Ερώτηση από αδαή

tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Καλώς ορισα!

Δημοσίευση από tomy »

syncro16gr έγραψε:
tomy έγραψε:Και μου μπήκε και αυτή ιδέα αλλά δεν ξέρω εάν γίνεται .

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=1

Μπορώ να το φέρω και να μην περάσει τελωνείο αφού θα είναι μόνο για ανταλλακτικά και όχι για κυκλοφορία.
Πιστεύω εάν γίνεται θα είναι η καλύτερη λύση. ΚΟΜΠΛΕ η μετατροπή , άσε που το βάζεις μπρος και έχεις μια εικόνα.
Μπορείς! Θα το φέρεις κανονικά (οδικώς ή με μεταφορά) και απλά δεν θα κάνεις Δήλωση Άφιξης Οχήματος. Δηλαδή δεν θα πας σε κανένα Τελωνείο...
Ρωτησα και ειναι ετσι οπως τα λες! Οπωσδηποτε τιμολογιο αγορας μου ειπανε!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Καλώς ορισα!

Δημοσίευση από syncro16gr »

tomy έγραψε:
syncro16gr έγραψε:
tomy έγραψε:Και μου μπήκε και αυτή ιδέα αλλά δεν ξέρω εάν γίνεται .

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=1

Μπορώ να το φέρω και να μην περάσει τελωνείο αφού θα είναι μόνο για ανταλλακτικά και όχι για κυκλοφορία.
Πιστεύω εάν γίνεται θα είναι η καλύτερη λύση. ΚΟΜΠΛΕ η μετατροπή , άσε που το βάζεις μπρος και έχεις μια εικόνα.
Μπορείς! Θα το φέρεις κανονικά (οδικώς ή με μεταφορά) και απλά δεν θα κάνεις Δήλωση Άφιξης Οχήματος. Δηλαδή δεν θα πας σε κανένα Τελωνείο...
Ρωτησα και ειναι ετσι οπως τα λες! Οπωσδηποτε τιμολογιο αγορας μου ειπανε!
;)

Δεν κατάλαβα όμως... Το Τιμολόγιο το χρειάζεσαι για να δείξεις ότι πλήρωσες ΦΠΑ στην ξένη χώρα και να μην ξαναπληρώσεις εδώ, στην περίπτωση που κάνεις ΔΑΟ και ετοιμαστείς για εκτελωνισμό. Αφού το αυτοκίνητο δεν θα κυκλοφορήσει, τι το θέλουν το τιμολόγιο...; Κατά την άποψή μου ΔΕΝ απαιτείται.
Ειδικότερα: Αν πάρεις τελωνειακές πινακίδες, θα πάρεις και προσωρινή άδεια κυκλοφορίας μαζί με πινακίδες (zoll) με τα οποία μπορείς να κυκλοφορήσεις για ορισμένο χρονικό διάστημα. Η άδεια θα είναι στο όνομά σου. Το απαραίτητο για την έκδοσή της είναι είτε (α) συμβόλαιο με τον πωλητή και εσένα, είτε (β) τιμολόγιο αγοράς. Όποιος και να σου ζητήσει χαρτιά στο δρόμο, είσαι νόμιμος με την άδεια αυτή. Δεν χρειάζεται να έχεις άλλα έγγραφα.
Αν το φέρεις με μεταφορά, τότε χρειάζεται κάποιο αποδεικτικό (π.χ. τιμολόγιο), προκειμένου να είναι καλυμμένος ο μεταφορέας.
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Καλώς ορισα!

Δημοσίευση από tomy »

syncro16gr έγραψε:
Δεν κατάλαβα όμως... Το Τιμολόγιο το χρειάζεσαι για να δείξεις ότι πλήρωσες ΦΠΑ στην ξένη χώρα και να μην ξαναπληρώσεις εδώ, στην περίπτωση που κάνεις ΔΑΟ και ετοιμαστείς για εκτελωνισμό. Αφού το αυτοκίνητο δεν θα κυκλοφορήσει, τι το θέλουν το τιμολόγιο...; Κατά την άποψή μου ΔΕΝ απαιτείται.
Ειδικότερα: Αν πάρεις τελωνειακές πινακίδες, θα πάρεις και προσωρινή άδεια κυκλοφορίας μαζί με πινακίδες (zoll) με τα οποία μπορείς να κυκλοφορήσεις για ορισμένο χρονικό διάστημα. Η άδεια θα είναι στο όνομά σου. Το απαραίτητο για την έκδοσή της είναι είτε (α) συμβόλαιο με τον πωλητή και εσένα, είτε (β) τιμολόγιο αγοράς. Όποιος και να σου ζητήσει χαρτιά στο δρόμο, είσαι νόμιμος με την άδεια αυτή. Δεν χρειάζεται να έχεις άλλα έγγραφα.
Αν το φέρεις με μεταφορά, τότε χρειάζεται κάποιο αποδεικτικό (π.χ. τιμολόγιο), προκειμένου να είναι καλυμμένος ο μεταφορέας.
Να πληρώσω εκεί ΦΠΑ γιατί εάν μπερδευτεί το όχημα εδώ και πάει για εκτελωνισμό ως ανταλλακτικά θα είναι πιο
δύσκολο στις διαδικασίες. Τι να σου πω , έτσι μου είπαν.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... &fnai=next άλλα 500 να το φερεις = 1000 , τα περαστικά πόσο λέτε να πάνε :?:
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Καλώς ορισα!

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Απλά είναι τα πράγματα αφού θα έρθει για ανταλλακτικά το αυτοκίνητο. Μην τα κάνετε πολύπλοκα....!!!
Πάρε τον Κώστα τον Γκόρο στην SP Trans που μεταφέρει αυτοκίνητα σε όλη την Ευρώπη να σου πεί ακριβώς τί χαρτιά χρειάζεσαι εσύ και τί χαρτιά αυτός για την μεταφορά, και πόσο θα σου κοστίσει.
Μιλάμε για σωστό επαγγελματία αλλιώς δέν θα στον σύστηνα.

Εδώ είσαι..... http://www.sp-trans.de/de/niederlassung-athen
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Καλώς ορισα!

Δημοσίευση από tomy »

t3 syncro tool έγραψε:Απλά είναι τα πράγματα αφού θα έρθει για ανταλλακτικά το αυτοκίνητο. Μην τα κάνετε πολύπλοκα....!!!
Πάρε τον Κώστα τον Γκόρο στην SP Trans που μεταφέρει αυτοκίνητα σε όλη την Ευρώπη να σου πεί ακριβώς τί χαρτιά χρειάζεσαι εσύ και τί χαρτιά αυτός για την μεταφορά, και πόσο θα σου κοστίσει.
Μιλάμε για σωστό επαγγελματία αλλιώς δέν θα στον σύστηνα.

Εδώ είσαι..... http://www.sp-trans.de/de/niederlassung-athen
Τον πήρα , ευγενέστατος ο άνθρωπος αλλά δεν με συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από syncro16gr »

tomy έγραψε:
t3 syncro tool έγραψε:Απλά είναι τα πράγματα ... Μην τα κάνετε πολύπλοκα....!!!
Πάρε τον Κώστα τον Γκόρο στην SP Trans που μεταφέρει αυτοκίνητα σε όλη την Ευρώπη να σου πεί ακριβώς τί χαρτιά χρειάζεσαι εσύ και τί χαρτιά αυτός για την μεταφορά, και πόσο θα σου κοστίσει.
...
Τον πήρα , ευγενέστατος ο άνθρωπος αλλά δεν με συμφέρει.
Να εκτιμήσω ότι η δική σου μετάβαση (αεροπ) και επιστροφή με το αυτοκίνητο θα είναι ~700-800€.
(αεροπλάνο, ασφάλιση, πινακίδες, καύσιμα, διόδια, πλοίο).

Αυτός πόσα σου είπε :?:
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Ερώτηση από αδαή

Δημοσίευση από tomy »

800 + ΦΠΑ
tomy
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016 2:13 pm

Re: Ερώτηση από αδαή

Δημοσίευση από tomy »

Αυτά που έχω υπολογίσει είναι:
Μετάβαση με Aegean 180
Πινακίδες ασφαλεια 70
Καύσιμα 150
Διόδια 50
Καράβι 150

Συνολο 600


Σαν μετατροπή γενικά έχω τα εξής .

Δότης 500
Μεταφορικά 600
Περαστικά 500

1600 και εκτιμώ να φτάσει τα 2000-2200 με ανταλλακτικά service και αντιμετώπιση παιδικων ασθενειών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ”