Η κατάσταση του φόρουμ

Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Ανοίγω θέμα για να μην φορτώνουμε το Νίκο

Πράγματι το φόρουμ περνάει μια κρίση (σε σχέση με το παρελθόν): από τους 150 εγγεγραμμένους, οι 30 γράφτηκαν και δεν έχουν ξαναμπεί (θα τους διαγράψω), και από τους υπόλοιπους μόνο καμιά 10αριά γράφουν. Τα λάικ του fb για μένα δεν σημαίνουν τίποτα, γιατί κι εκεί είναι 800 εγγεγραμμένοι και γράφουν καμιά 20αριά, άρα αν το πάρεις αναλογικά, καλύτερα είναι στο φόρουμ. Το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Πιστεύω ότι η επικοινωνία μέσω του φόρουμ είναι πιο ουσιαστική και δημιουργεί λίγες αλλά ωραίες σχέσεις. Το fb είναι πιο άμεσο αλλά και πιο ρηχό. Ας δεχτούμε ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Δεν ξέρω Μπάμπη τι είναι αυτό που προτείνεις (το συζητάμε στη φθηνοπωρινή). Ένα πράγμα που παρατηρώ είναι ότι τα περισσότερα τα μέλη του fb δε γνωρίζουν την ύπαρξη του φόρουμ. Πως μπορεί αυτό να φαίνεται πάνω-πάνω στη σελίδα του fb ;
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από sotyanif »

T3syncrocamper έγραψε:Ανοίγω θέμα για να μην φορτώνουμε το Νίκο

Πράγματι το φόρουμ περνάει μια κρίση (σε σχέση με το παρελθόν): από τους 150 εγγεγραμμένους, οι 30 γράφτηκαν και δεν έχουν ξαναμπεί (θα τους διαγράψω), και από τους υπόλοιπους μόνο καμιά 10αριά γράφουν. Τα λάικ του fb για μένα δεν σημαίνουν τίποτα, γιατί κι εκεί είναι 800 εγγεγραμμένοι και γράφουν καμιά 20αριά, άρα αν το πάρεις αναλογικά, καλύτερα είναι στο φόρουμ. Το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Πιστεύω ότι η επικοινωνία μέσω του φόρουμ είναι πιο ουσιαστική και δημιουργεί λίγες αλλά ωραίες σχέσεις. Το fb είναι πιο άμεσο αλλά και πιο ρηχό. Ας δεχτούμε ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Δεν ξέρω Μπάμπη τι είναι αυτό που προτείνεις (το συζητάμε στη φθηνοπωρινή). Ένα πράγμα που παρατηρώ είναι ότι τα περισσότερα τα μέλη του fb δε γνωρίζουν την ύπαρξη του φόρουμ. Πως μπορεί αυτό να φαίνεται πάνω-πάνω στο στη σελίδα του fb ;

Δημήτρη....like.....χαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από BUS1988 »

Το έχω δηλώσει επανηλλειμένα ότι είμαι κατά του facebook (γι΄αυτό τον λόγο είμαι και από τους τελευταίους που δεν έχουν προφίλ), δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω την αμεσότητα της επικοινωνίας (μοναδικό θετικό για μένα).
Ψηφίζω λοιπόν να ψαχτούμε προς αλλαγή της πλατφόρμας του φόρουμ ώστε να είναι πιο "φιλική προς τον χρήστη" με δυνατότητες πλοήγησης από κινητά.
Το αν πρέπει να κατεβάσουμε την σελίδα του facebook, μην ρωτάτε εμένα, δεν θα σας αρέσει η απάντηση μου...
Το σίγουρο είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει γιατί το φόρουμ πνέει τα λοίσθια
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Το φόρουμ δέν θα χαθεί.
Θα βρούμε πλατφόρμα που να μας βολεύει να μπαίνουμε απο κινητό και να ανεβάζουμε και φωτό απο το κινητό μας στο φόρουμ. Αν έχετε προσέξει, όλοι οι νέοι που μπαίνουν εδώ μέσα δέν μπορούν να ανεβάσουν φωτογραφία. Όλοι ρωτάνε πώς γίνετε!!!!
Το ανέβασμα μιάς εικόνας εδώ μέσα απαιτεί: 1) Να μεταφέρεις την εικόνα απο το κινητό στον σταθερό υπολογιστή 2) Να πατήσεις προσθηκη αρχείου 3) να κάνεις αναζήτηση 4) να διαλέξεις την φωτογραφία 5) να πατήσεις προσθήκη αρχείου και όταν όλα αυτά εχουν γίνει να πατήσεις 5) προβολή στην δημοσίευση.
Όλα αυτά για 1 (ΜΙΑ) φωτογραφία. Ούτε που μπορώ να φανταστώ τον Θέμη πόση ΄΄ωρα του πήρε να ανεβασει όοοοοολεςςςςςς αυτες τις φωτογραφίες απο το ταξίδι του στην Ολλανδία. (Θέμη ειλικρινά σε συγχαίρω για την υπομονή σου!!!!!!) Στο ΦΒ απο την άλλη ανεβάζεις οτιδήποτε με 2 κλίκ!!!!!!!!!!

Το ΦΒ, πάντα θα υπερτερεί του φόρουμ γιατί ενώνει όλο τον κόσμο, και η λειτουργία του είναι απίστευτα εύκολη. Αυτό δέν θα αλλάξει δυστυχώς, αλλά θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το εδώ φόρουμ πιό λειτουργικό στην καθημερινότητα.
Μήν ξεχνάμε οτι απο εδώ μέσα πρωτογνωριστήκαμε και γίναμε μια μεγάλη παρέα όλοι.
Είναι υποχρέωσή μας να το διατηρήσουμε ζωντανό και θα το κάνουμε.

Θέμη δέν πιστεύω οτι χάνετε το φόρουμ. Μπορεί να ησυχάζει λίγο και είναι λογικό αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και στην σελίδα του ΦΒ κατα καιρούς. Άλλες φορές ανεβαίνουν πολλές αναρτήσεις κάθε μέρα, άλλες φόρες πολύ λιγότερες.
Υπάρχει μέρα που δέν έχει ανέβει τίποτα στην σελίδα του ΦΒ όσο απίστευτο και άν σου ακούγετε αυτό.
Οι αναρτήσεις και οι συζητήσεις πηγαίνουν ανάλογα με την ψυχολογία των ανθρώπων, που ως γνωστόν τα τελευταία χρόνια είναι στα τάρταρα.
Επίσης να σε ενημερώσω οτι συζητήσεις για βελτιώσεις και τεχνικά θέματα στο ΦΒ είναι πολύ σπάνιες. Το καθημερινό φαινόμενο είναι να ανεβάζουν διάφορες φωτογραφίες (συνήθως με κάποια προσοντούχα φτωχή κοπέλα με λίγα ρούχα που ποζάρει μέσα σε ένα Τ2 :shock: :shock: :shock: ) και απλά να κάνουμε LIKE.
Μας έχουν κλείσει τα σπίτια αυτοί οι αερόψυκτοι!!!! :lol: :lol: :lol:

Όσο αφορά τα μέλη στην σελίδα του ΦΒ που μιλάνε μόνο 20 άτομα ενώ έχουμε 800 μέλη, νομίζω οτι και εκεί πρέπει να αρχίσουν οι διαγραφές, όπως και εδώ μέσα σε άτομα που δέν έχουν γράψει στην παρουσίαση νέων μελών οτιδήποτε.

ΥΓ. Η Άντζυ πήρε τελικά Τ2 και σήμερα ανέβασε φωτό στο ΦΒ. Εδώ μέσα όμως ακόμα δέν έχει προλάβει να το βάλει. Προφανώς σκέφτετε όοοολη αυτή την διαδικασία που προανέφερα
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Για μενα , fb & forum είναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και εχουν διαφορετικούς στοχους.

Το fb είναι αμεσο και γρηγορο. Είναι σα να λες ένα γεια στο δρομο. Πετας μια φωτογραφια, ένα κειμενο και το βλέπουν ολοι. Οσοι είναι μελη στη σελιδα εχουν αμεση ενημερωση. Γι αυτό είμαι κατά των διαγραφων. Πρωτον γιατι δε μπορεις να εισαι σιγουρος ότι είναι ανενεργοι αν δεν ψαξεις βαθια μεσα στη σελιδα, και δευτερο, δεν ξερεις αν απλα βρίσκονται εκει για την ενημερωση. Εκτος κι αν εχουμε ενοχλητικούς, όπως διαφημιστες, πωλητες κλπ, πραγμα που μεχρι σημερα είναι ελεγχομενο.

Το φορουμ από την άλλη, ειναισαν μια βιβλιοθηκη. Εχει κρατημένες ολες τις χρησιμες πληροφοριες. Οτιδήποτε θελεις να μεινει ή να βρεθει ευκολα, είναι στο φορουμ, ευκολα προσβασιμο.
Το φορουμ δεν είναι πλεον μηχανη για την καλημέρα, το ρολο αυτό τον εχει παρει το fb. Είναι μια αρχειοθηκη.
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
blackpeper
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2011 5:54 pm

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από blackpeper »

dimitris_volos έγραψε:Για μενα , fb & forum είναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και εχουν διαφορετικούς στοχους.

Το fb είναι αμεσο και γρηγορο. Είναι σα να λες ένα γεια στο δρομο. Πετας μια φωτογραφια, ένα κειμενο και το βλέπουν ολοι. Οσοι είναι μελη στη σελιδα εχουν αμεση ενημερωση. Γι αυτό είμαι κατά των διαγραφων. Πρωτον γιατι δε μπορεις να εισαι σιγουρος ότι είναι ανενεργοι αν δεν ψαξεις βαθια μεσα στη σελιδα, και δευτερο, δεν ξερεις αν απλα βρίσκονται εκει για την ενημερωση. Εκτος κι αν εχουμε ενοχλητικούς, όπως διαφημιστες, πωλητες κλπ, πραγμα που μεχρι σημερα είναι ελεγχομενο.

Το φορουμ από την άλλη, ειναισαν μια βιβλιοθηκη. Εχει κρατημένες ολες τις χρησιμες πληροφοριες. Οτιδήποτε θελεις να μεινει ή να βρεθει ευκολα, είναι στο φορουμ, ευκολα προσβασιμο.
Το φορουμ δεν είναι πλεον μηχανη για την καλημέρα, το ρολο αυτό τον εχει παρει το fb. Είναι μια αρχειοθηκη.

Να τώρα εγώ ψάχνω το λαϊκ :lol:
Το καλάμι είναι για το ψάρεμα και για το φραππε
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από dimitris_volos »

:lol: :lol: :lol: :lol:
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
GP79
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ 27 Απρ 2015 4:31 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από GP79 »

dimitris_volos έγραψε:Για μενα , fb & forum είναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και εχουν διαφορετικούς στοχους.

Το fb είναι αμεσο και γρηγορο. Είναι σα να λες ένα γεια στο δρομο. Πετας μια φωτογραφια, ένα κειμενο και το βλέπουν ολοι. Οσοι είναι μελη στη σελιδα εχουν αμεση ενημερωση. Γι αυτό είμαι κατά των διαγραφων. Πρωτον γιατι δε μπορεις να εισαι σιγουρος ότι είναι ανενεργοι αν δεν ψαξεις βαθια μεσα στη σελιδα, και δευτερο, δεν ξερεις αν απλα βρίσκονται εκει για την ενημερωση. Εκτος κι αν εχουμε ενοχλητικούς, όπως διαφημιστες, πωλητες κλπ, πραγμα που μεχρι σημερα είναι ελεγχομενο.

Το φορουμ από την άλλη, ειναισαν μια βιβλιοθηκη. Εχει κρατημένες ολες τις χρησιμες πληροφοριες. Οτιδήποτε θελεις να μεινει ή να βρεθει ευκολα, είναι στο φορουμ, ευκολα προσβασιμο.
Το φορουμ δεν είναι πλεον μηχανη για την καλημέρα, το ρολο αυτό τον εχει παρει το fb. Είναι μια αρχειοθηκη.


100% Ταύτιση απόψεων.
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από BUS1988 »

dimitris_volos έγραψε:Για μενα , fb & forum είναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και εχουν διαφορετικούς στοχους.

Το fb είναι αμεσο και γρηγορο. Είναι σα να λες ένα γεια στο δρομο. Πετας μια φωτογραφια, ένα κειμενο και το βλέπουν ολοι. Οσοι είναι μελη στη σελιδα εχουν αμεση ενημερωση. Γι αυτό είμαι κατά των διαγραφων. Πρωτον γιατι δε μπορεις να εισαι σιγουρος ότι είναι ανενεργοι αν δεν ψαξεις βαθια μεσα στη σελιδα, και δευτερο, δεν ξερεις αν απλα βρίσκονται εκει για την ενημερωση. Εκτος κι αν εχουμε ενοχλητικούς, όπως διαφημιστες, πωλητες κλπ, πραγμα που μεχρι σημερα είναι ελεγχομενο.

Το φορουμ από την άλλη, ειναι σαν μια βιβλιοθηκη. Εχει κρατημένες ολες τις χρησιμες πληροφοριες. Οτιδήποτε θελεις να μεινει ή να βρεθει ευκολα, είναι στο φορουμ, ευκολα προσβασιμο.
Το φορουμ δεν είναι πλεον μηχανη για την καλημέρα, το ρολο αυτό τον εχει παρει το fb. Είναι μια αρχειοθηκη.
Στις βιβλιοθήκες ανατρέχουμε όταν θέλουμε/πρέπει να ανακτήσουμε πληροφορία για κάτι. Έτσι ξερά χωρίς να υπάρχει καμία σχέση με τους συν-αναζητώντες την πληροφορία και βέβαια χωρίς σταθερή επισκεψιμότητα, όπως προείπα στις βιβλιοθήκες ανατρέχουμε ΜΟΝΟΝ όταν χρειάζεται.
Μπορεί να είμαι υπέρ του δέοντος ρομαντικός, αλλά θα ήθελα το φόρουμ να αποτελεί το όχημα με το οποίο δημιουργούνται/διατηρούνται οι σχέσεις μεταξύ μας, όπως το αποτέλεσε στα πρώτα βήματα του και θα μου επιτρέψετε να συνεχίσω να λέω καλημέρα στο φόρουμ και ας απαντάνε μόνο ο Σωτήρης και ο Μπάμπης.
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Η κατάσταση του φόρουμ

Δημοσίευση από syncro16gr »

Έβαλα μια δημοσίευση στο facebook που εμφανίζεται πάντα στην αρχή της σελίδας μας, σχετικά με την παρακολούθηση του φόρουμ https://www.facebook.com/groups/vw.bus.club.greece/
Για να δούμε...
;)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”