, παρά, όπως λένε κι ο Γιάννης κι ο Δημήτρης Τσ., για να παίξουμε, να χαζογελάσουμε, να πούμε ένα "γεια". Κι αν θέλετε, όταν νομίζουμε ότι κάποιο θέμα δεν πρέπει να είναι στο φβ αλλά στο φόρουμ, να το λέμε στο συντάκτη και να συνεχίζουμε τη συζήτηση μόνο αν μεταφερθεί στο φόρουμ.

Θα συνηγορήσω πολύ περισσότερο με την άποψη που λέει "δεν έχω φέισμπουκ", παρά με το "δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο στο φόρουμ". Όσοι είναι στο φόρουμ και το πιστεύουν, συνεχίζουν.

Συνεχίζουμε!
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Παιδιά, επειδή επίκειται συνάντηση με τους hosters μας (με αυτούς που φιλοξενούν το φόρουμ μας), αν έχετε παρατηρήσεις-προτάσεις για τη βελτίωσή του (από τεχνικής απόψεως), καταθέστε τες για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να γίνει πιο εύχρηστο και λειτουργικό (και πιο ελκυστικό για τους εραστές του fb).
Born to ruuuunnn!!!!
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από tomy »

Αν μπορείς να αλλάξεις τον χρωματισμό, να φύγει αυτή η ασπρίλα θα ήταν πιο ξεκούραστο στην αναγνωση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”